לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4576 מאמרים 1385 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

קוצר ראייה, רוחק ראייה ואסטיגמציה

פורסם בתאריך 03/07/2017      /      נכתב ע"י dushka

קוצר ראייה(מיופיה), רוחק ראייה (היפרופיה), אסטיגמציה (צילינדר), וזוקן ראייה (פרסביופיה) הן לקויות ראייה נפוצות המאפיינות אחוז נרחב מהאוכלוסיה וניתנות בדרך כלל לטיפול על ידי התאמת משקפיים או עדשות מגע.

קוצר ראיה

קוצר ראיה הוא ליקוי התשבורת הנפוץ בעולם. באזורים מסוימים באסיה סובלים ממנו 80% מהאוכלוסיה כשבישראל כ- 30-40% מהאוכלוסיה מרכיבים משקפיים כתוצאה מקוצר ראייה.
הגורם לקוצר ראייה הוא צורתה של העין - כשצורתו של גלגל העין מאורכת מדי, קרני האור לא יוצרים תמונה ברורה על הרשתית אלא לפניה וכך, בהתבוננות בעצמים מרוחקים נוצרת תמונה מטושטשת. אדם הסובל מקוצר ראייה יראה היטב עצמים קרובים ולא יראה היטב לטווח הראייה הרחוק יותר.
הפתרון הוא התאמת עדשות משקפיים או עדשות מגע שליליות, המאזנות את הלקות.

האם ילדכם סובל מקוצר ראייה?

אם הוא יושב קרוב מדי לטלוויזיה, מקרב מאוד את עיניו לספר או למשחק ההרכבה ומתלונן על ראייה מטושטשת למרחק יש לפנות לאופטומטריסט או רופא עיניים לבדיקת ראייה.

האם ניתן לעצור קוצר ראייה?

מחקר חדש בתחום עצירת קוצר ראייה המתקדם מדי שנה ב 0.75 דיופטר, מצא שהזלפה יומיומית של טיפות המכילות ריכוז נמוך מאוד של אטרופין מאטה באופן גורף את קצב התקדמות קוצר הראייה.

רוחק ראייה

בניגוד לקוצר ראייה, רוחק ראייה (שאינו תלוי גיל) נובע מגלגל עין קצר מדי. הסובלים מרוחק רואים היטב למרחק אך אינם מצליחים לראות היטב עצמים קרובים.
התופעה נפוצה מאוד אצל ילדים, אך בשל גמישות עדשת העין הם יכולים לראות טוב למרות ההפרעה. ילדים בעלי רוחק ראייה קל, של עד 4+ יכולים לראות טוב למרות הלקות.
במקרים חמורים יותר, כיווץ מתמיד שרירי העין הפנימיים יכול לגרום לכאבי ראש ובטווח הארוך לראייה מטושטשת או פזילה.

הטיפול ברוחק ראייה נעשה על-ידי התאמת משקפיים בעלי עדשות חיוביות או עדשות מגע מתאימות.

האם ילדכם סובל מרוחק ראייה?

אם הילד מתחמק מקריאה או כתיבה הדורשים מיקוד לטווח קרוב, אם הוא מתלונן על כאבי ראש המתגברים בזמן קריאה, או שמתחילה פזילה פנימה, מומלץ לקחת את הילד לבדיקת רופא עם הרחבת אישונים - במקרה של רוחק ראייה, בדיקת ראייה של אופטומטריסט אינה תמיד יעילה, בגלל כיווץ השריר הפנימי של העין, כך שקשה לאתר את הסובלים מהבעיה.

אסטיגמציה (צילינדר)

גלגל העין אמור להיות כדורי לחלוטין. במקרים של פחיסות או עיוות אחר בגלגל העין נוצרת תמונה מעוותת - לקות זו נקראת אסטיגמציה ומתקנים אותה בעזרת עדשות מיוחדות (צילינדר) המעוותות באופן שמאזן את עיוות העין.

זוקן ראיה 

זוקן ראייה מתבטא, כמו רוחק ראייה, בראייה מטושטשת של עצמים קרובים, אך נובע מהזדקנות והעדר גמישות של עדשת העין. תופעה זו מאפיינת את רוב האוכלוסיה מגיל 40 ומעלה ומתקנים אותה על ידי התאמת משקפי קריאה.

1766 צפיות
3 כניסות
מאמרים נוספים מאת dushka
מהי גלאוקומה ואיך מטפלים בה הטכנולוגיה הרפואית מתפתחת וקיימים טיפולים רבים למחלת הגלאוקומה. עדיין, הגלאוקומה היא הגורם השני בעולם לעיוורון, כשחלק מנזקיה הבלתי הפיכים ניתן למנוע על ידי אבחון מוקדם ואיזון הגלאוקומה בטיפול מתאים.
פורסם בקטגוריית בריאות עיניים, לפני 6 שנים 11 חודשים
בחירת וילונות - להלביש את הבית לכאורה - וילונות הם הפריט האחרון שאתם בוחרים לעיצוב הבית, לאחר הצביעה, המטבח, הרהיטים ועוד. למעשה- מגוון הוילונות העצום הנמצא כיום בשוק הוא פריט עיצובי משמעותי שמשנה את התמונה מקצה לקצה. אז איך בוחרים וילונות?
פורסם בקטגוריית עיצוב פנים, לפני 6 שנים 4 חודשים
לימודי עיצוב פנים - האם זה מתאים לכם? רבים נמשכים למקצוע עיצוב הפנים - מקצוע מבוקש ויוקרתי, שמאפשר לעוסקים בו לשנות באופן משמעותי את סביבתם המיידית של לקוחותיהם ולהשפיע על חייהם. מה כוללים לימודי עיצוב פנים? האם צריך לדעת מתמטיקה? לפניכם מספר שאלות ותשובות נפוצות בתחום.
פורסם בקטגוריית עיצוב פנים, לפני 6 שנים 5 חודשים
טיפים לקניית בגד מתאים שופינג - לכאורה תחביבן של נשים רבות, אך לא כולן יודעות מתי, איך ועם מי כדאי לצאת לקניית בגדים, מה כדאי למדוד וכיצד לקבל החלטה נכונה על הבגד המתאים. כמה טיפים שניתנו על ידי נשות אופנה וסטיילינג, יהפכו את השופינג לתחביב משתלם באמת.
פורסם בקטגוריית אופנה, לפני 6 שנים 6 חודשים
חסימת דרכי דמעות אצל תינוקות מהי חסימת דרכי הדמעות אצל תינוקות ומדוע לא מטפלים בה לפני גיל שנה?
פורסם בקטגוריית בריאות עיניים, לפני 6 שנים 8 חודשים