לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
2623 מאמרים 617 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

איש לא ניגש למכרז לבניית 84 קוטג'ים כי לא היה מכרז פתוח

פורסם בתאריך 26/07/2017      /      נכתב ע"י רון גל

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פרסמה למכרז שלושה מגרשים, בשכונת שחמון, רובע 11. במכרז המדובר נועדו להבנות 84 קוטג'ים טוריים, כלומר צמודים זה לזה בקירות משותפים, על מגרשים קטנים של 200 מ"ר כל אחד. מועד סיום ההגשה למכרז נקבע ל-27 בחודש מרץ השנה אך במועד זה כלל לא הוגשו הצעות למגרשים שבמכרז, והדיון בוועדת המכרזים – בוטל. 

 

יוסי אברהמי, החברה שלך בונה באילת, מדוע לדעתך לא הוגשו הצעות במכרז זה?


"בגלל שמחיר הפיתוח הוא לא נורמלי. על כל דירה הם מבקשים דמי פיתוח של כ-500 אלף ₪ ויותר. כל יחידה כזו תגיע לסכום של מעל 800 אלף ₪ רק על הזכות לבנות אותה, וזה לפני שמוסיפים עלות בניה ועוד הוצאות כמו אגרות והיטלים "זה מחיר שאני יכול לבנות בראשון, בדרום תל אביב, אז לא כדאי בכלל לגשת". לדבריו מחיר פיתוח כה גבוה לא נהוג באילת "היה נהוג לקחת כ-100,000 לפיתוח של דירה. פתאום מישהו הקפיץ את זה. אולי עלה להם יותר אבל זה לא עניין של השוק. השוק לא יספוג את זה. אני מעדיף לקנות בראשון, בדרום תל אביב, זה אותו מחיר".


ועוד מוסיף אברהמי "אי אפשר לפוצץ את היזם בחצי מיליון, הוא מגלגל את זה לרוכש אבל הרוכש לא ישלם, והוא (היזם) ישאר עם הדירות. חוץ מזה אף בנק לא יתן לו ליווי במחירי הפסד כאלה - אז הוא לא הולך על העסקה". 
מנהל אזור אילת של חברת 'יוסי אברהמי', ברוך קבלו מוסיף: "הם (רמ"י) אכן פוצצו את המחיר. כשהמכרז הזה יצא הוצאתי מכתב לראש העיר, ובו כל הנתונים והתראה שבתנאים הנדרשים במכרז הקבלנים לא יגשו אליו. הוא נתן אותו ביד למנהל המרחב העסקי במחוז הדרום של רשות מקרקעי ישראל, ערן ראובני". ראש העירייה אף שיתף בנושא את שר השיכון כשזה הגיע לביקור בעיר, כמו גם גורמים נוספים "הם הבטיחו שיבטלו את המכרז אבל אף אחד לא עשה את זה, ואף אחד לא יכול לגשת למכרזים במחיר הזה".

 

קבלו מסביר על המכרז "מחירי הפתוח שהם קבעו שם הם מטורפים. לרוב הדירות מחיר הפיתוח 518,000 ₪ לקוטג' טורי שיושב על שטח אדמה של 200 מ"ר. על זה צריך לתת במכרז עוד מחיר לאדמה". להסבר הוא מביא כדוגמה את פרויקט 'בנה ביתך' ברובע 6 בשחמון: "על כל מגרש יש בית יחיד, לא צמוד לאחר, המגרשים בסדר גודל של 450-500 מ"ר ליחידת דיור (וילה), מחיר הפיתוח לכל יחידה הוא 248,000 ₪" בחישוב זהיר מדובר במחיר פיתוח של פי 4.5 לערך שנדרש במכרז המדובר ב-רובע 11.

 

ומה לדעתך הסיבה לכך?


"בשטח הזה ברובע 11 כל הקרקע הייתה מלאה בגזים. במשך שנים הייתה שם מזבלה של עיריית אילת. עם השנים עלו גזים מהאדמה, והיו צריכים לפנות את כל השטח מהפסולת והאדמה, ובמקום הבור הגדול שנוצר שם - להחזיר אדמה נקייה. נראה שהם לקחו את המחיר שעלה להם לפנות את המזבלה, ועוד המחיר שעלה להם להכניס אדמה מחדש ולהכשיר אותה, חילקו את זה למספר יחידות הדיור ויצא להם 518,000 ₪, שאת זה הם רוצים להעמיס על התושב. אבל הרי זה המקום שעיריית אילת שלחה אותי ואת כל התושבים לפני 20 ו-30 שנה לשפוך את הזבל. זה המקום ש'מנהל (אז) מקרקעי ישראל' הורה לעירייה לשפוך לשם את הזבל. אז עכשיו, כשפינו את הזבל, אתם רוצים לחייב את התושבים ב-518 אלף שקל לפיתוח?"

 

כמה צריך היה לעלות לתושב קוטג' טורי כזה, לו המכרז היה יוצא לפועל?


"במספר עגול נאמר שכ-500 אלף ₪ זה רק הפיתוח. בשביל לזכות במחיר למגרש כזה אתה צריך לשים (להציע במכרז א.פ.) בין 400 ל-500 אלף שקל. צריך להוסיף לזה אגרות, עלויות בניה, מגיעים  לעלות של 2 מיליון שקל ומעלה. קוטג' כזה, טורי, על מגרש של 200 מ"ר, אפשר למכור ב-3 מיליון שקל?! וילה של 250-300 מ"ר בנוי על מגרש של 450 מ"ר באילת, בשחמון מוכרים היום ב-2.8 מיליון ₪".
"הזהרנו שזה מחיר בלתי אפשרי ושלא ניגש למכרז – וזה מה שקרה"

'ערב ערב' שלח ל'רשות מקרקעי ישראל' (רמ"י) שאלות להסברת השיקולים לתנאים במכרז זה ולכישלונו. דוברת רמ"י מסרה: "אין לנו ניתוח למה הצליח ולמה לא. בעיקרון מוציאים שוב מכרז אבל תשובה מפורטת תישלח בהמשך". כשתגיע תגובה מפורטת נפרסם אותה."

 

המכרז הפתוח, המכרז הפתוח לנדל''ן, המכרז לנדל"ן פרטי ומסחרי

720 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת רון גל
הכרויות למטרת נישואין איפה עושים את זה? קיימים היום לא מעט דרכים ואפשרויות להכיר בני זוג, כך שכדאי לבדוק את האופציות השונות ולא לשלול דבר על הסף. גם באינטרנט, אפשר למצוא זוגיות לקשר רציני ומספק. יחד עם זאת, יכול להיות שיש כזה דבר \"יותר מדי דייטים\"?
פורסם בקטגוריית הכרויות, לפני 3 חודשים 1 ימים
יד 2 גובים כסף בעזרת תחבולות לא הוגנות – יותר משתי מודעות תן ת'כסף אם יוצא שפרסמת למכירה יותר משתי מודעות לדוגמא באזור הרכב למכירה החשבון נחסם. כנראה ש- יד2 חושבים שהפופולריות שלהם מספיק גדולה שהגיע הזמן לסחוט תשלומים ולעבוד על הצרכנים. הצרכן לא מודע לנושא מפני שהתנאי אינו בולט בשום מקום ונקלע למצב של אי-ודאות ונעלץ לשלם - לא הוגן. לכן, אם נקלעתם למצב זה רצוי מאוד לעבור ולפרסם את מודעתכם באתר אחר ולא לתת למישהו לעשות עליכם מניפולציות רק מפני שיכול.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 1 שנים 10 חודשים
ההשפעה על הגוף: ויאגרה, קמגרה ג'ל, סיאליס, ויאגרה למציצה מתי כדאי ליטול את התרופה? עם או בלי אוכל? מדוע יש ליטול תרופות מסוימות פעם ביממה, ואחרות כמה פעמים? מהו ציפוי, ממה מורכב, ומדוע הוא חשוב? מהן תופעות לוואי, ומדוע הן קורות? מה אתם יודעים על התרופות שאתם נוטלים
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 1 שנים 9 חודשים
משתמשים בויאגרה או סיאליס באופן קבוע? מאכלים שאסור לאכול עם תרופות לזקפה אם אתם נוטלים באופן קבוע תרופות לשיפור הזקפה - כדאי שתבדקו שאינכם סובלים מבעיות לב שהתגלו כקשורות בעניין, ובינתיים הימנעו משתיית מיץ אשכוליות או רימונים במהלך הטיפול. מה עוד אסור לצרוך? כתבה נוספת בסדרה שמפרטת מה אסור לאכול עם כל התרופות הנפוצות.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 2 שנים 2 שבועות
סוף סוף ויאגרה ללא מרשם גם בישראל כך החליט משרד הבריאות למרות כל זאת, במשרד הבריאות יטיל מספר הגבלות על רכישת התרופה. כך למשל רק גברים מעל גיל 35 יוכלו לרכוש את התרופה ורק לאחר תשאול דיסקרטי של הרוקח שיוודא שאין חשש לנזק בריאותי. בנוסף, רכישת הכדורים תוגבל ל-2 גלולות של 50 מ\"ג או 4 גלולות של 25 מ\"ג בכל קנייה. עם השינוי הדרמטי הזה, ישראל מצטרפת לבריטניה
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 1 שנים 8 חודשים