לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4581 מאמרים 1388 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הוצאת דיבה בפייסבוק - מה עושים אם פגעו בשמך הטוב

פורסם בתאריך 25/08/2017      /      נכתב ע"י solo

אף אחד מאתנו לא אוהב שמלבינים את פניו ברבים. עם פעם היה ניתן להוציא דיבה (הוצאת דיבה ולשון הרע הן אותו מושג) על ידי שיחות עם אנשים אחרים, כתיבה בעיתון או בתכניות טלוויזיה ורדיו הרי שהיום ניתן במחי יד להוציא לשון הרע אל מול עשרות מיליוני אנשים על ידי הקלקה אחת במחשב. כיום הרבה יותר קל להוציא דיבה בפייסבוק בפרט ובכלל ברשתות החברתיות ובאינטרנט. הוצאת דיבה בפייסבוק למעשה מהווה מקרה פרטי של הוצאת לשון הרע לפי חוק איסור לשון הרע בה אדם כותב או מספר אודות הנפגע מידע שאינו אמתי, מעליב, בעל אופי פוגעני או מסולף. הוצאת לשון הרע בפייסבוק היא שוות ערך לכל מקרה אחר של הוצאת דיבה.

הוצאת דיבה בפייסבוק - האם ניתן להגיש על כך תביעה על הוצאת דיבה?

במקרה בו אדם נפגע מהוצאת לשון הרע בפייסבוק הוא רשאי להגיש תביעת הוצאת דיבה כנגד מי שפרסם את המידע השקרי/ הפוגעני/ המעליב אודותינו וזאת במידה ואכן מדובר בהוצאת לשון הרע לפי חוק איסור לשון הרע. אחד המקרים המפורסמים ביותר בתחום בעת האחרונה הינו המקרה של העיתונאי יגאל סרנה שפרסם פוסט פרטי בפייסבוק בנוגע לראש הממשלה. ראש הממשלה הגיש כנגג העיתונאי תביעה על הוצאת דיבה בשל אי אמיתות הידיעה שפרסם בפוסט. בית המשפט פסק כי על סרנה לשלם עשרות אלפי שקלים כפיצוי בגין הוצאת דיבה לראש הממשלה.

לאור האמור במקרה בו פרסמו אודותיך מידע זדוני/שקרי/פוגעני או מעליב יתכן ותקום לך עילה להגשת תביעה על לשון הרע. זאת, כאמור במידה והפגיעה עונה לדרישות חוק איסור לשון הרע. במידה ואכן מתקיימים תנאים אלו, ניתן יהיה להגיש תביעת אזרחית כאשר בפני הנפגע עומדים שני מסלולי תביעה:

האחד, הגשת תביעת דיבה ללא הוכת נזק - במצב זה הנפגע איננו צריך להוכיח שנגרם לו נזק מהדברים שנכתבו עליו (כמובן רק במידה ודברים אלו עומדים בתנאי החוק) ובהתאם לחוק, יכול להגיש תביעה בסך של עד 70,000 ש"ח על כל פרסום ובמידה שניתן יהיה להוכיח שהדברים שנכתבו, נכתבו במטרה לפגוע ניתן יהיה להגיש תביעה בסך של עד 140,000 ש"ח לכל פרסום.

המסלול השני, הגשת תביעת על הוצאת דיבה שגרמה לנזק ממשי לנפגע. מסלול זה סבוך יותר ודורש מהנפגע בין היתר להציג הוכחה כי הדברים אכן גרמו לו נזק של ממש (בדרך כלל דרך ההוכחה נעשת באמצעות מומחים מתחומים שונים).  

לשון הרע (הוצאת דיבה) בפייסבוק - מה מומלץ לעשות נגד זה באופן מיידי?

באופן מעשי לשון הרע בפייסבוק מהווה עבירה שקשה מאוד להתמודד איתה. גם כאשר פורסם אודוך פוסט שקרי שפגע בשמך הטוב לא תמיד ניתן יהיה לסיר אותו מהרשת החברתית. הסיבה הראשונה, פייסבוק לא פועלת באופן קבוע לצנזר פוסטים של חברים בה אלא לפי שיקול דעתה הבלעדי בהתאם לקריטריונים שהיא קובעת. לכן גם כאשר נבקש מפייסבוק למחוק את הפוסט ואת כל האזכורים אודותיו, לא בכל המקרים תוכל לקבל את מבוקשך, וכל מקרה יבחן על ידי פייסבוק או כל רשת חברתית אחרת לגופו.

חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם בית המשפט יכול להורות למי שכתב את הפוסט ו/או לפייסבוק למחוק אותו מהדף הפרטי שלו, אך אם הפוסט שותף כבר על ידי משתמשים אחרים ברשת יהיה קשה מאוד להעלים אותו באופן מוחלט. על כן במקרה שאדם נפגע מלשון הרע בפייסבוק חשוב מאד, שהצעד הראשון שהנפגע יעשה, יהיה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הוצאת דיבה ולשון הרע על מנת שיעזור לו להבין מול מה הוא מתמודד, באילו צעדים כדאי לו לנקוט והאם מתגבשת עילה להגשת תביעת לשון הרע כנגד הפוגע או הפוגעים שפגעו בשמו הטוב.  

1692 צפיות
7 כניסות
מאמרים נוספים מאת solo
איך מתמודדים עם עבירות מין? עבירות מין נחשבות לעבירות חמורות ביותר מבחינת החוק הישראלי, והוא כולל פירוט של שורה ארוכה של עבירות אינוס, מעשי סדום, מעשי בעילה אסורה, סחיטה באיומים ועוד. מערכת המשפט רואה בעבירות מסוג זה עבירות חמורות ביותר, ועל כן בנסיבות מחמירות יכול הנאשם לקבל גם עונש של 20 שנים. אבל לפני הכול, חשוב להבין איך מתמודדים עם עבירות המין, ומה צריך לעשות לאחר הפגיעה.
פורסם בקטגוריית חוק ומשפט, לפני 3 שנים 7 חודשים
עוגת יום הולדת מיוחדת למבוגרים כשהיינו ילדים חשבנו, שביום בו נגדל ולא נהיה עוד ילדים, גם נפסיק ליהנות מאותם דברים שדאגו לתת לנו בילדותנו. דברים שמתאימים לילדים. למשל עוגות יום הולדת. לשמחתנו, אנחנו יכולים לקנות היום עוגת יום הולדת למבוגרים בשלל עיצובים, על פי בחירתנו. במאמר זה אביא מספר דוגמאות של עוגות מיוחדות לימי הולדת של מבוגרים.
פורסם בקטגוריית אירועים שונים, לפני 6 שנים 5 חודשים
10 דברים שחייבים לדעת לפני חקירה במשטרה זה יכול לקרות לכל אחד מאתנו. יום אחד אתם מסתובבים חופשי ככל אדם, ובבת אחת אתם נעצרים על ידי המשטרה ונלקחים לחקירה ממושכת. עוד לפני שאתם מבינים מה קורה, אתם נלקחים לחדר חקירות הקר שבו שואלים אתכם שאלות נוקבות וצולבות. ישנם אנשים שקיימת בקרבם תפיסה שאם הם שלמים עם היושר שלהם ולא עשו דבר, הם יכולים לצאת מהמצב בשלום. אך טעויות בחדר החקירות עלולות לעלות ביוקר ולהוביל בסופו של דבר להרשעה בלתי נמנעת. לפיכך, גם אם אתם בטוחים שנהגתם כראוי לאורך כל הדרך, ישנם כמה דברים שאתם חייבים לדעת כשעוצרים אתכם.
פורסם בקטגוריית פלילי, לפני 3 שנים 11 חודשים
עבירות צווארון לבן עבירות צווארון לבן הינן עבירות המשלבות פן פלילי ופן כלכלי ועל כן גם דורשות מעורך הדין המייצג חשודים ונאשמים בעבירות אלו מיומנות מיוחדת, ידע משפטי וכלכלי כאחד וניסיון רב. במאמר זה תוכל/י למצוא מידע אודות עבירות צווארון לבן.
פורסם בקטגוריית חוק ומשפט, לפני 5 שנים 3 חודשים
איך לצלם סרטונים בסמארטפון צילום סרטונים בסמארטפון הוא אחד הכלים הזמינים והשמישים ביותר לתיעוד בימינו. מאמר זה תמצא סקירה אודות האפשרויות העומדות בפניך לצורך התמקצעות בצילום סרטונים באמצעות הסמארטפון
פורסם בקטגוריית צילום, לפני 6 שנים 5 חודשים