לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4581 מאמרים 1388 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
ציסטה בשחלה

ציסטה בשחלה

פורסם בתאריך 24/12/2017      /      נכתב ע"י TalDarb

תסמונת השחלות הפוליציסטיות מוכרת מאוד, אך על אף מחקרים רבים, אנחנו עדיין רחוקים מלהבין את מקור ההפרעה וממה היא נובעת. בתסמונת הזו ישנן מספר הפרעות מערכתיות משמעותיות ונקבע כי לצורך אבחנת ההפרעה יש צורך בלפחות שניים מבין שלושת התסמינים:

  • ציסטה בשחלה – הליקוי המבני מתבטא בשחלות המוגדלות פי כמה משחלות תקינות. השחלות המוגדלות מכילות חללים ציסטיים קטנים רבים, כשאלו למעשה הם זקיקים שהחלו להתבשל, ברם נתקעו באמצע התהליך ולא הגיעו לכדי ביוץ.
  • עודפי הורמוני-מין זכריים – הבאים לידי ביטוי בשיעור יתר, עור שמן ואקנה.
  • חוסר איזון הורמונלי – המתבטא במחזור לא סדיר, בהעדר ביוץ ובקשיי התעברות.

סיכונים

ציסטה בשחלה עשויה להוביל למספר סיבוכים אפשריים הן כתוצאה מהתסמונת והן כתוצאה מהטיפול בתסמינים השונים – השמנה, סוכרת, הפרעות אורתופדיות, סיכון גבוה יותר לתחלואות לב, כלי-דם ולסרטן רירית הרחם.

לצורך הסדרת ההורמונים, הנשים בדרך כלל מתחילות להשתמש בגלולות למניעת הריון ולצורך הסדרת הפרעות בביוץ, הנשים מטופלות בתרופות הורמונליות. כדי להסדיר את בעיות האקנה והעור השמן, נוהגים להשתמש במגוון תרופות המפחיתות את הפרשת החלב, כשהנפוצה בהן היא תרופת הרואקטן.  

הטיפולים בתסמינים עשויים להוביל למגוון תופעות לוואי. טיפול ממושך מדי בגלולות עשוי להוביל לסיכון לחלות בקרישת דם, בייחוד אם הלוקות בתסמונת מעשנות.

טיפול הרואקטן עשוי להוביל ליובש בעור, לרגישות רבה לקרני השמש, לצלקות עור ולהפרעות כבד.

התערבות כירורגית – כאשר הטיפול ההורמונלי לא צלח

התערבות כירורגית מובילה לשיפור כלל היבטי התסמונת. בניתוח מנקבים את המעטפת החיצונית לשחלות באמצעות הרדמה כללית והעברת זרם חשמלי. הניתוח אורך בין חצי שעה לארבעים וחמש דקות ולאחריו המטופלת משוחררת לביתה (לאחר ביקורת כמובן) לצורך התאוששות האורכת מספר ימים. המחקרים מעודדים ומראים על אחוזי הצלחה גבוהים. למעשה, 90% מהמטופלות חוזרות לאיזון הורמונלי המתבטא במחזורים סדירים ולרמות הורמוני-מין גבריים סדירות הנמצאות בטווח של הנורמה.  בנוסף, ישנו שיפור משמעותי ביתר תסמיני התסמונת.

מרכז איה מדיקל – איתך עד להחלמה

מרכז איה מדיקל מהווה בית-טיפול רפואי כולל עבור נשים ומתמחה באבחון ובטיפול בשלל תופעות רפואיות שונות וביניהן גם בתסמונת השחלות הפוליציסטיות. 

1312 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת TalDarb
בחירת גניקולוג . לכן, כדי למזער את הקושי, בחירת הגניקולוג היא חשובה מאין כמותה.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 5 שנים 11 חודשים
בגדי עבודה לחורף בגדי עבודה לחורף צריכים להיות עמידים במיוחד אך לא על חשבון החימום והמראה החיצוני שלהם. כיום אין כל צורך להתפשר על מראה
פורסם בקטגוריית ביגוד, לפני 5 שנים 10 חודשים
שחלות פוליציסטיות הנה כל מה שעלייך לדעת. ראשית, חשוב שתדעי כי שחלות פוליציסטיות, ללא כל הפרעה נוספת, אינן בהכרח מצביעות על התסמונת המקושרת עם הפרעות בביוץ ובהתעברות.
פורסם בקטגוריית בריאות נשים, לפני 5 שנים 11 חודשים
כדאי להשכיר צימרים במירון? ישנם מגוון אטרקציות שונות המיועדות למשפחות דתיות, שמספקות להן את הנופש הטוב ביותר. אחת מן האטרקציות הללו היא השכרת צימרים במירון.
פורסם בקטגוריית תיירות וטיולים, לפני 6 שנים 2 חודשים
כיצד לבחור קבלן שיפוצים בחיפה? לא מעט אנשים מחפשים קבלן שיפוצים בחיפה, על מנת לשפץ ולשדרג את הדירה שלהם. כל אחד רוצה הרי לחיות בדירה נעימה ואסתטית, ולצורך כך...
פורסם בקטגוריית בנייה ושיפוצים, לפני 6 שנים 3 חודשים