לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4572 מאמרים 1384 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

איך ללמד כלב להפסיק לקפוץ על אורחים

פורסם בתאריך 25/01/2018      /      נכתב ע"י דנה שריד חמו

אנשים המגדלים כלבים בבית לרב מכירים את התופעה. חברים או משפחה באים לבקר ובכל פעם כאשר הדלת נפתחת ואפילו עוד לפני זה מתחיל התסריט הבא: נביחות, קפיצות על הדלה, קפיצות על האורח האומלל, ריקודים ושוב קפיצות. לפעמים ההתנהגות מלווה גם בהשתנה ותוך כדי כל ההמולה אנו צועקים על הכלב "לא", או "רד" או "די" או "אסור". תופסים את הכלב בקולר, דוחפים אותו הרחק מהאורח ובכך למרבה ההפתעה, לא מלמדים אותו דבר.והדבר חוזר על עצמו שוב ושוב. לפעמים אנו כבר מתרגלים וחושבים שטוב.. ככה זה כלבים ומשלמים עם העובדה שעל האורחים שלנו מגזרת קבלת פנים חמה שכזו לעוד כ 15 שנה.

אולם, העתיד כן יכול להראות ורוד יותר. אנו צריכים להבין שכאשר אנו באים להפסיק התנהגות לא רצוייה ולא משנה מהי, אנחנו חייבים למצוא התנהגות אחרת שתבוא במקומה. זהו כל הקסם.

אי אפשר להגיד לכלב "לא" ולהשאיר חלל ריק, כי אין דבר כזה חלל ריק. התנהגות אחרת תמיד תבוא במקום הקודמת, או שהקודמת פשוט תחזור על עצמה.

לכן, בבואנו לטפל בנושא של קפיצות על אורחים, עלינו בראש ובראשונה לחשוב איזו התנהגות חלופית  תהיה מקובלת עלינו ושלכלב יהיה מתאים ונכון לבצעה.

יש כלבים שברגע ששומעים דפיקה על הדלת, אבקש מהם לשבת וכך לקבל את פני האורח. יש כלבים שיתקשו לשבת בסבלנות כאשר הם מתרגשים בבואו של האורח ולכן אסתפק לחזק התנהגות של "ארבע רגליים על הקרקע", כלומר שהכלב מתקרב ומריח את האורח, אבל צריך להשאיר את ארבע כפותיו על הרצפה. ויש את הכלבים המאוד מתלהבים שגם זה יהיה קשה עבורם ולכן אבקש מהם שבמקום לקפוץ על האורח, יבצעו סיבוב או שניים סביב עצמם או לחילופין ירוצו לתפוס צעצוע בפה וכך יקבלו את האורח.

לגבי האורחים, אני תמיד מנחה אותם שעד שהכלב לא נרגע, עליהם לשלב ידיים ולא להתייחס אליו.

חשוב לי לציין שכל התנהגות שבה אבחר תהיה מלווה בתחושה ובהקשר חיובי לאורח. לעולם לא אעניש או אצעק על הכלב בקבלת אורחים ולא משנה מה תהיה התנהגותו.

במקרים ובדובר על קבלת אורחים על ידי כלב שאיננו מרגיש בנוח מולם או כלב שמראה סימני תוקפנות, אנהג בצורה שונה, כך שבראש ובראשונה אייצר הפרדה בינו לבין האורחים  ואעזר במאלפ/ת על מנת להתחיל שינוי רגשי אצל הכלב.

מקווה שעזרתי,

לפרטים נוספים:

דנה שריד חמו - מאמנת כלבים לחיים טובים יותר

0545756052, חתום בנביחה ביוטיוב או בפייסבוק, sealedwithalick.co.il

1042 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת דנה שריד חמו
למה הכלב שלי משחית את הבית? רבים מאיתנו בעלי הכלבים היינו שם. ראינו את הבית היפה שלנו בו לעיתים ,כל פרט נבחר בקפידה כדי ליצור הרמוניה עיצובית, נהרס על ידי היצור החדש שהכנסנו לחיינו שנראה שאין לו שום תחושת ערך וסנטימנטים לרכושנו. כאב לנו בכל פעם שעוד משהו מצא את דרכו למלתעותיה של המפלצת. לפעמים אף כעסנו, בכינו, ניסינו להסביר לו אך ללא הועיל. אז מה נותר לעשות?
פורסם בקטגוריית אילוף כלבים, התנהגות כלבים, לפני 5 שנים 10 חודשים
חינוך גורים לצרכים? משימה פשוטה שמסתבכת בקלות. חינוך גורים וגמילתם מעשיית צרכים בבית היא משימה שלוקחת מעט זמן אבל די פשוטה. אז למה אנחנו מסתבכים איתה ואיך גורמים לגור להבים שאת הפיפי והקקי עושים בחוץ?
פורסם בקטגוריית אילוף כלבים, התנהגות כלבים, לפני 5 שנים 10 חודשים
כיצד הכלב שלך מדבר אליך? "הכלב מקשקש בזנב אז סימן שהוא שמח", או "הזנב שלו בן הרגליים, אז הוא מפחד"... אלו הם לרוב שני הסימנים של שפת גוף של כלבים שרב האנשים מאמינים שהם מזהים כביטוי לרגש של הכלב ולרב גם בזה מסתיימת התקשורת שלהם בכיוון ממנו אליהם. מודה ומתוודה שבמשך הרבה מאוד שנים כך הדבר היה גם אצלי ולא העלתי על דעתי שיש עוד כל כך הרבה סימנים שלעין לא מנוסה הם ניסתרים.
פורסם בקטגוריית אילוף כלבים, התנהגות כלבים, לפני 5 שנים 10 חודשים