לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4022 מאמרים 1210 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
הסכמי גירושין

הסכמי גירושין - דברים שחשוב שתדעו עליהם

פורסם בתאריך 25/04/2018      /      נכתב ע"י Law-offices

הסכמי גירושין - דברים שחשוב שתדעו עליהם

במרבית המקרים, גירושין ממקמים אתכם, במידה רבה, בנקודת שפל בחייכם. גם אם אתם הייתם אלה שיזמו אותם, משבר רגשי הוא כמעט בלתי נמנע, שלא לדבר על הקריעה מהילדים, מההרגלים, מהתפישה הזוגית, ומכל מה שהשתמע מהיותכם בזוגיות, היותכם "משפחה". גירושין, גם, באופן טבעי, עלולים לחשוף את הצד המכוער של כל אחד מבני הזוג. לפעמים, מתוך התעקשות אמיתית על עקרונות, ולפעמים (למעשה, לצערנו, לעיתים קרובות מידי), מתוך רצון להקשות על הצד השני. כאן, נכנס לתמונה הסכם הגירושין, כאשר להסכם גירושין טוב, נחשב הסכם שאיננו מותיר קצוות פתוחים ופינות אפילות, וחשוב יותר מכך - הסכם שמכסה באופן יסודי את כל הסיטואציות שעשויות להתרחש מרגע הפרידה ועד לסיום הרלוונטיות שלו, שנים לאחר מכן (לרוב, כאשר אחרון הילדים מסיים את זכאותו למזונות ילדים).

אשה גרושה מסירה טבעת נישואין

מהו המבנה הנפוץ של הסכמי גירושין?

הסכם גירושין המנוסח נכון יכלול ארבעה פרקים עיקריים:

הגירושים

פרק זה בהסכם עוסק בתהליך מתן הגט המבוצע בבית הדין הרבני. גם אם התחתנתם בנישואים אזרחיים בישראל או בחו"ל, במידה ואתם נחשבים ל"נשואים" בעיני החוק, תהיו חייבים להתגרש בטקס דתי שנערך בבית הדין הרבני. במידה ואינכם משוכנעים לגמרי, בשלב זה, כי היחסים הגיעו לסיומם, תוכלו לשלב בפרק זה הסכמה על ניסיון להשגת שלום בית, פרידה לניסיון, טיפול זוגי או כל צעד אחר שיעלה בדעתכם. מאחר, ועפ"י ההלכה, גט חייב להינתן מרצון, וגט שאיננו ניתן מרצון איננו תקף (בידקו את המונח "גט מעושה"). הטלת סנקציות כקנס או על בן/בת הזוג המסרב להתגרש או דרישת פיצוי עבור הסירוב, עלולות לסכל את מתן הגט, ולמשוך את התהליך זמן רב. מה גם, שצעד כזה עלול לאפשר לסרבן/ית הגט לדרוש תמורה נוספת ולפתוח פתח לסחטנות אופציונאלית. כך שהקפידו שלא לגלוש לשם, גם אם אתם מאד רוצים לנקום בבן/בת הזוג לשעבר.

מזונות הילדים

חשוב לזכור, כי במקרה של הגעה לתביעת מזונות, השופט/ת היושבים בדין בבית המשפט אינם מכירים אתכם באמת, ולכן, עלולים להיות חשופים למניפולציות ולאי כנותו של אחד הצדדים (בין אם מדובר בניפוח ההוצאות מצד האם או בהסתרת הכנסות מצד האב), ולכן, הם עלולים לקבוע דמי מזונות ילדים שאינם הולמים את התנאים האמיתיים הקיימים מראש. במהלך כזה, מדובר בהימור, שאין לדעת מראש מי מבין שניכם ייפגע ממנו, אבל, בשורה התחתונה, הניזוקים העיקריים ממנו יהיו ילדיכם. לכן, עדיף, שאתם בעצמכם תקבעו את דמי המזונות המקובלים על שניכם, על פי רמת החיים האמיתית העכשווית של ילדיכם. הצטיידו בדפי חשבונות הבנק ופירוטי כרטיסי האשראי, ותוכלו לקבל את התמונה האמיתית של ההוצאות החודשיות הנוגעות לילדים. בנוסף לכך, מעבר להוצאות הספציפיות המוגדרות כהוצאות הילדים (כחוגי העשרה או תשלומים למוסדות החינוך), מזונות ילדים בהסכמי גירושין מתייחסים גם לחלקם היחסי של הילדים בשכר הדירה ובהוצאות נוספות של החזקת הבית. חלקם של הילדים בהוצאות אלה משתנה על פי מספרם, וחשוב לבדוק את התחשיב העדכני לתקופת הגירושין. רכיב נוסף חשוב בהסכמי גירושין נוגע למזונות בתקופת שירותם של הילדים בצבא, גובה הסכומים ולמי הם מועברים (לילד עצמו ישירות, לאם, או הסכמה על כך, כי במידה והילד-החייל עדיין יגור בבית, יועברו הסכומים לידיה, כל עוד המצב איננו משתנה).

משמורת ילדים (בהתייחס להסדרי הראיה ולביקורים)

במסגרת פרק זה, תצטרכו להחליט האם הילדים יגורו עם אחד מכם, או שאתם בוחרים במשמורת משותפת. במידה ותבחרו במשמורת משותפת, תצטרכו לקחת בחשבון כי הדבר מצריך משניכם לגור בקרבת מקום למוסדות החינוך בהם לומדים הילדים, מה שאומר, שתיאלצו גם לגור קרוב האחד לשנייה. עד כמה שזה עשוי להצטייר קל ונאור "על הנייר", בפועל, לא תמיד מצבים כאלה עוברים חלק, במיוחד בשלב מאוחר יותר, בהם קיימים בני זוג חדשים וילדים חדשים מבני הזוג העכשוויים. הדבר איננו מסובך רק לבני הזוג הישנים, אלא גם לילדים, כך שרצוי לשקול מצב זה ביסודיות ולעומקו. נקודה נוספת אליה רצוי להתייחס, היא האופציה בה אחד מבני הזוג מעתיק את מקום מגוריו למקום מרוחק. כאן רצוי לסכם מי יהיה האחראי להסעתם של הילדים אל ההורה המרוחק. עוד נקודה חשובה לעיגון בהסכם גירושין, היא נושא החופשות בחו"ל. על רקע מקרי חטיפות של ילדים להורים גרושים, מומלץ לסגור את הפינה הזו היטב, ולא להניח דבר ליד המקרה או לרצון הטוב של הצדדים. וכמובן, הטעות הנפוצה ביותר בפרק זה בהסכם - אי התייחסות מפורטת להסדרי הראיה בחופש הגדול או בחגים. כאן, רצוי לכלול בהסכם טבלה מסודרת של החופשות, כולל מחזוריות מסוימת (למשל, בשנה בה הילדים חוגגים את ראש השנה עם אחד ההורים, ליל הסדר ייחגג עם ההורה השני).

חלוקת הרכוש המשותף

לחתימה על הסכם גירושים ישנו תוקף מחייב, ולכן, אסור להגיע לשלב זה ללא כל המידע על היקפם של הנכסים הרשומים על שמו של כל אחד מכם. במידה וחתמתם על ההסכם, ופתאום, גיליתם כי הוסתר מכם קיומם של נכסים מסוימים, לא תוכלו לתבוע את חלקכם בהם! יחד עם זאת, תוכלו לשלב בהסכם סעיף אשר מטיל סנקציות על הצד שמרמה ומסתיר את הנכסים. תוכלו, למשל, להחליט, כי במידה ויתגלה קיומם של נכסים אשר הוסתרו, הצד המרומה יקבל לידיו נתח גדול יותר בהם.

לסיכום

בכל הסכמי הגירושים קיים סעיף המצהיר על וויתור תביעות וטענות עתידיות. סעיף זה נועד להקנות להסכם סופיות ולסמל תחילתו של פרק חדש בחייכם. הקפידו שלא לחתום על הסכם כזה, אלא רק לאחר שאתם בטוחים כי בידיכם כל הנתונים הקיימים, וכי אתם משוכנעים לחלוטין כי ההסכם הכתוב הינו מקיף וממצה ככל האפשר!

774 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת Law-offices
עורכי דין נזקי גוף נזקי גוף הוא אחד מהתחומים המעניינים והוורסטיליים ביותר בתחום המשפטים.
פורסם בקטגוריית חוק ומשפט, לפני 3 שנים 6 חודשים
הכול אודות מס הכנסה על הגרלות ופרסים כמעט כל אחד מאתנו חולם על זכייה גדולה בלוטו, על קבלת פרס שישנה את חייו כזה שיהפוך אותם למהנים יותר ונוחים יותר. זכייה בלוטו או בכל הגרלה אחרת היא בסבירות נמוכה מאוד, אך עדיין יש לא מעט אנשים שזוכים בעיקר בסכומים קטנים או בינוניים.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 4 שנים 6 חודשים
גירושין בהסכמה טקס הגירושין הינו טקס משמעותי אשר עיקרו הוא שחרור הדדי של בני הזוג זה מזו. למעשה הופכים בני הזוג לאחר הגירושין, מבני זוג, לשני אנשים נפרדים אשר ממשיכים להיות שותפים בתהליך גידול הילדים.
פורסם בקטגוריית נישואין, זוגיות ואהבה, לפני 3 שנים 11 חודשים