לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3305 מאמרים 913 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

פינוי עשן על ידי מפוחי עשן

פורסם בתאריך 28/06/2018      /      נכתב ע"י עידן

מפוחים לשחרור עשן הם מכשירים העשויים תעלות גדולות המסוגלים לגרום לפינוי עשן מתוך מבנה במהירות במקרה של שריפה או המצאות של גזים רעילים ולאפשר פינוי של האנשים הנמצאים במבנה מבלי שייפגעו ותעתק נשימתם. תפקידם של המפוחים לשחרור העשן הוא לפעול לא רק במצב חירום, אלא גם בהתנהלות השוטפת של מבנים סגורים כדוגמת חניון תת קרקעי, חניון עילי וכו'. במבנים סגורים מסוג זה ישנם גלאים ומערכות חכמות המזהות את כמות הגזים הרעילים במבנה, לדוגמא בחניון, תנועת הרכבים הממונעים משחררת כמות גבוה של פחמן חד-חמצני (CO) ובריכוז גבוהה גז זה יכול לגרום להרעלה. לכן בזמן שהגלאים והמערכות מגלים רמות גבוהות של CO, מפוחי עשן מתחילים את פעולתם ויונקים את האוויר רווי ה-CO מהחדר החוצה בזמן שאוויר חדש ונקי זורם פנימה במקביל.

במקרה בו ארעה שריפה במבנה המכיל בני אדם, המבנה מתחיל להתמלא בכמות גדולה של עשן סמיך שמהווה את גורם השני המסוכן ביותר אחרי חשיפה ישירה לאש ובדרך כלל סכנה זו חשופה למספר רב יותר של אנשים. במקרה כזה, גלאים מאותתים למערכת להפעיל מפוחים לשחרור עשן ואלה יונקים במהירות את העשן מתוך המבנה ומאפשרים לאנשים הנמצאים במבנה להתפנות במהירות ללא סכנה. מדובר במערכת מצילת חיים והנוכחות שלה במבנים גדולים וסגורים היא הכרחית. מפוחי עשן מהווים את אחד החלקים החשובים ביותר בתוך מכלול הפעולות הנעשות במקרי שריפה.

במקרים רבים, מפוחים לשחרור עשן שיצרו פינוי עשן ממבנה בו פרצה שריפה, הצילו חיים רבים. שחרור עשן ממבנה בו פרצה שריפה הוא הדבר החשוב ביותר אשר צריך להתבצע במקביל לקריאה לכוחות החירום ובאופן מידי מבלי לחכות להתערבות חיצונית במבנה. פעולת המפוחים נעשית בצורה אוטומטית המתחילה שחרור עשן מרגע קבלת הוראה מהגלאים במערכת.

בנוסף ישנם פתרונות חכמים נוספים לפינוי עשן הפועלים יחד עם המפוחים בהתאם לסוג המבנה והצורך. ישנם מערכות אוורור טבעיות ומאולצות, מאולצות סדרך כלל פועלות במקביל למפוחים ודואגות להזרים אוויר נקי אל תוך מבנה, ומערכות אוורור טבעיות, כדוגמת פתחי אוורור בגג המבנה הנפתחים במקרה חירום בהתאם להוראת הגלאים.

567 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת עידן
מפוח תעשייתי וכיצד תורם לביטחון העובדים מאמר זה מדבר על תרומותיו של המפוח התעשייתי המותקן במפעל לבריאות העובדים במפעל.
פורסם בקטגוריית בנייה ושיפוצים, לפני 2 שנים 3 חודשים
הצורך בעבודות חשמל שונות היכן קיים צורך בעבודות חשמל ומי מבצען
פורסם בקטגוריית חשמל, לפני 2 שנים 3 חודשים
מפוחים תעשייתיים ונחיצותם מאמר על חשיבותם של מפוחים תעשייתיים והשימושים השונים בהם
פורסם בקטגוריית בנייה ושיפוצים, לפני 2 שנים 3 חודשים
שילובו של מפוח תעשייתי במפעלים מאמר זה מדבר על תפקידים שונים של מפוח תעשייתי בקרב מפעלי תעשייה
פורסם בקטגוריית בנייה ושיפוצים, לפני 2 שנים 4 חודשים
נחיצותם של מפוחים תעשייתיים המאמר הנ"ל עוסק בחשיבות היתרה שיש למפוחים תעשייתיים בתעשייה.
פורסם בקטגוריית בנייה ושיפוצים, לפני 2 שנים 4 חודשים