לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4076 מאמרים 1231 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

חוק סיעוד ביטוח לאומי - מה כדאי לדעת?

פורסם בתאריך 22/07/2018      /      נכתב ע"י הילה הניג

חוק הסיעוד של המוסד לביטוח לאומי הוא החוק המגדיר את נושא הטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי, אזרחים ותיקים אשר זקוקים לעזרה בתפקוד היומיומי ומעוניינים להישאר בביתם. חוק הסיעוד נחקק מתוך ההכרה, ההבנה והחשיבות של הישארות הקשישים בביתם, בסביבתם הטבעית ובקהילה המוכרת להם כדי לשמר את איכות חייהם ועצמאותם.

מה אומר חוק סיעוד ביטוח לאומי?

ישנם חמישה תנאי סף מצטברים לזכאות לגמלת סיעוד:

  1. תושב/ת ישראל שהגיעו לגיל פרישה.
  2. הכנסות שאינן עולות על סף שנקבע בתקנות הביטוח הלאומי. כאשר שני בני הזוג סיעודיים ההכנסה תחושב לפי יחיד עבור כל אחד מבני הזוג. 
  3. כאשר הקשיש/ה זקוקים לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות יומיומיות בתוך הבית. פעולות יומיומיות כוללות: ניידות, קימה ממיטה ומכיסא, הליכה, ישיבה ושימוש באמצעי עזר לניידות כגון כיסא גלגלים, התמצאות בבית, הלבשה, אכילה, שתייה, רחצה וביצוע פעולות הנדרשות לצורך טיפול בהפרשות.
  4. מגורים בבית או בדיוק מוגן.
  5. לא מקבלים גמלה סיעודית אחרת מגוף ממשלתי.

מועמדים אשר עומדים בתנאי הסף יעברו בדיקת תלות המתבצעת ע"י המוסד לביטוח לאומי. בתום הבדיקה יקבע האם הם זכאים לגמלת סיעוד ובאיזה היקף.

במסגרת קבלת גמלת הסיעוד ניתנים השירותים הבאים: 

כיצד מממשים את הזכאות מטעם חוק הסיעוד?

קבלת אישור זכאות לגמלת סיעוד אומרת למעשה כי המטופל זכאי למטפל סיעודי וכדי לממש זאת יש לפנות לאחת מחברות הסיעוד הפועלות בארץ ומוכרות על ידי המוסד לביטוח לאומי. חברת הסיעוד תדאג להתאים את המטפל המתאים למטופל, תוך התחשבות בפרמטרים משותפים, כגון: שעות הטיפול, שפה, סגנון הבישול, דתי/ חילוני ועוד. לרוב, חברת הסיעוד תתאם פגישה בבית המטופל/ת יחד עם עובד/ת סוציאלי/ת על מנת להכיר את המטופל ואת צרכיו, לשמוע את הבקשות של המטופל/ת, למשל: הרצון למטפלים סיעודיים ישראלים או זרים, האם חשוב שהמטפל יהיה שומר מסורת ועוד. לאחר מכן תתאם החברה פגישה נוספת להיכרות בין המטפל למטופל. במידה ואין הסכמה ו/או התאמה החברה תמשיך לחפש מטפל/ת אחר/ת.

2066 צפיות
2 כניסות
מאמרים נוספים מאת הילה הניג
ההבדל בין מטפלת סיעודית עם לינה לבין מטפלת סיעודית 24/7 אחד ההורים הפך לסיעודי, בין אם לתקופה קצרת מועד ובין אם מעתה והלאה. אנו מחפשים טיפול ועזרה להורה שלנו. עלינו להעריך את מצבו על מנת שנוכל לבחור איזה סוג טיפול מתאים עבורו - האם מטפלת סיעודית עם לינה או מטפל סיעודית 24/7.
פורסם בקטגוריית גיל הזהב, לפני 3 שנים 8 חודשים
האפשרויות להעסקת מטפל סיעודי להורים ההורים שלנו הולכים ומזדקנים, ואנחנו הילדים מוצאים את עצמנו מטפלים בהם יותר עד שאנחנו שמים לב שאנחנו מטפלים סיעודיים להורינו. זה הזמן לקחת להם עזרה מקצועית. במאמר זה ריכזנו את האפשרויות השונות לטיפול סיעודי, לרבות מטפל סיעודי דרך ביטוח לאומי ומטפל סיעודי עם לינה.
פורסם בקטגוריית גיל הזהב, לפני 3 שנים 3 חודשים
החשיבות של מטפל סיעודי לקשישים במיוחד במשבר הקורונה כבר כחודש וחצי אנחנו בבית, ספונים בקרב משפחתנו הגרעינית. אך מה קורה עם ההורים שלנו בימים אלה? כיצד אוכלוסיית הקשישים מסתדרת עם המצב? חלקם נעזרים במטפל סיעודי לקשישים, חלקם מקבלים גמלת סיעוד בכסף ואז לא בהכרח מגיע אליהם מטפל הביתה.
פורסם בקטגוריית ביטוח סיעודי, לפני 2 שנים 7 חודשים
שאלות ותשובות בנושא אפוטרופסות לעיתים יש צורך למנות אפוטרופוס לאדם שאיננו יכול לדאוג לענייניו ולעצמו. מי ממנה אפוטרופוס? למי נדרש למנות אפוטרופוס? מהם סוגי האפוטרופסות הקיימים? מי יכול להתמנות לאפוטרופוס ועוד. כל השאלות וכל התשובות בנושא אפוטרופסות והקרן לטיפול בחסויים במאמר שלפניכם.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 3 שנים 1 חודשים