לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3421 מאמרים 961 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

מכשירי אינהלציה למבוגרים

פורסם בתאריך 31/10/2018      /      נכתב ע"י medicshop

מחקר שהתפרסם ב-2015 בארה"ב בשיתוף בין בית הספר לרוקחות בצפון קרוליינה לאוניברסיטת טנסי למדעי הבריאות כלל מספר תובנות והמלצות הנוגעות לנושא מכשירי אינהלציה למבוגרים. כך שלמרות שחלק מהנתונים בו מתייחסים לנתונים האמריקאיים המקומיים, בהחלט ניתן להסיק ממנו מסקנות בנוגע לחשיבותם של מכשירי אינהלציה למבוגרים גם בישראל.

עד לשנת 2050, מספרם של האנשים שמעל גיל 65 בארה"ב עתיד להכפיל את עצמו כמעט, כאשר האנשים שמעל לגיל 85 מהווים, מתוך שכבת גיל זו, את קבוצת הגיל הגדולה ביותר. כבר כיום, בשל העלייה בתוחלת חיים, חולים מבוגרים הסובלים מאסטמה או מ-COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease - מחלת ריאות חסימתית כרונית) נתקלים בקשיים (פיזיים וקוגניטיביים) המשפיעים על יכולתם להשתמש במשאפים ובמכשירי האינהלציה השונים. הסיבות הקשורות בגיל המשפיעות על היכולות הקוגניטיביות כוללים דמנציה, שבץ, דיכאון, היפרקפניה כרונית והיפוקסיה אשר נפוצים בשלבים מתקדמים של COPD. בגילאי 76 עד 94, הראו מחקרים ציוני מצב מנטלי הנמוכים מ-24 ב-MMSE (Mini–mental state examination - מבחן קצר לאבחון מנטלי שמטרתו אבחון ליקויים קוגניטיביים) בקורלציה לשימוש לא תקין במכשיר אינהלציה.

מכשירי אינהלציה למבוגרים או משאפי תרסיס (MDI / pMDI)?

מאחר ובעיות נשימה תופסות נפח גדול מהבעיות בהן עוסקת הרפואה המודרנית, הפתרונות המוצעים לחולים בהם הם רבים ושונים, ומתחלקים על פי מצבו של המטופל, יכולתו להתנייד וכד'. תרופות למצבים בריאותיים מסוימים (למשל, אסתמה) יכולות להגיע לגוף החולה בהן בדרך סיסטמית או באינהלציה. הכלים והמכשירים המשמשים לצורך אינהלציה הם מגוונים, החל מהמשאף המוכר ביותר, ה-MDI ( (Meterd Dose Inhalerלמתן ונטולין. הפעלתו היעילה של המשאף דורשת מהחולה לשאוף שאיפת אוויר עמוקה, כשלאחר התזת החומר יש להחזיק את האוויר בריאות למשך לא פחות מעשר שניות. תפעול משאף מכל סוג שהוא דורש קואורדינציה טובה, אשר, כידוע, נחשבת לבעייתית בכל המדובר באנשים מבוגרים מאד. כך שלאנשים מבוגרים מאד, פעוטות, אנשים המרותקים למיטתם ומטופלים הנתונים להשגחה צמודה בשל בעיית אי תפקוד, מכשירי אינהלציה מספקים את הפתרון הטוב והיעיל ביותר לקבלת תרופות המטפלות באסטמה, תרופות המרחיבות את כלי הנשימה, תרופות המסייעות בהוצאת ליחה (כבמקרים של סיסטיק פיברוסיס) ואף אנטיביוטיקה. למרות השתלבותם של המשאפים הניידים (המשאפים הרגילים, משאף דיסקוס ומשאף טורבוהלר) בשגרת יומם של חולים בוגרים המסוגלים לנוע, עדיין, מכשירי אינהלציה נחשבים כמספקים פתרון יעיל יותר, ולעיתים, הטיפול נעשה באופן משולב בין משאף בעת היציאה מהבית לבין מכשיר אינהלציה בעת השהייה בבית או בעת שיש צורך בטיפול רציני יותר מזה שמסוגל להעניק המשאף, שחסרונו הידוע הוא שרק אחוזים בודדים מהתרופה אכן מגיעים לריאות.

מכשירי אינהלציה למבוגרים מאד - יתרונותיהם עבור אנשים קשישים

אתגרים פיזיים המתגלים בעת ההזדקנות עשויים לכלול מצבים ראומטולוגיים ונוירולוגיים (כמחלות מפרקים או מחלת פרקינסון) וכן ירידה ביכולות ויזואליות ושמיעתיות, העלולים לעכב את הפעלת המכשיר על ידי האדם הקשיש בדרך הנכונה. במחקר שנעשה בחולים שגילם הממוצע הוא 69, נמצא כי כוח היד (אשר נמדד באמצעות מכשיר לחיצה) לא היה חזק דיו, כדי לאפשר הפעלה נכונה של משאף תרסיס ידני. לפי נתוני מחקר זה, ההערכה היא, כי כוח לחיצה שאיננו מספיק לתפעול המשאף, עשוי להתגלות כאתגר, במעל לשליש מהמטופלים הקשישים. יתר על כן, מגבלות פיזיות שונות עלולות להוביל לחוסר היכולת להגיע למשאף או להפעלתו. בנוסף לכך, הפחתת המיומנות הידנית עלולה לפגוע בטכניקה של תיאום יד/פה, כך שעבור אנשים מבוגרים מאד, אין ספק למכשירי האינהלציה ישנם יתרונות משמעותיים גם מאספקטים אלה על פני משאפי התרסיס הניידים השונים.

בשורה התחתונה

העלייה הגדולה הצפויה במספרה של האוכלוסייה המבוגרת תלווה, באופן טבעי, גם בעלייה במספרם של החולים הסובלים מאסתמה או מ-COPD. כך שעל בחירת מכשירי אינהלציה למבוגרים להתמודד עם האתגרים הייחודיים לחולים קשישים. אתגרים אלה לשימוש במכשירי אינהלציה למבוגרים ובמשאפי תרסיס כוללים התייחסות ליכולות הפיזיות והקוגניטיביות הפוחתות עם השנים, כמו גם התייחסות לסוגיות כלכליות (כיחס עלות - תועלת של המכשירים השונים). על הרופאים לשקול את העדפותיו של המטופל למשאף או למכשיר אינהלציה מבחינת נוחות התפעול, ומהיבטים נוספים של נוחות כגון ניידות והצורך בהשלמת המינון הנדרש. את הבחירה יש לעשות תוך התחשבות ביכולותיו הפיזיות והמנטאליות של המבוגר המטופל, בצורך בהשגחה עליו בעת הטיפול, או, לחילופין, ביצוע הפעולה עבורו על ידי בן משפחה או מטפל, במידה ואין לו את היכולות הנדרשות לכך. משאפי התרסיס על סוגיהם השונים, אמנם, לכאורה, מעניקים את השחרור ויכולת הניידות של המטופל, אולם יחד עם זאת, בעיקר בשל חסרונותיהם הגדולים (יעילות נמוכה יותר, הצורך בקואורדינציות יד/פה, יחס עלות-תועלת נמוך יותר וכד') הם אינם מתאימים באופן המיטבי לשימוש באוכלוסיה המבוגרת. לאוכלוסיה זו, יתאים יותר שימוש במכשיר אינהלציה איכותי ביתי אשר נרכש בחנות מסודרת.

וכאן, אם אפשר, לסיום, מילת אזהרה:

קיומם של חנויות מקוונות וקניונים וירטואליים (כאמאזון, עליאקספרס ואיביי) מקל על חיינו מאד, ומאפשר לנו לרכוש מוצרים ופריטים במחיר טוב בהרבה מזה שהיינו משיגים בחנות "אמיתית" או בחנות ישראלית. אולם, יחד עם זאת, כאשר מדובר בציוד רפואי, הרצון לחסוך עלול לגרום לסיכון חיים, בשל שימוש בחומרים מאיכות ירודה, אי עמידה בתקנים וכן הלאה.

אל תתפתו לסכן את חייכם ברכישה מסוג זה, ה"חיסכון" במחיר עלול לעלות לכם! 

709 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת medicshop
המלצות לשחרור צוואר תפוס צוואר תפוס הינו תופעה נפוצה בקרב הרבה מאוד אנשים. לרוב היא נובעת מתנועה לא טובה, ישיבה במשך שעות מרובות מול המחשב, בזמן שישנים בתנוחה לא נכונה, או כאשר נמתחים השרירים עקב סיבות כאלה ואחרות.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 2 שנים 11 חודשים
סוגי מד לחץ דם הקיימים בשוק מדי לחץ דם המכונים גם Sphygmomanometer הם מכשירים רפואיים המשמשים למדידת לחץ הדם. זהו אחד המכשירים הרפואיים האיקוניים ביותר שנמצאו (ונמצאים גם כיום) כמעט בכל שולחנו של רופא. השם Sphygmomanometer מהווה שילוב בין המילה היוונית "Sphygmos" שפירושה דופק לבין המונח המדעי "מנומטר" כלומר מכשיר מדידה.
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 2 שנים 6 חודשים