לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3072 מאמרים 825 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

זומנת לחקירה במשטרה? כמה דברים שחשוב לדעת

פורסם בתאריך 26/11/2018      /      נכתב ע"י דביר רייכרט שורץ - משרד עורכי דין פלילי

כמעט כל  האנשים הנורמטיביים חושבים שחקירה במשטרה רחוקה מהם שנות אור, כי אין להם שום נגיעה לנושא הפלילי ועורך דין פלילי הוא מישהו ששייך לארגוני פשיעה בלבד. זאת, עד הרגע שבו הינך מוצא את עצמך בחקירה פלילית. בין כחשוד בעבירות פליליות או בין כמסייע לפשע או כעד. כך או כך מדובר במעמד מלחיץ ומבהיל. לכן - הנה כמה דברים שחשוב לדעת במקרה שזומנת לחקירה במשטרה.

אם זומנת או עוכבת לחקירה, הדבר הראשון המומלץ לך לעשות הוא ליצור קשר עם עורך דין פלילי ולהתייעץ איתו לגבי הצעדים הבאים. חקירה משטרתית אינה סיטואציה נעימה גם לעבריינים מנוסים, ולאנשים נורמטיביים היא קשה פי כמה. כל ניואנס בתגובות שלך חשוב וכל מידע שתמסור או שלא תמסור הנו בעל משמעות  ויכול לפעול לטובתך או לרעתך. ההמלצה הגורפת שלנו היא לא להתייצב לחקירה מבלי להתייעץ עם עורך דין פלילי קודם לכן, ובמידה שעוכבת במפתיע, אל תאמר דבר לפני שתיוועץ בעורך דין פלילי

ומה עכשיו?

חשוב לברר מדוע זומנת לחקירה פלילית ובאיזה מעמד הנך נמצא?- האם את/ה חשוד בביצוע העבירה או שאת/ה רק עדלעבירה שנעשתה? השוטרים אינם מוסרים את המידע הזה בקלות ובכל זאת ינסו לפתח שיחה ולקבל את המידע, בלי למסור יותר מדי פרטים  ובלי לנדב מידע. מרגע זה ואילך כל מילה שאת/ה אומר בפני שוטר מתועדת ויכולה לשמש נגדך גם אם זו נאמרת מחוץ לחדר החקירות, בשיחת חולין או בכל מקום אחר.

חשוב לציין כי חובה עליכם להגיע לחקירה במשטרה במידה וזומנת אליה בצו בית משפט. אם התקשרו אליך מתחנת המשטרה אינך חייבים להתייצב יחד עם זאת, סירובך להגיע לחקירה יכול להעצים את החשדות נגדך וממילא יגרור הוצאת צו של בית המשפט המתיר את חקירתך. כך שהמלצתנו היא כי גם אם זומנת לחקירה באמצעות שיחת טלפון, מומלץ לבקש לדחות את מועד החקירה ולהגיע אליה מוכנים, אחרי שנועצת בעורך דין פלילי.

זכויות הנחקר בחקירה במשטרה:

זכור תמיד כתבי האישום מבוססים על מה שהתגלה בחקירת המשטרה, ואל תקל/י בה ראש. שכור את שירותיו של עורך דין פלילי באופן מיידי והקשיב לעצותיו. הזכות הראשונה והחשובה ביותר שלך, היא הזכות להתייעץ עם עורך דין, ולעולם אל תוותרו על הזכות הזו. אינכם חייבים לדבר בכלל אם אינכם רוצים ובוודאי שאינכם חייבים לדבר לפני התייעצות עם עורך דין פלילי.

אין למשטרה את הזכות לחפש במכשיר הטלפון הנייד שלך ללא צו מיוחד של בית המשפט אלא בהסכמתך אבל את/ה לא צריך להסכים לחיפוש בטלפון באופן אוטומטי גם אם אינך מנסה להסתיר דבר.

בקש/י מהחוקר שיפרט בפניך את החשדות התלויים ועומדים נגדך (הוא חייב)  ואם הוא מסרב דרוש שטופס החקירה יכלול גם את עצם סירובו לפרט את החשדות נגדכם, ועדכן את עורך הדין שלך.

ישנם הרבה מאוד תרגילי חקירה שהמשטרה מפעילה, כולל הפעלת לחצים פסיכולוגיים, הבטחות מדומות וניסיונות שונים להוציא ממך מידע. זכור שאינך יודע מה הם מחפשים לכן אל תנדב שום מידע ללא הדרכה מפורטת מעורך הדין על האסגטרטגיה המשפטית שלך. כל מילה שאינה במקומה עשויה להגביר את החשדות נגדך או לבסס את אשמתך.

בסיום החקירה תתבקש לחתום על עדותך– הקפיד לקרוא היטב את הכתוב, גם אם החקירה נמשכה שעות רבות בהן לא ישנת. וודא שכל מה שאמרת נכתב ושלא נכתבו דברים שלא אמרת, ואם יש טעויות – בקש לתקנן ורק לאחר מכן אשר את עדותך בחתימה (אין משקל של ממש לסירובך לחתום על עדותך אם זו נגבתה בדרכים חוקיות). 

סוף טוב

החדשות הטבות הן שלא כל חקירה במשטרה מסתיימת בהגשת כתב אישום, ורוב האנשים הזכאים משוחררים לדרכם, וככל שתשכיל להעזר בעורך דין פלילי מוקדם יותר כך תיטיב את מצבך הראייתי והמשפטי.

זקוק לייעוץ מפשטי - דביר רייכרט שוורץ הינו משרד בוטיק למשפט הפלילי המייצג בעיקר חשודים ונאשמים נורמטיביים ונפגעי עבירה. זומנת או עוכבת לחקירה צור קשר כבר עכשיו לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי, דיסקרטי, אישי ויעיל - 04-8200803

313 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת דביר רייכרט שורץ - משרד עורכי דין פלילי