לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3492 מאמרים 993 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

תכירו חלק מקבוצות הטרור שמסכנות את חייהם של 13% (מיליארד איש) בעולם

פורסם בתאריך 22/08/2019      /      נכתב ע"י jacob rub

O'CONNOR טוען שהטרור נמצא כמטרד גדול לממשלות עוד משחר ההיסטוריה. התנ"ך תומך בטרור, רצח וחיסול במספר מקומות (ראה ספר במדבר וספר יהושע). רצח, או הרג של מלכים על ידי יריבים, ודיכוי אכזרי של נאמנים לאחר מכן, יוליוס קיסר , הקנאים בישראל  שלחמו נגד הכיבוש הרומי בטקטיקות של "פגע וברח" במקומות ציבוריים. המתנקשים בעיראק  לחמו נגד הצלבנים הנוצרים בטקטיקות התאבדות. בהודו נחטפו נוסעים  כדי להקריב לאלת הטרור שלהם, קאלי. האינקוויזיציה הספרדית (1469-1600) בצעה עינויים מתועדים, וכל התקופה של ימי הביניים התבססה על אימת הטרור. עליית היטלר לשלטון (1932) עסקה בתוכניות לרצח עם. אומות כמו אירלנד, קפריסין, אלג'יריה, תוניסיה וישראל לא היו הופכות לעולם לרפובליקות אם לא היה קיים טרור מהפכני. אין לאף אחד הגדרה טובה לטרור. למעשה, ייתכן שלא ניתן להגדיר זאת משום שהיא בלתי מוחשית והיא משתנה בהתאם להקשרים היסטוריים וגיאוגרפיים. הגדרה של מחלקת המדינה של ארה"ב: "אלימות מכוונת מראש, נגד מוטיבציה פוליטית נגד מטרות לא לוחמות על ידי קבוצות תת-לאומיות או סוכנים חשאיים, שנועדו בדרך כלל להשפיע על הקהל. שימוש בכוח או אלימות נגד אנשים או רכוש כדי להפחיד או לכפות על ממשלה, על האוכלוסייה האזרחית או על כל מקטע שלה, כדי לקדם מטרות פוליטיות או חברתיות ". הגדרת משרד ההגנה: שימוש מחושב, או שימוש מאוים, בכוח או באלימות נגד יחידים או רכוש כדי לכפות או להפחיד ממשלות או חברות, לעתים קרובות כדי להשיג מטרות פוליטיות, דתיות או אידיאולוגיות. הגדרת האו"ם: "כל פעולה שנועדה לגרום למוות או לפגיעה חמורה בגופו של אזרח, או לכל אדם אחר שאינו נוטל חלק פעיל בלחימה במצב של עימות מזוין, כאשר מטרתו של מעשה זה, מטבעו או בהקשר זה, היא להפחיד אוכלוסייה, או לחייב ממשלה או ארגון בין-לאומי לעשות או להימנע מכל פעולה, סעיף 2 (ב) לאמנה הבינלאומית לדיכוי מימון טרור, 5 במאי 2004 " פעילות הטרור שכיחה במיוחד במזרח התיכון ובאסיה. לדברי HEWITT, מדינות שנחשבות כ"נקודות חבלה טרוריסטיות" אינן בהכרח המדינות הנמצאות בסיכון לחוסר יציבות. משנת 2005 אנחנו יכולים לראות קפיצה גדולה של תדירות סוגית של התקפות הטרור בהיבט העולמי כמו : אפגניסטן, בנגלדש, אינדונזיה, עיראק, נפאל, קשמיר, רואנדה, תאילנד, הגדה המערבית / עזה  מעשי הטרור ברוסיה גברו כמו  צ'צ'ניה, מוסקבה, והמורדים המשתמשים בטקטיקות טרור הגדילו בינתיים את הרדיוס התפעולי שלהם כדי לכלול כמעט את כל צפון הקווקז. פיגועי הטרור העיקריים שהתרחשו ברוסיה מאז 1999, כולל הפיגועים במוסקבה, וולגודונסק, נזראן, בסלן, ונאלצ'יק.

 

         HEWITT (2009) טוען כי הטרור האתני הוא הסיבה העיקרית של מגמות גלובליות של סכסוכים וטרור:

 

• יש יותר מ -5,000 קבוצות אתניות ברחבי העולם.

 

• לשני שלישים ממדינות העולם יש לפחות מיעוט אחד המהווה 10% או יותר מאוכלוסייתו

 

• פרויקט שנקרא "  מיעוטים בסיכון " (MAR) זיהה קרוב ל - 2,000 קבוצות אתניות בעלות משמעות חברתית, המונות לפחות 100,000 אנשים או 1% מאוכלוסיית המדינה

 

• ההערכה של MAR היא שכמעט 1 מתוך 7 אנשים בעולם מתמודדים עם אפליה כלשהי על בסיס זהות אתנית. נמצא כי אצל 7 מתוך 10 הארגונים הקטלניים בעולם יש אידיאולוגיה אתנית ונמצא כי ארגונים שמטפלים באידיאולוגיה דמוקרטית נוטים פחות באופן משמעותי לעסוק בטרור, וארגונים בעלי המאפיינים הבאים הם עלולים לעסוק בטרור: •בדלנות• רטוריקה המצדיקה אלימות •תמיכה זרה• דיכוי המדינה .נושא מעניין נמצא כי ארגונים שאין להם אידיאולוגיה דמוקרטית ויש להם את כל הגורמים הנ"ל יש סבירות של 89% לעסוק בטרור.

 

החששות הציבוריים מפני הטרור ירדו ללא ספק מאז 11 בספטמבר 2001, ונשארו הרחק מאחורי הכלכלה, יצירת מקומות וקיטוב פוליטי ברשימת דאגות הבוחרים. עם זאת, די בפיגוע המוני אחד או עריפת ראש פומבית אחת של אזרח אמריקאי כדי להחזיר את תשומת לבו של הציבור האמריקני. העובדה כי 71% מהמצביעים האמריקאים ב -2014 היו מודאגים מהתקפת טרור על ארה"ב, מעידה על כך שארגונים אלימים כמו אל-קאעידה, המדינה האסלאמית ואל-קעידה בחצי האי ערב עדיין מרחפים במוחם של רבים אמריקאים.

 

  דעתו של דפרטיס היא כדלקמן: הטרור ימשיך להיות בעיה עבור ארצות הברית, בנות בריתה ושאר הקהילה הבינלאומית. לא ניתן לחסל את הטרור - אפשר רק להשפיל אותו ולהפוך אותו לנקודה המאפשרת לחיות את הבלתי נסבל ההכרחי.

 

בוקו חראם: הקבוצה הג'יהאדיסטית בצפון מזרח ניגריה זלזלה בתשומת לב העולם כאשר פשטה באמצע הלילה על פנימייה בעיר הגבול הנייג'ית צ'יבוק. כ -300 תלמידי בית ספר ניגרי נלקחו בשבי על ידי לוחמי בוקו חראם ואוימו בנישואים כפויים ועל גיור כפוי. בוקו חראם מאיים כבר שנים על הקהילות הצפוניות של ניגריה. לפי הדיווחים הציבוריים, הארגון הוקם ב -2002, אך פעילותו הגיעה רק לזרקורים גלובליים ב -2009, כאשר המנהיג החדש של בוקו חראם, אבו-בכר שקאו, השיק את מה שאפשר לתאר רק כהתקוממות נגד ממשלת ניגריה תוך שימוש בטקטיקות טרור בלבד . בוקו חראם הרס כפרים שלמים על הקרקע, שתושביהן נהרגו לעתים קרובות עם כדורים בראש או נשרפו חיים. המועצה ליחסי חוץ מעריכה כי מעל 6,000 בני אדם נהרגו כתוצאה מאלימותו של בוקו חראם מאז מאי 2011 . דמות אחרת של טרור לבש בוקו חראם כאשר מחמישים ילדים נטבחו  בפיגוע התאבדות, כך שהטבח לא יהיה כל כך מפתיע, בהתחשב בהיסטוריה של הקבוצה להרוס בתי ספר ולשרף תלמידים חיים במעונות שלהם.

 

לדעתנו, יצירת המודעות לתופעת הטרור דורשת ידיעה על קבוצות הטרור הגדולות. יש להדגיש את העובדה כי 10 ארגוני טרור בודדים מאיימים על קיומם של יותר ממיליארד בני אדם בעולם, וארגוני הטרור הם האיום הגדול ביותר על הציוויליזציה עצמה. הברבריות חסרת התקדים, שעוזרת להבנתם המעוותת של הדת והפוליטיקה, מכניסה כמעט את כולם לרשימה המבוקשת ביותר של ממשלות ברחבי העולם.

 

      אלה 10 קבוצות טרור מתוך קבוצות וארגוני טרור רבים שמאיימים על קיומם של יותר ממיליארד בני אדם בעולם :

 

1 .  צבא כוחות המהפכה הקולומביאני

 

        זו קבוצת הטרור המרקסיסטית-לניניסטית של קולומביה ידועה יותר על ידי ראשי התיבות שלה - FARC ונחשבת כמלכת הסחר הבלתי חוקי בסמים ברחבי העולם ופעולות טרור . ארגון זה הוקם בשנת 1964 ומהווה מעל -12 אלף לוחמים עם אלפי תומכים מהכפרים. מתמחים בכספי סחיטה מתאגידים רב לאומיים.

 

2  . מפלגת הפועלים של כורדיסטן (PKK)

 

           הקבוצה, שנודעה בראשי תיבותיה הכורדיים, הוקמה ב -27 בנובמבר 1978 בתורכיה ומאז נאבקת למען מדינה כורדית עצמאית. אזור העבודה של PKK, המוכר באופן רשמי כקבוצת טרור בינלאומית, מהווה את טורקיה, איראן, סוריה ועיראק. ה- PKK הוא כיום הלוחם הגדול ביותר במאבק העולמי נגד המדינה האסלאמית.

 

3  . חמאס

 

   ראשי תיבות של "חראקת אל-מקאומה אל-אסלאמיה", החמאס הוא ארגון טרור חברתי-פוליטי של פלסטין, שנוסד ב -1987 כתנועה של האחים המוסלמים. ארגון זה הוקם במטרה לבצע את הג'יהאד נגד ישראל, ולהבטיח את חירותה של פלסטין מהכיבוש הישראלי. קבוצת הטרוריסטים הזו, הנתמכת על ידי מתאבדיה, נתמכת באופן משמעותי על ידי חיזבאללה בפעולותיו נגד ממשלת ישראל ואזרחיה. בית המשפט העליון של האיחוד האירופי קבע לאחרונה כי חמאס יוסר מרשימות טרור של מדינות האיחוד האירופי.

 

4 . חיזבאללה

 

בגיבוי איראן וסוריה, קבוצת טרור לבנונית זו יצאה ממלחמת האזרחים הלבנונית ב -1982, ונחשבת לאויב הגדול ביותר של ישראל ושל מדינות ערב הסוניות. על פי דו"ח של ה- CIA, ארגון זה מתגאה בתמיכה של 41% מהאוכלוסייה הלבנונית ומעורב בפעילויות הומניטאריות וחברתיות רבות במדינה.

 

5  .חזית אל-נוסרה

 

         חזית אל-נוסרה או ג'בעת אל-נוסרה, שפירושו "חזית התמיכה לעם אל-שאם" בערבית, הוא סניף של אל-קאעדה הפועל בסוריה ובלבנון. בראשותו של אבו מוחמד אל-ג'ולני, משמעותה של קבוצת טרור זו היא בכך שהיא תומכת החזקה ביותר של המורדים הסורים הנלחמים במשטר בשאר אל-אסד במלחמת האזרחים הסורית. אף על פי שהמומחים היו "אחד ממורדי הכוחות האפקטיביים ביותר" בסוריה, הקבוצה הוגדרה כארגון טרור על ידי האו"ם, אוסטרליה, קנדה, ניו זילנד, ערב הסעודית, בריטניה, ארצות הברית ותורכיה . עם זאת, אחד ממתנגדיה העיקריים הוא המדינה האסלאמית.

 

6 . בוקו חראם

 

      זו קבוצת הטרור הניגרי היה ידוע לשמצה על מעשי הברבריות שלה אבל זה הפך לאיום רציני מאוד לאחר חטיפתם של מעל 250 תלמידי בית ספר ניגרי, אשר הובילה את החזקים ביותר מבין מנהיגי העולם לשים לב לאכזריות שלו. בוקו חראם, המתרגמת ל"חינוך מערבי היא חטא "באנגלית, ממשיכה לפעול ללא התנגדות רבה בשל כישלונה של ממשלת ניגריה בהתמודדות עם נושאים חברתיים-כלכליים באזור פעולתה.

 

7 .טהריק א-טאליבן פקיסטן

 

      ממוקם באזורי השבטים המנוהלים על ידי הפדרציה לאורך הגבול פקיסטאן-אפגניסטן, ארגון טרור זה מורכב מכמה קבוצות אסלאמיות מיליטנטיות. טהראן-טאליבן פקיסטאן (המכונה גם הטליבאן הפקיסטנית), הוקמה בדצמבר 2007 על ידי Baitullah Mehsud, פעיל פקיסטני הידוע לשמצה שמת ביום -23 באוגוסט 2009. הטליבאן בפקיסטן, על פי מספר סוכנויות המודיעין, כוחות ארצות הברית נחשבים כיעד העיקרי שלה. הארגון שכתב פרק על פחדנות על ידי תקיפת בית ספר בפשאוור, והרג ילדים עד גיל תשע.

 

8 . הטליבאן

 

       הטליבאן, שנובע מהמילה "פאשטו", ידוע היטב בשל היותו אחד הארגונים הלוחמים המעטים שהשתלטו על מדינה - אפגניסטן בשנים 1996-2001. המייסד שלו הוא מוחמד עומר. הטליבאן החזיר את אפגניסטן לימי הביניים עם הטלתם המחמירה של השריעה והחוקים האסלאמיים. הוא קיבל תמיכה פעילה של ארגון אל-קאעידה.

 

9 .אלקאעדה

 

      "שם המותג" הגדול ביותר מבין כל ארגוני הטרור בעולם, הארגון האסלאמי הקיצוני הוקם בשנת 1989 על ידי אוסאמה בן לאדן. תחת הנהגתו ביצע ארגון אל-קאעידה את התקפות ה -11 בספטמבר על ארה"ב, שהובילו למלחמת אפגניסטן שהגיעה לשיאה עם מותו של בן-לאדן במאי 2012. בראשותו של אימן אלט'ואהרי, אל-קאעידה ידוע לשמצה . רשת הטרור המשולבת והאסטרטגיות השלה חזקות. אל-קאעידה הוא ארגון שכולל אלפי אנשים שעברו הכשרה צבאית נאותה.

 

10. מדינה אסלאמית

 

   אל-קעידה הוא שם מותג, אך מדינת האסלאם היא השטן עצמו. "מדינה אסלאמית" או "ISIS" (המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט / סוריה), המדינה האסלאמית שולטת בחלקים הצפוניים של עיראק ובחלקים המערביים של סוריה, ובתוכם היא הקימה ממשלה משלה. התנועה האסלאמית, שנוסדה על ידי אבו בכר אל-בגדאדי, ביצעה מעשי ברבריות כה אכזריים, שאפילו אל-קאעידה נאלץ לגנות אותה. ה- "ISIS"כולל לוחמים מכל רחבי העולם, עם כמות המוסלמים הבריטיים הגבוה ביותר מכל מדינה מערבית. הקבוצה ידועה בארגון שוקי העבדים, סחר של נשים כבושות של אויביהם, במיוחד של הכת Yazidi, והרג ילדים.

 

 מאז אירועי ה -11 בספטמבר 2001, הטרור היה נושא לאינטרס תקשורתי אינטנסיבי, לדיאלוג פוליטי ולביקורת ציבורית. עם זאת, קידמה בתחום הקרימינולוגיה בדיון המדעי  על "טרור חדש" מוגבלת עד כה. "טרור חדש" כולל פריסת נשק היי-טק, העתקת השפעות קטסטרופאליות וגיאוגרפיה משתנה של סכנה. MYTHEN, Gabe, WALKLATE, Sandra  טוענים כי דיני טרור צריכים להיות מקודדים  למשל לפי כלי טייס , כלי רכב, בטיחות ביולוגית, כלי נשק כימיים, חילופי אש, חבלה, מלחמה, נשק, כלי נשק להשמדה המונית, סכסוכים זרים, הגירה, טריטוריות בינלאומית, וכדומה.

 

• 

נגיע מהר מאוד במאמר הנוכחי למסקנה כי יש לשדרג את  מושגי הקרימינולוגיה בתחום הטרור, בניית תיאוריה ושיטות להתמודדות עם הטרור יכולים לסייע לנו להתחיל להבין את הטרור, אך עלינו להיות גמישים מספיק כדי לשלב ולקבל  את ההבדלים בתאוריה, בשיטות ובמאמצי איסוף הנתונים של החוקרים, וללמוד לשתף פעולה עם כל הדיסציפלינות שיש להן נגיעה לטרור, היות שהטרור הוא בעיה אקוטית נרחבת שזקוקה לרעיונות מאנשים רבים עם פרספקטיבות שונות.

 

 

 

1..O'CONNOR, Tom. One group willing to throw their life away is enough to    terrorize millions, THE CRIMINOLOGY OF TERRORISM: HISTORY, LAW, DEFINITIONS, TYPOLOGIES Program Manager of Criminal Justice and Homeland Security, North CarolinaWesleyanCollege,

 

https://www.scribd.com/document/24046941/429-Terrorism

 

 (Date of visit: 11/6/2017)

 

2   .HEWITT, Joseph. Global Conflict & Terrorism Trends, National Press Club, September 14, 2009. Peace and Conflict Ledger and Conflict Trends, CIDCM, University of Maryland

 

https://www.start.umd.edu/sites/default/files/files/announcements/PressClub_FINAL_all.pdf

 

(Date of visit: 11/6/2017)

 

3. Russian analytical digests, RUSSIA’S NEW COUNTER-TERRORISM LAW, 20/6/06, pp.7-10

 

http://www.css.ethz.ch/publications/pdfs/RAD-2.pdf

 

 (Date of visit: 14/5/2015(

 

ISSN 1863-0421 2006 by Forschungsstelle Osteuropa, Bremen and Center for Security Studies, Zürich.

 

4 . HEWITT, Joseph. Global Conflict & Terrorism Trends, National Press Club, September 14, 2009. Peace and Conflict Ledger and Conflict Trends, CIDCM, University of Maryland.

 

https://www.start.umd.edu/sites/default/files/files/announcements/PressClub_FINAL_all.pdf

 

(Date of visit: 11/6/2017)

 

5 .Russian analytical digests, RUSSIA'S NEW COUNTER-TERRORISM LAW, 20/6/06, pp.7-10

 

http://www.css.ethz.ch/publications/pdfs/RAD-2.pdf

 

 (Date of visit: 14/5/2015(

 

ISSN 1863-0421, 2006 by Forschungsstelle Osteuropa, Bremen and Center for Security Studies, Zürich.

 

6 . DEPRTRIS, Daniel R. The 5 Deadliest Terrorist Groups on the Planet Like it or not, terrorism will continue to be a problem for the United States, its allies, and the rest of the international community". November 16, 2014.

 

http://nationalinterest.org/feature/washington-watching-the-5-deadliest-terrorist-groups- the - 11687 (Date of visit: 14/5/2015(

 

7 . SINGH, Digvijaya. These are 10 Terror Groups Alone Threaten the Existence of over a Billion People of the World, http://topyaps.com/top-10-terrorist-groups-in-the-world

 

 (Date of visit: 14/5/2015(

 

8  .MYTHEN, Gabe, WALKLATE, Sandra. Criminology and Terrorism Which Thesis? Risk Society or Governmentality? The British journal of criminology,

 

http://bjc.oxfordjournals.org/content/46/3/379.short

 

 (Date of visit: 14/5/2015)

 

 

 

 

 

11.6.2017Date:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

166 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת jacob rub
שופטים חייבים להיות מודעים להטיות המשפט שלהם שפוגמות בעשיית צדק. ההליך האנושי בבתי המשפט , במודע ושלא במודע, מהווה גורם הטיה להליך המשפטי המצדד בחיפוש האמת כדי לעשות דין צדק. ההכרעה של השופט מושפעת בין היתר מגורמים אינטרה- פסיכיים (אישיות, אמונה דתית, עמדות אתניות) לצד תהליכים אקסטרה-פסיכיים (יריבות בין הצדדים, התקשורת, לחצים מצד עמותות חברתיות) בגין ריבוי משפטים בישראל ושחיקה נפשית הנלווית לכך
פורסם בקטגוריית פלילי, לפני 1 שנים 2 חודשים
הרשלנות הרפואית שלרופאים שלכודים בהטיות קוגניטיביות שגורמות מוות לחולים הטיות קוגניטיביות של רופאים בקבלת החלטות שגויה במטופלים עלולה לגרום למוות המטופל
פורסם בקטגוריית פילאטיס, לפני 1 שנים 9 חודשים