לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3645 מאמרים 1075 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

האם יש ללמד מוסר באקדמיה?

פורסם בתאריך 10/12/2019      /      נכתב ע"י ron aharon

רגישות חברתית אל מול חופש הביטוי ודמוקרטיה

כולנו זוכרים את החוויה הזו כשהיינו סטודנטים. במהלכה של ההרצאה המרצה או אחד מהסטודנטים מביע דעה שמעוררת התלהמות בכיתה וישנה אווירה של חוסר נוחות. סיטואציה שכזו תמיד מתעוררת סביב קונפליקט חברתי, למשל מתיחות על בסיס לאום, פוליטיקה, דת או מגדר. בזמנים אלו דעות שונות נאמרות ועמן תגובה נזעמת של חלק מהאזרחים. במקרה שכזה, תמיד עולה הסוגיה שדנה בנושא הרגישות החברתית אל מול חופש הביטוי.

בהסתמך על הנטען מקודם, נשאלת השאלה, האם יש לבטא את הקונפליקט הזה באקדמיה? זו סוגיה מוסרית שניתן להתייחס אליה משלושה עקרונות: חופש הביטוי, סולידריות חברתית ולבסוף, הימנעות. עיקרון אחד מתייחס אל חופש הביטוי במדינה דמוקרטית, הכוונה שמדינה דמוקרטית כישראל, אדם רשאי להביע את דעתו מבלי שהחברה או המדינה תמנע ממנו זאת. אולם, סיטואציה זו יכולה להיות בעייתית, בעיקר במקרים בהם הביטוי לא רק פוגעני אלא גם פוגע בדמוקרטיה.

 על מנת להתמודד עם סוגיה זו, יש להתחשב בעיקרון שני, עיקרון התחשבות ברגשות הזולת והאמפתיה, לפיו מצניעים דעות העלולות להיחשב כפרובוקטיביות לשם טובת כלל; או לפי העיקרון השלישי הטוען כי יש להימנע מהקונפליקט ככל האפשר ולא להעלות לדיון נושאים רגישים חברתית.

להתמודד או להתעלם?

שלושת העקרונות מציעים פתרונות שונים. אחד דן בזכות הדמוקרטית להביע דעה, ניתן לקחת את הזכות הזו ולהיעזר בה על מנת לעודד שיח פתוח ומכבד כחלק מפלורליזם ערכי, פלגים שונים ולעיתים מנוגדים מוזמנים על מנת ליישב את חילוקי הדעות וליצור דיאלוג. הפיתרון השני, מציע היערכות מראש, זאת אומרת, לתת לגיטימציה להבעת דעה, אולם תינתן לגיטימציה אך ורק לשיח מכבד ולא פוגעני. מצב זה יתרחש רק ע"י קביעת חוקי דיון קבועים מראש.

הפיתרון השלישי, מהווה כפיתרון הלגיטימי לבעיה. זאת אומרת, להימנע מדיונים פוגעניים שעלולים לעורר מתחים בין הפלגים השונים באקדמיה. אמנם הפיתרון הזה הינו מהיר, אך לא פרקטי. הפיתרון הפרקטי ביותר, הוא לעודד את הסטודנטים להפנים את הסוגיה. לספק להם ערוץ פתוח בו יוכלו להביע את הדעה שלהם באופן מכבד. לשם כך, יש ליצור קורס אקדמי בשם " לימודי מוסר ואקטואליה" בו התלמידים מתמודדים עם סוגיות אתיות אקטואליות. בסוף הקורס, הסטודנטים נדרשים לכתוב עבודת סמינריון העוסקת באחת מהסוגיות שנלמדו. בסוף הסמסטר, לאחר שהוגשו כל עבודות הסמינריון, יוצגו רפראטים וכל קבוצה תעלה סוגיה שחקרה.

914 צפיות
3 כניסות
מאמרים נוספים מאת ron aharon
מהו סילבוס ואיך הוא יציל אתכם בכתיבת עבודות סמינריוניות? המאמר הבא יעזור לכל אלו המסתבכים בכתיבה של עבודות סמינריוניות במסגרת התואר. היכנסו לקריאה.
פורסם בקטגוריית לימודים אקדמאיים, לפני 2 שנים 3 ימים