לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3707 מאמרים 1103 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

שנאה הורסת, אהבה בונה

פורסם בתאריך 04/08/2015      /      נכתב ע"י kabmlheb

שנאה היא אחד הרגשות העזים ביותר שאדם יכול להרגיש. קשה לנו בהרבה מקרים להודות בקיומו.  

איך היית מגדיר מה זו שנאה, אותה שנאה שאתה יכול לתאר לנו כרגש כל כך עוצמתי וחזק?

חכמת הקבלה מלמדת אותנו, משיב הרב מיכאל לייטמן,  שיש כוח עליון שהוא כוח הטוב והמיטיב, כוח ההשפעה, האהבה והנתינה, שאין בו שום רצון או מחשבה לעצמו, אלא רק לזולת. כדי להדגיש את התכונה שלו, הוא זקוק למישהו שיהיה הפוך ממנו. כתוב "בראתי יצר הרע". כלומר - ברא רצון לקבל, שאין בו רע אלא ליהנות ולהרגיש טוב. הרצון הזה סגור בתוך עצמו.

מכוח הטוב, שכולו רק להשפיע, נברא כוח הפוך ונגדי לו שנקרא "כוח הרע"  או "יצר הרע".  הוא לא רע כי הוא חושב רק על עצמו, אלא מפני שהוא לא חושב על הזולת. זה הגורם לשנאה  ולריחוק. שני הכוחות העליונים האלה, בעולם שלנו, נמצאים בטבע כפלוס ומינוס. זכר ונקבה ובטבע האדם. 

במצב המיוחד שאנו נמצאים היום, שולט רק יצר הרע - הכוח הרע, שחושב רק על עצמו. הדומם, הצומח והחי מנסים לקבל לעצמם כמה שיותר כדי להתפתח.  האדם, לא מסתפק במה שהטבע נותן לו אלא מייצר לעצמו מקורות הנאה חדשים.

יצר הרע באדם בא לביטוי ברצון לגרום רע ולהזיק לאחרים ללא הצדקה. הוא נהנה מהסבל שהוא גורם לאחרים .  זו "שנאה חינם".  מקור המושג מוסבר רק בתורה ולא בשום מקור אחר . הקשר הרוחני, החיבור והאהבה בין בני האדם נשבר, והפך לשנאה חינם.

מדוע האהבה הפכה לשנאה למרות שלא הייתה סיבה? כי במחזוריות שיש בטבע,  הכוחות שפועלים – הטוב והרע נמצאים ברצון לשלוט אחד על השני.  כשכוח הטוב חזק יותר, שולט כוח האהבה. כשהוא נשבר,  כוח הרע מתגבר ומתחזק כוח השנאה. זה משתנה במשך הגלגולים שאנו עוברים במכבש ההתפתחות. שני הכוחות המנוגדים שווים ורק לפרקים אחד מתגבר על השני. אנחנו נמצאים בין שניהם כבעלי השיטה, ההכרעה וכבעלי הבחירה החופשית.

אנחנו מתפתחים בין שני המצבים ויכולים להשתמש בשנאה ובאהבה כדי לממש את עצמנו. ולכן עלינו לראות בשנאת חינם את הכוח הנגדי שהוא אהבה - אהבת אחים, אהבת חינם, אהבה חלוטה.

באיזו תקופה אנחנו נמצאים היום? יש הרגשה של שנאה. האם יש לנו אפשרות לעשות משהו?

לא נדבר על "שנאת חינם". זהו מושג מאוד גבוה לנשמות מיוחדות. השנאה שאנחנו רואים בעולמנו לא מכוונת למושג שעליו מדובר.

מהספרות שלנו, תלמידי רבי עקיבא היו מקובלים. בהיותו גדול הדור בתורה הנגלית ותורת הנסתר, הוא הביא אותם לדרגת "אהבה חלוטה" והם נפלו לדרגת "שנאת חינם". כוחה הרוחני מאד גדול.    

 מהי השנאה בעולם שלנו היום?

אנחנו נסחפים על ידי כוחות הטבע שמנהלים אותנו ומביאים אותנו להכרת הרע ולשנאה בינינו.  נקווה שנוכל להפוך את הדחייה מהזולת  לאהבה.

האם ההכרה ברע  תעזור לנו לעשות שינוי ?

כשנהיה מודעים לזה באמת, נוכל להגיע להחלטה  שחייבים למצוא פתרון. יש לנו שיטה איך לתקן את השנאה לרגש  אהבה.

ידוע מהמקורות, ששנאת חינם גרמה לחורבן בית המקדש לפני אלפיים שנה. מה יש בכוח השנאה שמביא להרס וחורבן?

השנאה גורמת לפירוד וריחוק.  זה כוח שמביא לשבירה והרס ולכן נשבר אותו מקום שנקרא "בית המקדש". זה לא המקדש, אלא הקשר היפה והטוב של האהבה שנשבר  בין האנשים ובמקומו התגלתה השנאה. אלה שני מצבים מנוגדים – אור או חושך.

מה קשר השנאה בין אנשים להרגשה שהכל מתמוטט?

הרגשות האלה פועלים על כל המציאות. אנחנו נותנים חשיבות למה שאנחנו רואים, ואם הם נסתרים מעינינו , משמע הם לא קיימים. הכוחות בטבע פועלים בעוצמה מאד גדולה . ככל שהם חזקים יותר כך הם נסתרים .

התוכנה קיימת בכל הטבע. כל החלקים שלו מנוהלים לפיה. אנחנו לא יודעים איפה היא קיימת. מה הכוח שמנהל אותה . מהן הפקודות שמפעילות כל פרט, כל חלקיק אטום ואת כל היקום. הכל קיים למרות שאנחנו לא מרגישים. בתקופה יותר קדומה לא ידענו על קיומם של כוחות המשיכה והדחייה, כוחות אלקטרוסטאטיים, מגנטיים ועוד. היום יש יותר ידע  . עדיין רב הנסתר על הגלוי.  אולי 1% מסודות היקום נחשף ע"י מדענים. השאר מגששים באפילה.

אילו ידענו, היינו משפרים את חיינו ואת היחס שלנו במשפחה, ובחברה.  מחוסר הידע לא ברור מה צופן העתיד.  למה אנחנו מולידים ילדים ואיזה עולם אנחנו בונים להם.

אם אפשר היה להכנס לטירה אפלה כדי לראות לשבריר שניה איך כוח השנאה פועל ואיך הוא משפיע, מה הייתי רואה? 

החושך שרואים הוא מהשנאה. וכל החומר והכוח שנמצא בו נעלם מאתנו. אסטרונומים גילו שיש חומר שבולע את עצמו. אנחנו לא יכולים לראות כי כוח השנאה, שהוא 99%   מהטבע,  מפריד אותנו מהכוחות האלו.

לכן מה שנחוץ לנו זה רק כוח האהבה. הוא יעזור לנו לחבר את כל החלקים בינינו – את האדם, החי, הצומח והדומם.  ואז נוכל להבין את התוכנה שמפעילה אותנו, לאן היא מכוונת אותנו ואיך נוכל לנהל אותה.  נפתח לפנינו עולם אינסוף ללא זמן וללא גבולות.  זאת השיטה.  להחליף את השנאה לאהבה, כי השנאה מפרידה, שוברת ומרחיקה והאהבה מחברת ומלכדת.  

מה הקשר בין השנאה לשכן שלי לתופעות בטבע וזעזועים בחיינו בכל המישורים?

ההסבר צריך להיות רגשי. אני לא יכול להוכיח לך שהשנאה גורמת נזק לטבע ועוד תופעות חריגות. צריך לראות את המערכות האלה. אבל מדענים חקרו וכתבו על זה. אפשר לנסות להאמין להם.  

ומנקודת המבט שלך ?

השנאה מפרידה בין כל החלקים. אנחנו חיים בעולם עגול. כל הטבע ברמת דומם, צומח, חי, בני אדם ומדבר, הוא מערכת אחת שמחברת את כל המערכות.  האדם המדבר נמצא בדרגת ההתפתחות הכי גבוהה בעולם שלנו. בשנאה לשכנים ולבני אדם אחרים, הוא משפיע מהדרגה הגבוהה שהוא נמצא על כל המערכות מתחתיו.  רגש השנאה מעורר את כוח הפירוד והשבירה. הרצון של האדם הוא כוח גדול מאד בטבע שאנחנו לא מכירים אותו. לכן אותם כוחות נעלמים יכולים ע"י מעשיו של אדם לגרום להרס בעולם.

לכן אדם פונה בתפילות ובקשות למשהו שיכול להשפיע לטובה על המערכת . האנושות מאמינה בזה מאד. רואים את זה בכל הדתות והאמונות.

כלומר, רגש השנאה הוא כוח שמחריב בפועל מבלי שנשתמש בכלי נשק?  

נכון. אני ממליץ לבוא ולהשתתף בסדנא, אומר הרב לייטמן, מייסד "קבלה לעם". נלמד על כוח הטוב וכוח הרע ביחס בין בני אדם – פלוס ומינוס. ובהדרגה נתחיל  להבין שהם הכוחות האמיתיים שנמצאים ביסודו של הטבע. כל אחד ירגיש איך הם פועלים עליו וכך הוא יוכל לגלות אותם. מדענים חקרו את השפעת האדם על הסביבה בכוח המחשבה ובכוח הרצון ומצאו שהוא הכוח הכי גדול שיש לנו בעולמנו. 

2289 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת kabmlheb
קבלה לעם היום אנו עומדים לפני המהפכה הגדולה ביותר בהיסטוריה האנושית. עד כה בכל פעם שאנחנו במשבר, כאשר עשינו קפיצות אבולוציוני, שינתה ציביליזציות אנחנו תמיד ניסינו לשנות את העולם סביבנו. אנחנו שיניתי את האידיאולוגיות, מערכות פוליטיות או כלכליות, שינינו ממשלות, שליטים ומנהיגים.
פורסם בקטגוריית קבלה, לפני 6 שנים 5 חודשים
בלי לבזבז זמן היום החברה שלנו עם השפעת התקשורת ושיווק המכרעת שלה בנויה להסיע אנשים צעירים אך ורק כלפי הנאות חומריות, הגשמה. אנחנו כל הזמן שטיפת מוח עם רצונות מלאכותיים למוצרים, הנאות אנחנו אף פעם לא באמת נחוצות ושהם מזיקים בעיקר. כתוצאה מכך אנחנו מבזבזים את כל החיים שלנו רודפים אחרי מתעלמים ממה שאנחנו צריכים להיות הכמיהה המיותרת
פורסם בקטגוריית קבלה, לפני 6 שנים 3 חודשים
קשר עמוק יותר היום היחסים בין השותפים מבוססים כמעט אך ורק על מראה חיצוני. לאחר המשיכה החיצונית אנשים להיכנס מייד יחסי מין והם חושבים שהם מצאו אהבה. אבל יחסים שנבנו רק על חיצוניות, חיבור פיזי, מיני לא מחזיקים מעמד.
פורסם בקטגוריית אהבה, לפני 6 שנים 3 חודשים