לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
2920 מאמרים 746 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הימנעו מתביעות - מה מותר ואסור לעשות בפרסום מודעות דרושים?

פורסם בתאריך 30/01/2020      /      נכתב ע"י דניאל ביטון

מודעות דרושים נחשבות לכלי גיוס יעיל עבור עובדים בשלל תחומים. כתוצאה מכך, כאשר דרושים עובדים למשרה מסוימת מפורסמות גם מודעות שתומכות בדרישות המעסיק ומפרטות את המשרה, כדי להגיע לגיוס נכון ויעיל. ככל שדרישות המעסיק מפורטות בצורה ברורה יותר במודעה, כך עולה הסיכוי לגיוס מהיר של עובדים טובים. מצד שני, הניסיון של מעסיקים לגייס עובדים באמצעות מודעות דרושים עלול לגרום להם לעבור על החוק.

קודם כל, החוק בישראל ובמדינות נוספות ברחבי העולם אוסר על פרסום מודעות דרושים מפלות. המשמעות היא שכל מודעה שמנוסחת בדרך שמציבה דרישות סף שעושות הבחנה לא לגיטימית בין דורשי העבודה – אסורה על פי חוק ומעמידה את מי שפרסם אותה בפני סכנה להטלת סנקציות. כמו כן, ההשלכות של פרסום מודעות דרושים מפלות הן גם במישור האזרחי וגם במישור הפלילי.

למידע נוסף על כל מה שצריך לדעת על אפליה בגיוס עובדים לחץ כאן.

האיסור על פרסום מודעות דרושים מפלות תקף בכל אמצעי וגופי התקשורת.הוא חל על תהליכים שבהם דרושים עובדים דרך רשתות חברתיות, לוחות מודעות, אתרי אינטרנט, עיתונים ועוד וכמובן גם על התקשורת המשודרת. אם רוצים להימנע מעוגמת הנפש, צריך לדעת איך לנסח מודעות דרושים ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

דרושים עובדים לעסק שלכם? כך תנסחו את המודעה

השלבים שבהם דרושים עובדים עבור העסק אכן מלחיצים. עם זאת, זה לא אומר שצריך לעבור על החוק או להפלות בין מועמדים. הפתרון הוא להקפיד על ניסוח נכון מילולית של המודעה ולוודא שאין בה שום אפליה. בין היתר, יש לנסח מודעות דרושים שפונות למועמדים בלשון רבים או בשני המינים, לא לשכוח להימנע מהבחנה בין בני הדתות השונות ולהיזהר גם מאפליה שמבוססת על אזורים גיאוגרפיים. במידה ואין ברירה, החוק מתיר לציין במפורש שהמודעה "פונה לשני המינים אך כתובה בלשון זכר/נקבה מטעמי נוחות בלבד".

ההיבט המקצועי של ניסוח מודעות דרושים

איסור אחר על מודעות גיוס עובדים מתייחס לאופן שבו הן מציגות את הרקע המקצועי הנדרש ואת תיאור התפקיד. כך למשל אסור לכלול במודעה תנאי קבלה לא רלוונטיים ואסור להתייחס למראה חיצוני, למוגבלות פיזית וכן הלאה. בנוסף, צריך להקפיד ששפת המודעה והאיורים הנלווים אליה יתאימו לכמה שיותר אנשים ולא יכילו גסויות. לסיכום, החוקים מאוד ברורים כשמדובר באפליה בהליכי גיוס עובדים בכלל ובפרסום מודעת דרושים בפרט. הידיעה של מה מותר ומה אסור לעשות בפרסום מודעות דרושים יכול לעזור למעסיקים להימנע מקנסות ועבירות אזרחיות ופליליות. בסופו של דבר, למעסיקים ולדורשי העבודה צריך להיות אינטרס משותף לייצר סביבת גיוס עובדים מכבדת, ראויה וכזו שמונעת מלכתחילה את הסיכוי לאפלייה.

 

נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועד לנשים וגברים כאחד.
כל הדעות והעמדות המובאות הן אך ורק של המחברת.
הכותבת היא דניאל ביטון, סמנכ”ל שיווק ופיתוח עסקי, ג’וב נינג’ה. החברה מציעה את שירותיה למעסיקים ומועמדים בתהליכי איתור, גיוס וניהול עובדים.

 

120 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת דניאל ביטון
טעויות נפוצות בעת פרסום משרות ומודעות דרושים מעסיקים שצריכים עובדים יכולים לגייס אותם באמצעות פרסום משרות פנויות על גבי מודעות דרושים. איך ניתן לעשות את זה ביעילות האפשרית? הימנעות מטעויות.
פורסם בקטגוריית קריירה, לפני 5 חודשים 2 שבועות
הבדלים בין פרסום מודעות דרושים לעסקים קטנים וגדולים על ההבדל בין פרסום מודעות דרושים של עסקים קטנים לבין מודעות של עסקים קטנים. איך עסק קטן צריך להתנהג בגיוס עובדים ובמודעת הדרושים שלו.
פורסם בקטגוריית עסקים קטנים ובינוניים, לפני 8 חודשים 3 שבועות
מה צריך להופיע בתוך מודעות דרושים? ניסוח נכון של מודעת דרושים יכולה לייעל את גיוס העובדים באופן משמעותי. אז מה מודעת דרושים טובה צריכה להכיל?
פורסם בקטגוריית תעסוקה (דרושים), לפני 9 חודשים 3 שבועות
טיפ למחפשי עבודה - האם ליצור קשר עם המראיין לאחר ראיון עבודה? מועמדים רבים חשים צורך לפנות שוב למעסיק לאחר הראיון, לומר משהו נוסף, לשאול שאלה, או אפילו כדי לדעת האם כבר התקבלנו. האם מקובל הדבר?
פורסם בקטגוריית קריירה, לפני 10 חודשים 1 שבועות
סי וי פול מציגים - עוברים אבחון גרפולוגיה? אבחון גרפולוגי הוא כלי שמגייסי עובדים עדיין משתמשים בו לעתים. לכן, צוות סי וי פול מספק לכם מספר טיפים לאלו שיעברו אבחון גרפולוגי כחלק מגיוסם לעבודה.
פורסם בקטגוריית קריירה, לפני 2 שנים 2 חודשים