לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3074 מאמרים 825 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

מה זה בדיוק חשבונית עסקה דיגיטלית?

פורסם בתאריך 04/02/2020      /      נכתב ע"י דודאונליין

זהו אחד המסמכים הפשוטים והנפוצים במערכת היחסים בין בעל עסק לקונה, ויחד עם זאת, קיימת אי בהירות לגבי השימוש בו. חשבונית עסקה דיגיטלית או בשמה הנכון חשבון עסקה הוא מסמך אלקטרוני המשמש דרישת תשלום מהמוכר - לקונה. להוצאת חשבונית מס באינטרנט זה יש יתרונות חשובים עבור מוכרים קטנים וכדאי לדעת כיצד לעשות בה שימוש נכון ואפקטיבי עבור המוכר וגם עבור הקונה.

חשבונית עסקה דיגיטלית הוא מסמך אלקטרוני המהווה דרישת תשלום של מוכר מקונה. פעמים רבות חשבוניות עסקה דיגיטליות נקראות גם חשבונית פרופורמה, דרישת תשלום או חשבון עסקה - כאשר המשמעות של מסמך אלקטרוני זה נשארת זהה.

חשבונית העסקה מהווה תיעוד להסכמה בין שני הצדדים (המוכר והקונה) על המחירים והשירות או המוצר אשר סופקו על ידי בית המוכר. תיעוד זה משמעותי הן עבור המוכר המספק את השירות או המוצר והן עבור הקונה, ומונע אי הבנות וחוסר בהירות לגבי העסקה. הפקת חשבונית עסקה דיגיטלית, למרות השם המעט מטעה שלה, אינה מחייבת אוטומטית במס ואין לה פורמט הקבוע בחוק. ניתן להפיק אותה באופן עצמאי אך מומלץ להציג אותה על מסמך אלקטרוני קבוע בפורמט אחיד, שאפשר ליצור על ידי תוכנות הנהלת חשבונות דיגיטלית.

כל ביצוע של עסקה מחויבת בדיווח לרשויות המס, כך על פי חוקי מדינת ישראל. בשל כך, יש להפיק חשבונית מס באינטרנט עבור אותה עסקה (או קבלה עבור עוסקים פטורים ועמותות). הוצאת חשבונית מס באינטרנט מחייבת את מי שהפיק אותה לשלם מס ערך מוסף עבור הפקתה (כחלק מתשלום מקדמות מע"מ). במצבים שונים, בעל העסק נדרש להוציא חשבונית מס באינטרנט עוד לפני שבוצע התשלום בפועל. פעולה זו מחייבת את בעל העסק (המוכר) לשלם מס על סכומי כסף שטרם קיבל מהקונה.

כדי להימנע ממצב זה, ניתן בהתאם להוראות הקבועות בחוק, לספק לקונה חשבונית עסקה דיגיטלית המהווה את התיעוד הדרוש, מבלי לשלם את המע"מ לפני שהתקבל התשלום.

כאמור, חשבונית העסקה מופקת על ידי המוכר ונשלחת לקונה. מוכרים המוגדרים כעוסק פטור ממע"מ וגם מוכרים המוגדרים בתור עוסק מורשה רשאים להנפיק מסמך אלקטרוני זה. מוכרים אשר מחזיקים במלאי של מוצרים, אינם רשאים להוציא חשבונית עסקה דיגיטלית, ועל כן היא מיועדת עבור בתי מוכר הנותנים שירותים שונים.

כדי להקל על מוכרים קטנים, בוצע תיקון לחוק המע"מ אשר מגדיר מוכרים מסוגים שונים, כמוכרים שאסור לעסקיהם לדרוש חשבונית מס באינטרנט (או קבלה) לפני ביצוע התשלום ומתן השירות. דרישה להפקת חשבונית אונליין במצבים אלה מוגדרת בתור עבירה פלילית.

בין המוכרים שאין לדרוש מהם חשבונית מס באינטרנט לפני ביצוע תשלום נמנים נותני שירות מסוגים שונים שהמחזור השנתי אינו עולה על 15 מיליון ₪, ומוכרים יצרניים (שאינם קמעונאים או סיטונאים) שמעסיקים עד 6 עובדים ושהמחזור השנתי שלהם נמוך מ-1.95 מיליון ש"ח.

היות והקונה במקרים אלה אינו יכול על פי חוק לדרוש חשבונית מס באינטרנט לפני שבוצע התשלום, ניתן לספק הוכחה על העסקה ועל כך שהוסכמה בין הקונה לבית המוכר באמצעות הפקת חשבון עסקה.

79 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת דודאונליין
מהי חברה ולמה עדיף לעצמאים להקים חברה בע"מ במאמר זה ניתן למצוא על מאפייניה השונים של חברה מבחינה חוקית ומשפטית והסבר למה עדיף לעצמאים להקים חברה בע"מ.
פורסם בקטגוריית עסקים, מימון וכספים, לפני 1 שבועות 5 ימים
עסקים עוברים לרשת עם חשבונית אונליין מאמר זה מסביר כיצד עסקים רבים עוברים באופן חוקי להפיק חשבוניות וקבלות דרך רשת האינטרנט.
פורסם בקטגוריית דיני רשת, לפני 1 שבועות 6 ימים
שאלות ותשובות נפוצות על הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה מאמר זה מעלה מספר שאלות נפוצות על הגשת הדו"ח השנתי למס הכנסה תוך התייחסות לגורמים השונים שיכולים להיות רלוונטיים.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 1 חודשים 1 שבועות
חתימה דיגיטלית מאפשרת גם נוחות, פשטות ואבטחת מידע במאמר זה מידע על חתימה דיגיטלית, מאפייניה, ולמה כדאי לבעלי עסקים לעבור למערכת חתימה דיגיטלית שמעניקה גם תפעול פשוט וגם אבטחה.
פורסם בקטגוריית אבטחת מידע, לפני 1 חודשים 1 שבועות
למה אתה צריך מערכת חתימה דיגיטלית באינטרנט מאמר זה סוקר את המאפיינים של חתימה דיגיטלית שמופקת על ידי מערכת באינטרנט, ומסביר למה בעלי עסקים צריכים להשתמש בה.
פורסם בקטגוריית עסקים קטנים ובינוניים, לפני 2 חודשים 2 שבועות