לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3423 מאמרים 964 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

איך מנצלים חללים בבתים קטנים: עצות מהשטח

פורסם בתאריך 19/03/2020      /      נכתב ע"י raviderez

אחד הטרנדים החזקים כיום בעולם האדריכלות והעיצוב, הוא הנהירה לבתים קטנים וחסכוניים יותר. אומנם בישראל זה פחות מורגש, יש לציין, אבל זו בהחלט תעשייה חיה ונושמת כאשר מדובר בארצות אחרות באירופה, בארצות הברית ועוד.

כאשר עוברים לדירה קטנה יותר, אוטומטית כל החללים מתכווצים בהשוואה לבית הקודם - הסלון, המטבח, חדרי השינה וכן חלל האמבטיה והשירותים. אם נדע כיצד לנצל היטב את החללים הקטנים הללו, נוכל אפילו ליצור לנו פינת עבודה קטנה בהמשך.

סקר שבוצע על ידי אתר Houzz באוקטובר 2017, מגלה באילו שיטות משתמשים אנשים החיים בבתים קטנים, כדי לחסוך במקום מצד אחד - ולהרגיש יותר מרחב מצד שני. המאפיינים החשובים ביותר עבור שוכני בתים קטנים הם בדרך כלל הרבה אור טבעי (57% מהמשיבים), לצד גישה מהירה וקלה אל מחוץ לבית (54% מהמשיבים).

הסקר מגלה כי כדי להעניק לבית הקטן חללים מוארים ומאווררים עד כמה שניתן, יש לקחת בחשבון גם גורמים חיצוניים המשתלבים בעיצוב הפנים של הבית. לדוגמה - מתוך אלו ששיפצו את ביתם בין 2015 ל-2017, כמעט שני שליש שיפצו את החללים החיצוניים (30%), ומעל רבע (26%) יצרו תוכנית מתאר פתוחה שתרחיב את אזורי המחיה הקיימים בבית.

מקור: unsplash.com
מקור: unsplash.com

ניצול מרבי של חללים בעזרת עיצוב
הסקר ממשיך וחושף כיצד דיירי בתים קטנים, הופכים כל חלל ליחידה פונקציונלית וחסכונית בעזרת חפצים וסידורם. לדוגמה:

  • 48% השתמשו בשטיחים כדי להגדיר משטחים בתוך החלל הקיים.
  • 36% צמצמו את מספר פריטי הריהוט בכל חדר בבית.
  • 35% הוסיפו מראות כדי לתת אשליה של מרחב גדול.
  • כדי לפנות מקום בבית - 44% השתמשו במחסן כדי לאחסן חפצים, 34% השתמשו במרתף, 31% השתמשו בחצר, 25% בעליית הגג ו-21% במרפסת / משטח דק.

בעוד שאחסון חפצים (60%) ואירוח (55%) הם בין המשימות המאתגרות יותר עבור דיירי בתים קטנים, הפתרונות המוצגים כאן בהחלט מראים שניתן לחיות בנוחות רבה גם בחללים קטנים יחסית. למעשה, 2 מתוך 5 בעלי בתים שהשיבו לסקר (39%) טענו שביתם הוא בדיוק בגודל המתאים לצורכיהם. יותר ממחצית אמרו שהתרגעות (58%) ושמירה על ניקיון (42%) הם בין המשימות הקלות יותר לביצוע בביתם הקטן.

טיפים נוספים לחיסכון בבתים קטנים
במקביל לצמצום מספר פריטי הריהוט בבית, אפשר גם לרכוש רהיטים חסכוניים יותר. לדוגמה, שולחנות וכיסאות מקננים (Nesting), הנכנסים אחד מתחת לשני עם סיום השימוש; דלפק מתקפל שיכול להפוך לשולחן במטבח ולחזור למיקומו הצמוד לקיר בסיום; פריטי תאורה ששופכים הרבה אור ומקנים תחושה של מרחב מואר ואוורירי יותר; ספות וכורסאות עם מגירות אחסון והרשימה יכולה להמשיך.

מעבר לכך אפשר ורצוי לחסוך גם בצורות אחרות בבית: להשתמש במערכת מים אפורים, שלוקחת את המים מהמזגן ומהכיורים בבית - ומשתמשת בהם לצורכי כביסה וצרכים אחרים. כמו כן הצבת חסכמים בברזים תחסוך עד חצי מכמות המים שמתבזבזת בכל פתיחת ברז. אגירת מי גשמים תשמש לצרכים דומים ותחסוך הרבה מים בהמשך וכן הלאה. כמובן שעצות אלו טובות לכל הבתים והדירות, ולא רק לבתים קטנים.

לניצול מרבי של כל חלל קטן בבית, פנו לרויטל רייך - אדריכלית ומעצבת פנים: https://www.revital-reich.co.il

 

309 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת raviderez