לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
2919 מאמרים 745 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

מחקרים על יעילותה של הידרותרפיה כמענה טיפולי

פורסם בתאריך 25/03/2020      /      נכתב ע"י אביב ירדן

שחייה טיפולית (הידרותרפיה) היא תחום טיפולי ותיק, שראשיתו כנראה כבר לפני מאות שנים לפחות; אם לא אלפי שנים. מעבר להוכחות בשטח אודות יעילות השיטה, נעשו מחקרים רבים לאורך השנים המעידים שטיפולי מים מסייעים להקלה על מגוון בעיות - רפואיות, נפשיות ואחרות.

טיפול יעיל בכאבי גב
כאבי גב תחתון הם מהנפוצים ביותר בעולם, כאשר כ-80% מהאוכלוסייה יחוו לפחות כאב גב אחד לאורך חייהם. לפי מחקר שפורסם במגזין Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing, מספיק לבצע אימון מים אחד בשבוע על מנת להפחית כאבי גב במחצית; זאת בהשוואה לתרגילי ספורט או פיזיותרפיה הנעשים בסביבה רגילה.

טיפול בטרשת נפוצה
מחקר משנת 2012 תחת השם Hydrotherapy for the Treatment of Pain in People with Multiple Sclerosis: A Randomized Controlled Trial - מצא כי 20 שבועות של פיזיותרפיה במים מפחיתים את כאבי הטרשת הנפוצה בצורה משמעותית, לצד הקלה על סימפטומים כגון עייפות, דיכאון ושרירים נוקשים.

מחקר נוסף (Effect of aquatic exercise on the multiple sclerosis patients’ quality of life) מצא כי תרגילי ספורט בסביבה מימית מבוקרת, משפרים את איכות החיים של חולי MS.

טיפול בפיברומיאלגיה
במחקר שנעשה בשנת 2018 בכמה אוניברסיטאות בדרום אמריקה (Impact of water therapy on pain management in patients with fibromyalgia: current perspectives) - נתגלה שטיפול במים מקל על כאבים בחולי דאבת השרירים (פיברומיאלגיה, או גם FMS). המחקר מצטט יותר מ-100 מקורות שונים.

טיפול רגשי-פסיכולוגי
עובדה מרתקת נמצאה במחקר שנעשה באוניברסיטת ייל (The Substitutability of Physical and Social Warmth in Daily Life) - אנשים בודדים נוטים לעשות מקלחות חמות ארוכות יותר, בהשוואה לאנשים הנמצאים בזוגיות או החיים עם אנשים נוספים.

החסך בחום אנושי מקבל פיצוי על ידי חום המים, ובדיוק מסיבה זו טיפולי מים בטמפרטורה מבוקרת מאפשרים לווסת מצבים רגשיים ונפשיים רבים. במספר מחקרים נוספים שבוצעו בתחילת שנות ה-2000 נמצא כי טיפול בחרדה באמצעות מים לא פחות יעיל מאשר הטיפול התרופתי בבעיה (Psychology Today, 2014). כמו כן, ניתן לטפל גם בפוביה ספציפית וייחודית לעולם זה - חרדת מים.

טיפול בבעיות ADHD, PDD
אסופות מחקרים מהשנים האחרונות מעידות על יעילותם של טיפולי מים במטופלים בעלי הפרעות קשב וריכוז, כמו גם במטופלים הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי. פעילות גופנית ככלל מפחיתה התנהגויות חזרתיות אצל ילדים אוטיסטים (הקשה על חפצים, תנועות ראש, זמזומים ועוד), ומחזקת יכולות התנהגותיות, חברתיות וקוגניטיביות בילדי ADHD.

לסיכום
מעבר למחקרים המעידים על אפקטיביות ולתוצאות עצמן בשטח, יתרונה הגדול של השיטה הוא שמדובר בטיפול טבעי ללא תרופות או צורך בשינויים מרחיקי לכת. כמובן שכמו בכל טיפול אחר, יש לקבל את אישור הרופא המטפל טרם תחילת התהליך, על מנת לוודא שאתם אכן מתאימים לטיפול המתבצע במים.

 

המקורות והנתונים באדיבות שי במים - מרכז הידרותרפיה ולימודי שחייה: https://shaibamaim.co.il

 

26 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת אביב ירדן
הטריק שיביא לכם יותר פניות ורכישות ממנועי חיפוש מינימום מאמץ ומקסימום תוצאות לטווח הארוך
פורסם בקטגוריית קידום אתרים, לפני 1 שבועות 3 ימים
הקיץ הזה תלבש לבן (או לפחות משהו בהיר) מתי בפעם האחרונה לבשת לבן, מר אדוני?
פורסם בקטגוריית אופנה, לפני 1 שבועות 5 ימים
דיסלקציה ומתנה בצידה - סיפורה של דפנה רטר לפעמים בתוך כל לימון מסתתרת גם לימונדה
פורסם בקטגוריית ליקויי למידה, לפני 2 שבועות 1 ימים