לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3593 מאמרים 1052 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

התעמרות במקום העבודה

פורסם בתאריך 04/06/2020      /      נכתב ע"י alon123

לאחרונה דן בית הדין האזורי לעבודה בתביעה שהגיש אזרח עובד צה"ל נגד משרד הביטחון, בטענה כי ספג משך עשרות שנים התעמרויות והתנכלויות בין היתר לאחר שחשף שחיתויות במקום העבודה. התובע טען בתביעתו כי פרטיותו נפגעה בשל חשיפת השחיתויות על ידו ונגרמה לו עגמת נפש בשל מסע הנקמה אליו יצא מעסיקו.

התובע תבע פיצוי מכח חוק הגנה על חושפי שחיתויות, בגין הפרת זכויותיו החוקתיות, בשל התנכלות תעסוקתית/העסקה פוגענית, פגיעה בפרטיות, חוסר תום לב ועגמת נפש. התובע העמיד תביעתו על סך של 500,000 ₪.

בית הדין האזורי לעבודה (השופטת י' זלמנוביץ גיסין ונציגי הציבור א' סומר, ח' מנדלביץ) דחה את התביעה ברובה.

לעניין טענות התובע להתנכלות והתעמרות, נכתב כ לתיאור התופעה של התעמרות והתנכלות בעבודה נבחר הביטוי "התנכלות תעסוקתית" וזו הוגדרה כ"התנהגות חוזרת ונשנית כלפי עובדים שרישומה הוא פגיעה שאינה פיזית, אשר נחווית לרוב על-ידי העובדים כהשפלה".

לעניין התנכלות התעסוקתית בתובע, קבע בית הדין לעבודה כי בבידודו החברתי של התובע ניתן לראות כהפרה של חובת תום הלב המצופה בין עובד למעסיקו.

הפרת חובה זו, שהיא חובה ראשונה במעלה במערכת יחסי עובד ומעסיק, מהווה פרימה איטית של חוזה העבודה ששני הצדדים כרוכים בו. יחד עם זאת, בית הדין לעבודה קבע שלתובע היה חלק באווירה העכורה שנוצרה במחלקה. לאחר בחינת אשמו של התובע ותרומתו לנזק, כאשר לא הוכח גרימתו של נזק ממוני לתובע כתוצאה מההתנכלות התעסוקתית, ועל מנת ליצור תמריץ למעסיק לוודא כי סביבת העבודה בה מועסק העובד היא סביבת עבודה בטוחה, הפיצוי המגיע לתובע הועמד על כ-80% מהסכום שנתבע על ידו ברכיב זה (83,333 ₪) - בסך של 66,666 ₪.

כותב המאמר:  עורך דין דיני עבודה חיפה

 

246 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת alon123