לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3244 מאמרים 892 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הפקת חשבוניות דיגיטליות ברשת באופן חוקי במדינת ישראל

פורסם בתאריך 30/07/2020      /      נכתב ע"י דודאונליין

קשה לדמיין את החיים שלנו ללא מחשבים וטכנולוגיה. אנחנו חיים בעידן טכנולוגי שבו אנחנו מצלמים, מקלידים, שומרים ומתעדים הכול במחשב ובענן. זה קורה בחיינו האישיים, אבל זה קורה גם בעולם העסקים. המעבר לעולם הממוחשב מאפשר לנו לחסוך בהוצאות, לחסוך בנייר ולשמור על כדור הארץ ונראה שמגמה זו חלחלה גם לרשויות המס בישראל.

כיום כבר ניתן להפיק את רוב המסמכים חשבונאים החשובים, כגון: חשבוניות, קבלה, חשבונית מס/קבלה ועוד, בעזרת תוכנות מחשב ולספק ללקוחות חשבוניות דיגיטליות, וזו בשורה נהדרת לבעלי עסקים, ללקוחות וגם לסביבה.

חשבוניות דיגיטליות, פתאום הכול יותר פשוט

המעבר מחשבוניות המופקות על גבי נייר אל חשבוניות דיגיטליות הופך את החיים של בעלי עסקים להרבה יותר קלים, חסכוניים ונוחים וגם תורם, כאמור, לבריאות כדור הארץ. כיום, באמצעות תוכנה אשר אחת מיכולותיה היא הפקת חשבוניות ואשר איתה ניתן להפיק במהירות ובקלות חשבוניות דיגיטליות ותקינות על פי החוק.

יחד עם זאת, חשוב להכיר את הכללים והחוקים הבסיסיים על פיהם יש להפיק חשבוניות מס – ע"ע סעיף 46 לחוק מע"מ וע"ע סעיף 9א לתקנות מס ערך מוסף (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ו-1976.

מדוע כה חשוב להפיק חשבונית מס תקינה?

בדומה לחשבוניות שאינן ממוחשבת, גם חשבוניות דיגיטליות חייבות לעמוד בכללים שנמנה כאן בהמשך. אי דיוקים או פרטים לא מלאים עלולים להוביל לפסילת החשבונית והתוצאה – אי קיזוז מיסים ואובדן כסף במקרה הטוב ועבירה על החוק במקרה הרע וחבל.

כך נראות חשבוניות דיגיטליות תקינות על פי חוק

את האופן שבו יש להפיק חשבוניות דיגיטליות אפשר לראות בסעיף 9א לתקנות מס ערך מוסף (ניהול פנקסי חשבונות), התשל"ו-1976. ואלו הם הכללים להפקת חשבוניות דיגיטליות על פי החוק בישראל.

כפי שניתן לראות חוק זה חוקק בשנת 1976, או אז הייתה דרישה שחשבוניות יופקו אך ורק על נייר. בשנים האחרונות תוקן החוק והיום מותר להפיק חשבוניות דיגיטליות, ובלבד שהן כוללות חתימה דיגיטלית.

יש לציין על גבי החשבונית האלקטרונית את המלים: "חשבונית מס" או חשבונית מס/קבלה".

יש לציין על גבי חשבוניות דיגיטליות את המילה "מקור", במידה וזה המקור, ואת המילה "העתק" היה ומדובר בהעתק. שימו לב, לרשויות המס יש להציג חשבוניות מקור, שכן רק מהן ניתן לקזז מע"מ.

על גבי כל חשבונית ממוחשבת יש לציין מספר הייחודי לכל חשבוניות וחשבונית. כמו כן, חשוב לשמור על רצף מספרי עוקב של חשבוניות.

יש לציין על גבי חשבוניות דיגיטליות את תאריך הפקת החשבוניות. זה חשוב לרשויות המס מאחר והן מעוניינות לדעת שתשלומי המע"מ הועברו אליהן בזמן.

יש לציין על גבי החשבונית הממוחשבות את פרטי מפיק החשבונית האלקטרונית, לרבות: שם בית העסק, מספר עוסק מורשה, מען בית העסק וטלפון. בנוסף, יש לציין את מספר העוסק מורשה או מספר החברה בע"מ של הלקוח, היה ומדובר בלקוח עסקי. פרטים אלו נועדו לעזור למע"מ לבצע הצלבות בין בעל העסק לבין לקוחותיו בכל מה שנוגע לגביית המע"מ.

יש לציין על גבי חשבוניות דיגיטליות את תיאור השירות/מוצר שניתן ללקוח בפרוטרוט, כך שיהיה ברור לרשויות המס איזה שירות או מוצר ניתנו ללקוח.

יש לציין על גבי חשבוניות דיגיטליות גם יחידת מידה, מחירה של יחידת המידה וכל פרט מזהה אחר, למשל יבואן או חברה מייצרת. כמו כן, יש לציין את סכום העסקה הכולל. אם למשל, מכרתם 2 מעדני חלב, יחידת המידה היא 2 ומחיר היחידה הוא X ₪.

חובה לציין את סכום המע"מ שנגבה מן הלקוח בנפרד מהסכום העסקה הכולל, וכן הסכום הכולל עם מע"מ.

במידה ונשלחה תעודת משלוח לאחר העברת הסחורה ללקוח, מוטלת החובה על מפיק החשבונית האלקטרונית לציין את מספר תעודת המשלוח בחשבונית.

44 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת דודאונליין
מהי חשבונית מס וכיצד לכתוב אותה בצורה חוקית מאמר זה מסביר מהי בדיוק חשבונית מס ומי צריך להפיק אותה, ומתאר כיצד להפיק אותה באופן תקין על פי החוק.
פורסם בקטגוריית חוק ומשפט, לפני 1 שבועות 6 ימים
תכנון נכון של הגשת דוח שנתי למס הכנסה עבור עצמאיים במאמר זה מידע על הגשת הדוח השנתי הנחוץ למס הכנסה עבור עצמאיים ובעלי עסקים, והסבר על פרקטיקות נכונות וחוקיות שיש לאמץ.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 2 שבועות 19 שעות
למה יש להתחיל להשתמש בתוכנת הנהלת חשבונות וניהול עסק? מאמר זה מסביר למה כדאי לבעלי עסקים ועצמאים להתחיל להשתמש במערכת באינטרנט של הנהלת חשבונות וניהול עסק, ומה יתרונותיה עבור המשתמשים.
פורסם בקטגוריית טכנולוגיה, לפני 1 חודשים 3 שבועות
למה כדאי לעוסק פטור להעסיק רואה חשבון לטיפול במיסים על פי החוק? מאמר זה מסביר למה כדאי לעוסקים פטורים להעסיק רואה חשבון מקצועי שינהל את חשבונותיהם וייצג אותם מול רשויות המיסים.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 1 חודשים 3 שבועות
רואה חשבון אונליין - גם זול וגם מקצועי במאמר זה ניתן למצוא מידע על שכירת שירותים של רואה חשבון באינטרנט, המשלב גם שירות ניהול חשבונות מקצועי וגם עלות יחסית זולה.
פורסם בקטגוריית עסקים קטנים ובינוניים, לפני 2 חודשים 3 שבועות