לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3645 מאמרים 1075 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

לימודים חינם באירופה: איפה והאם משתלם

פורסם בתאריך 21/09/2020      /      נכתב ע"י אביב ירדן

אין ספק שאירופה נחשבת למובילה עולמית בכל הנוגע לזכויות אזרח, ולהטבות המגיעות לתושבי האיחוד. אחת מההטבות הללו היא האפשרות ללמוד חינם במוסדות להשכלה גבוהה, או ליהנות משכר לימוד נמוך במיוחד בהשוואה לישראל.

בישראל יש 9 אוניברסיטאות ציבוריות, המקבלות מימון חלקי כלשהו מהמדינה; אבל גם מימון זה מותיר לנו שכר לימוד יחסית גבוה - כמעט 10,000 שקלים לשנת לימוד אקדמית אחת. משמע שתואר ראשון בישראל יעלה לנו כמעט 30,000 שקל, וזה בלי להחשיב הוצאות נוספות כגון מחיה ועוד.

בהקשר זה נציין כי בישראל יש גם כ-100 מכללות פרטית וציבוריות; חלקן מאפשר שכר לימוד אוניברסיטאי וחלקן גובה שכר לימוד גבוה יותר (בעיקר אלו הפרטיות, כמובן). בהשוואה למדינות אירופה, הלימודים בישראל - בין אם הם באוניברסיטה או במכללה - אכן יותר יקרים, אבל תלוי באיזו מדינה מדובר. הנה כמה דוגמאות להשוואה.

לימודים בפורטוגל
למרות שמשכורת ממוצעת בפורטוגל עומדת על 800 עד 1,000 אירו בחודש (נמוך מאוד בהשוואה לישראל), יוקר המחיה במדינה גם הוא נמוך יותר. עלויות המזון, הדיור והתחבורה מעידים על עלויות הנמוכות בעשרות אחוזים לעומת ישראל; עובדה שהופכת את החיים ואת הלימודים במקום למשתלמים יותר.

בפורטוגל תמצאו מגוון עשיר של מוסדות לימוד. מנתוני חברת קמפוס פאס, המסייעת בהוצאת דרכון פורטוגלי לזכאים, עולה כי במגזר הציבורי מדובר על 14 אוניברסיטאות, 6 אקדמיות צבאיות ובתי ספר לשוטרים וכן 20 בתי ספר מקצועיים המציעים מגוון תחומי לימוד לא אקדמיים. במגזר הפרטי מדובר על 36 אוניברסיטאות ומעל 60 בתי ספר מקצועיים.

מי שיש לו דרכון פורטוגלי או אירופי באופן כללי, נהנה משכר לימוד נמוך במיוחד במוסדות הציבוריים: בין 950 ל-3,000 אירו לכל שנת לימודים (הטווח משתנה בהתאם לסוג התואר). במוסדות הפרטיים שכר הלימוד מעט גבוה יותר, בין 3,320 ל-3,870 אירו לכל שנת לימודים. ניתן לראות כי בהשוואה לישראל עלויות הלימודים נמוכות יותר בפורטוגל, בעיקר כאשר מדובר בלימודים מקצועיים ובתואר ראשון.

לימודים בגרמניה
גרמניה מציעה מעל 400 אוניברסיטאות ציבוריות ופרטיות. שכר הלימוד במוסדות הציבוריים הוא חינם, והסטודנטים נדרשים לשלם אך ורק 100 עד 600 אירו דמי רישום בכל סמסטר (תלוי במוסד, במיקומו, בסוג התואר ועוד). כמו כן במוסדות הציבוריים, אין צורך בדרכון אירופי כדי ליהנות מהאפשרות ללמוד בחינם.

במוסדות הפרטיים מדובר על שכר לימוד של 7,000 עד 10,000 אירו לשנת לימוד - כך שמדובר בעלויות שחורגות בהיקפן גם בהשוואה ללימודים בישראל. מכיוון שעלות המחיה בגרמניה נעה בין 700 ל-1,200 אירו בחודש, החיסכון האמיתי יגיע רק אם תבחרו באוניברסיטאות הציבוריות, דבר שלרוב יחייב אתכם גם בידיעת השפה הגרמנית. קחו זאת מראש בחשבון.

לימודים בצרפת
אומנם בניגוד לגרמניה, הלימודים בצרפת אינם בחינם - אך הם בהחלט מהזולים ביותר ביבשת אירופה כולה. תואר ראשון באוניברסיטה ציבורית בצרפת יעלה 170 אירו לשנה, תואר שני יגיע לכדי 243 אירו לשנה ודוקטורט יסתכם ב-380 אירו לשנה. אלו הם בהחלט מחירי בדיחה לעומת ישראל: תואר ראשון או שני מלאים (3 שנים ושנתיים בהתאמה), יעלו בערך אלפיים שקלים בלבד כל אחד.

כאן המקום לזכור שיוקר המחיה בצרפת אינו זול כלל וכלל, ובעיקר אם מדובר בערים מרכזיות כגון פריז - בסביבות 800 אירו בממוצע, לפני שכר דירה. משכורת ממוצעת בצרפת עומדת על 2,350 אירו (9,518 שקל) - די דומה למשכורת ממוצעת בישראל. שכר דירה בפריז אף עולה על הממוצע הנהוג בתל אביב, כך שכדאי לקחת זאת מראש בחשבון.

רגע לפני סיום
אפשר כמובן להמשיך עם עוד ועוד השוואות, אך אפשר לומר ששלושת הערים שהוצגו נותנות תמונת מצב די טובה מבחינת לימודים באירופה. כמובן שאם מוסיפים את יוקר המחיה והוצאות נוספות, נמצא שמשתלם יותר ללמוד במדינות כגון פורטוגל או יוון, ולאו דווקא גרמניה, ספרד וצרפת; כל אחד ואחת בהתאם לשיקוליהם וליכולתם.

373 צפיות
2 כניסות
מאמרים נוספים מאת אביב ירדן
הנה 4 דברים שהילדים שלכם רוצים שתדעו ילדים בהחלט יכולים לתת למבוגרים בחייהם כמה שיעורים בהורות נכונה. הנה כמה מהם.
פורסם בקטגוריית הדרכת הורים, לפני 10 חודשים 3 שבועות
קורסים דיגיטליים בזמן קורונה - הכשרה מקצועית מרחוק העולם עובר ללימודים מרחוק; אבל תתפלאו - לא רק בגלל הקורונה.
פורסם בקטגוריית לימודים, לפני 1 שנים 2 חודשים
נקודות לחץ בגוף שיסייעו לכם להוריד במשקל משקל עודף הפך לבעיה כלל עולמית, אבל לרפואה הסינית יש כמה עצות מעשיות שיכולות לסייע
פורסם בקטגוריית רפואה משלימה, לפני 1 שנים 3 חודשים
הראל סוויץ' - פתרון ביטוחי לתקופת הקורונה בתקופות משבר אנו נוסעים פחות ברכב, אז למה שנמשיך לשלם?
פורסם בקטגוריית ביטוח רכב, לפני 1 שנים 5 חודשים
דיסלקציה ומתנה בצידה - סיפורה של דפנה רטר לפעמים בתוך כל לימון מסתתרת גם לימונדה
פורסם בקטגוריית ליקויי למידה, לפני 1 שנים 8 חודשים