לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3265 מאמרים 895 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

מהי חשבונית מס וכיצד לכתוב אותה בצורה חוקית

פורסם בתאריך 07/10/2020      /      נכתב ע"י דודאונליין

חשבונית מס היא דרישה לתשלום אותה חייב להוציא עוסק מורשה עצמאי בגין כל עסקה עם לקוחותיו, כאשר היא מכילה את כל פרטי העסקה ומשמשת להתחשבנות מול רשויות המיסים. כלומר, כנגד כל חשבונית מס שהוציא העסק עליו לשלם מס ערך מוסף ומס הכנסה, ומאידך ניתן לנכות חלק מהסכום החייב על ידי הגשת חשבוניות מס שהוצאות עבור העסק לשם הוכחת הוצאות מוכרות.

כך, חשבונית מס משמשת לדרישת התשלום ללקוח, לרבות גובה המס ערך מוסף שהוא נדרש לשלם במסגרת העסקה; לחיוב העסק בתשלום המס ערך מוסף שנגבה מהלקוח והעברתו לרשויות המיסים; לקיזוז מס תשומות בגין הוצאות עסקיות (כנגד חשבונית מס שהוצאה על שם העסק); ולחישוב ההכנסה הסופית החייבת במס במסגרת הדו"ח השנתי. נציין כי רק עוסק מורשה עצמאי נדרש ורשאי להוציא חשבוניות מס (עוסק פטור מוציא קבלות בלבד).

על חשבונית המס עצמה להכיל את כל פרטי העסקה שהתבצעה בין העסק ללקוח, לרבות כמות המוצרים/שירותים שנמכרו, סכום הרכישה הסופי ואופן ביצוע התשלום (מזומן/שק/אשראי). מועד הוצאת חשבונית המס והעברת המס ערך מוסף שנגבה לרשויות עשויים להשתנות בהתאם לסוג העסקה, סוג העסק, היקף העסקאות, וחובות הדיווח החלות עליהם. ככלל, מועד הדיווח למס ערך מוסף נקבע על פי מועד הוצאת חשבונית המס, בעוד מועד העברת המקדמות למס הכנסה נקבע על פי מועד הוצאת הקבלה.

תשעה כללים להפקת חשבונית מס חוקית ותקינה

חשבונית מס תקינה חייבת לכלול את הפרטים הבאים:

  • פרטים מלאים של כותב חשבונית המס כמו כתובת העסק, מספר הטלפון של בית העסק מוספר עוסק מורשה עצמאי במס ערך מוסף.
  • כל חשבונית חייבת להציג את המספר הסידורי של חשבונית המס.
  • התאריך שבו בוצעה העסקה או גם תאריך הפקת חשבונית המס כמו שמקובל בחשבוניות דיגיטליות.
  • פרטים מלאים של הקונה או של מקבל השירות.
  • תיאור השירות שניתן או תיאור המוצר שנמכר.
  • סכום העסקה בשקלים, כולל מס ערך מוסף. ברוב החשבוניות הסכומים מפורטים בשלוש צורות, הסכום ללא מס ערך מוסף, סכום המס ערך מוסף והסכום הכללי, כולל המס ערך מוסף, לתשלום. אך אם, בחשבונית מס לדוגמה, מופיע רק סכום אחד, הוא יהיה הסכום הסופי ללא מס ערך מוסף.
  • חתימה של מוציא חשבונית המס או בא כוחו, אפשר גם חתימה דיגיטלית.
  • לעתים, לא חובה, יפורטו בחשבונית גם תנאי התשלום או התניית בעלות המציינת על חשבונית המס כי הסחורה תישאר בבעלות המוכר כל עוד התמורה עבורה לא שולמה במלואה.
  • כאשר שולחים העתק של חשבונית המס, חשוב לציין כי הוא זהה למקור.

חשבונית מס היא תיעוד של תשלום המבוצע במסגרת ביצוע עסקאות בין בעל עסק או נותן שירות לבין הלקוח. חשבונית המס היא דרישת תשלום המפרטת את המחיר של המוצר או השירות שסיפק בעל העסק ללקוח במהלך עסקה אחת או במספר עסקאות.

חשבוניות מס נועדו כדי לאפשר שקיפות והתחשבנות בין בעלי העסקים לבין שלטונות מס ההכנסה הגובים מיסים מההכנסות של העסקאות שבוצעו בין הלקוח ובין בעל העסק או נותן השירות והן מהוות בסיס לדו"חות של בית העסק כמו דוחות מס ערך מוסף, מקדמות מס ועוד.

10 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת דודאונליין
תכנון נכון של הגשת דוח שנתי למס הכנסה עבור עצמאיים במאמר זה מידע על הגשת הדוח השנתי הנחוץ למס הכנסה עבור עצמאיים ובעלי עסקים, והסבר על פרקטיקות נכונות וחוקיות שיש לאמץ.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 3 שבועות 9 שעות
למה יש להתחיל להשתמש בתוכנת הנהלת חשבונות וניהול עסק? מאמר זה מסביר למה כדאי לבעלי עסקים ועצמאים להתחיל להשתמש במערכת באינטרנט של הנהלת חשבונות וניהול עסק, ומה יתרונותיה עבור המשתמשים.
פורסם בקטגוריית טכנולוגיה, לפני 2 חודשים 10 שעות
למה כדאי לעוסק פטור להעסיק רואה חשבון לטיפול במיסים על פי החוק? מאמר זה מסביר למה כדאי לעוסקים פטורים להעסיק רואה חשבון מקצועי שינהל את חשבונותיהם וייצג אותם מול רשויות המיסים.
פורסם בקטגוריית דיני מיסים, לפני 2 חודשים 2 ימים
הפקת חשבוניות דיגיטליות ברשת באופן חוקי במדינת ישראל מאמר זה מתאר את היתרונות של הפקת חשבוניות דיגיטליות על פני חשבוניות נייר, ומסביר את המעמד החוקי של חשבוניות ממוחשבות מסוג זה.
פורסם בקטגוריית דיני רשת, לפני 2 חודשים 4 שבועות
רואה חשבון אונליין - גם זול וגם מקצועי במאמר זה ניתן למצוא מידע על שכירת שירותים של רואה חשבון באינטרנט, המשלב גם שירות ניהול חשבונות מקצועי וגם עלות יחסית זולה.
פורסם בקטגוריית עסקים קטנים ובינוניים, לפני 3 חודשים 23 שעות