לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3265 מאמרים 895 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

פוליגרף וחקירות פרטיות

פורסם בתאריך 13/10/2020      /      נכתב ע"י בני דיטקט

פוליגרף

פוליגרף או בשמו השני 'מכונת אמת', בודק את תגובותיו הפיזיולוגיות של האדם על מנת לגלות האם הוא משקר או דובר אמת. מכשיר הפוליגרף הומצא בארצות-הברית בראשית שנות העשרים. בדיקות פוליגרף מתקיימות בדרך כלל על רקע פלילי, כחלק מהזכות להליך הוגן או בעניינים אזרחיים. הבדיקות נעשות כאשר מבקשים לבדוק את אמינותו של אדם בנוגע למקרה ספציפי או באופן כללי.

 

כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף?

מכשיר הפוליגרף מבוסס על מכשיר הא.ק.ג. הרפואי. הנבדק מחובר לאלקטרודות שמטרתן לבדוק את השינויים הפיזיולוגיים של הגוף בעת אמירת שקר. מכשיר הפוליגרף מודד זיעה, דופק, לחץ דם, נשימת חזה ונשימת בטן. על פי חמשת פרמטרים אלה המומחה לפוליגרף אמור לזהות האם הנבדק משקר או דובר אמת. למעשה, הפוליגרף מודד את השינויים הפיזיולוגיים הבלתי נשלטים בעת תשאול, כלומר את אי ההתאמה  בין תשובה מילולית לתגובה פיזית.

 

מתי משתמשים בפוליגרף?

השימוש השכיח ביותר של בדיקות הפוליגרף הוא בחקירות פלילים, אך השימוש בפוליגרף נעשה גם במגזר העסקי והפרטי. במגזר העסקי חברות ומוסדות רבים בודקים את אמינותם של עובדיהם, למשל בתפקידים רגישים עם גישה לכספים או למידע מסווג. שימוש נוסף בפוליגרף נעשה בתביעות עם חברות אשראי או ביטוח. בדיקות פוליגרף מבוצעות בדרך כלל במכוני פוליגרף מורשים או על ידי משרדי חקירות.

לעיתים משרד חקירות ישתמש בבדיקרת פוליגרף במסגרת חקירות כלכליות וחקירות יכולת על מנת לבחון אם פושט רגל לדוגמא דובר אמת ואינו מסתיר נכסים.

 

האם דרוש צו מבית-משפט על מנת לבצע בדיקת פוליגרף?

במקרים מסוימים, כמו בחקירות פלילים או תביעות, יכול בית-המשפט לבקש לבצע בדיקת פוליגרף כחלק מההליכים המשפטיים.

בעניינים אזרחיים, הפוליגרף כביל רק בתנאי שיש הסכמה בין שני הצדדים שהפוליגרף יכריע מי מהם דובר אמת.

 

למה מבצעים בדיקת פוליגרף?

בדרך כלל בדיקות פוליגרף נעשות כאשר מבקשים לבדוק את אמינותו של אדם, למשל עבור תפקידים מסווגים, או כאשר עולה חשד באמינותו, כמו לדוגמה במקרים של מעילה, אבטחת מידע וכדומה. בדיקת הפוליגרף נועדה על מנת לזהות האם האדם דובר אמת או שקר. השאלות הנשאלות בבדיקות הפוליגרף משתנות מקייס לקייס (תלוי בנתונים שהלקוח מעוניין לקבל).

במקרים בהם בדיקת הפוליגרף מבוצעת על ידי מקומות התעסוקה, בדרך כלל מדובר בתפקידים בעלי סיווג בטחוני גבוה או גישה למידע רגיש או כספים, והבדיקה מהווה מדד לתכונות כמו אמינות, יושר, עבר פלילי וכדומה. וכן לעתים חברות או ארגונים מסוימים מבצעים בדיקות פוליגרף תקופתיות על מנת להוות גורם הרתעה ותזכורת לעובדים לנהוג ביושר בכל הקשור למקום העבודה.

 

האם כדאי לעשות את בדיקת הפוליגרף במשרד חקירות?

בדיקות פוליגרף חייבות להתבצע במכוני פוליגרף מורשים. בדיקות פוליגרף הנעשות במסגרת הליכים פליליים ייבוצעו על ידי חוקרים משטרתיים ובדיקות בעניינים אזרחיים, כמו בחינת מהימנות או כחלק מהליכים פנימיים של חברות ומוסדות. משרדי חקירות בדרך כלל עובדים בשיתוף עם מכוני פוליגרף מורשים. משרד החקירות מעביר דו"ח מפורט על ממצאי הבדיקה ללקוחותיה בתום ההליך.

12 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת בני דיטקט
גרפולוגיה וחקירות פרטיות לעיתים, הגרפולוגיה משמשת ככלי עזר בביצוע חקירת פרופיל על אדם מסויים. כלי זה משמש אותנו כמשרד חקירות רק עם הצלבה נוספת ובדיקות של מידע ממקורות שונים במסגרת חקירת הפרופיל
פורסם בקטגוריית חקירות פרטיות, לפני 1 חודשים 2 ימים
חקירות עסקיות ומודיעין עסקי חקירות עסקיות נועדו לעזור בסגסוכים עסקיים. חקירות אלו כוללות בין היתר מודיעיןם עסקי על מתחרים
פורסם בקטגוריית חקירות פרטיות, לפני 3 חודשים 6 ימים
חקירות כלכליות כיצד חקירות כלכליות וחקירות נכסים יוכלו לעזור לנו במקרים בהם נאלץ להפעיל שירותי גבייה מחייבים אינם משלמשים את חובם
פורסם בקטגוריית חקירות פרטיות, לפני 7 חודשים 2 ימים
האזנות סתר האזנות סתר והדרכים לגילוין ולמניעתן
פורסם בקטגוריית חקירות פרטיות, לפני 8 חודשים 3 ימים
שימוש בחוקר פרטי בהתמודדות עם צריכת סמים בקרב בני נוער כיצד משרד חקירות עשוי להיות לעזר בהתמודדות עם צריכת סמים על ידי בני נוער
פורסם בקטגוריית חקירות פרטיות, לפני 9 חודשים 3 שבועות