לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3649 מאמרים 1077 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

בדיקת קריאטנין - איך מסתכלים על זה?

פורסם בתאריך 15/12/2020      /      נכתב ע"י israel.cotev

נדרשים לעבור בדיקת קריאטנין? עברתם בדיקה כזו? אתם ודאי רוצים לדעת מה המשמעות של הבדיקה לבריאותכם.

בדיקת קריאטנין- המדריך המלא: כך תנתחו את תוצאות בדיקת הקריאטנין.

בדיקת קריאטנין - לשם מה?

בדיקת קריאטנין היא בדיקה הבוחנת את רמת הקריאטנין בדם. היא נערכת כבדיקה שגרתית לאנשים בריאים, או לבדיקת מעקב אצל חולי כליות. כמו כן היא מומלצת כבדיקה תקופתית לאנשים הסובלים ממחלות כרוניות העלולות לגרום לבעיה בתפקוד הכליות, כמו חולי סוכרת.
למעשה, זו בדיקה פשוטה כל כך עד שסביר להניח שעברתם אותה בעבר. בכל בדיקת דם שגרתית בקופת החולים נבדקת גם רמת הקריאטנין. 

 

קריאטנין - נעים להכיר

קריאטנין הוא חומר פסולת, המיוצר בתהליך הפירוק של השרירים כחלק מהמנגנון הטבעי של הגוף. יחד עם שאר חומרי הפסולת שמייצר הגוף שלנו, הקריאטנין מסונן מזרם הדם על ידי הכליות ומוצא את דרכו החוצה.

רמת הקריאטנין התקינה היא 0.7-1.4 מ”ג לד”ל או 50-100 מיקרומולים לליטר דם במבוגרים. רמה נמוכה מזו, נחשבת אף היא לתקינה. בדרך כלל רמת הקריאטנין התקינה גבוהה יותר אצל גברים ונמוכה יותר בנשים.

יותר מדי קריאטנין

מה קורה אם בבדיקת הדם נמצא שרמת הקריאטנין גבוהה מהרמה התקינה?

הקריאטנין מפונה מן הגוף על ידי הכליות. אם פעילות הכליות לא תקינה, הפסולת בגוף לא תפונה כראוי, ובדם יישארו רמות גבוהות של קריאטנין. לכן, רמת קריאטנין גבוהה מהצפוי עלולה להיות אחד מהתסמינים לאי ספיקת כליות.

רמה גבוהה של קריאטנין אינה מסוכנת, אולם היא עלולה להצביע על בעייה כלייתית המחייבת טיפול.

אפשרויות נוספות לרמת קריאטנין גבוהה

לא בכל המקרים רמת קריאטנין גבוהה מצביעה על בעיה בכליות. ישנן אפשרויות נוספות:

  • התייבשות - עלולה לגרום לעלייה זמנית ברמת הקריאטנין. עם הטיפול בהתייבשות והחזרת הנוזלים הנדרשים לגוף, יחזרו גם רמות הקריאטנין בדם לכמות הרגילה.
  • נטילת תרופות - תרופות מסוימות, כמו תרופות להורדת לחץ הדם או משככי כאבים מסוג NSAID (כמו איבופרופן), עלולות לגרום באופן זמני להעלאת רמת הקריאטנין, בגלל השפעתן על תפקוד הכליות.

בכל מקרה, אם נמצאה בבדיקה רמה גבוהה מדי של קריאטנין יש להמשיך את הבירור הרפואי במעקב אחרי מצב הכליות.

בדיקות המשך

אם רמת הקריאטנין בבדיקת הדם הייתה גבוהה מהנורמה, השלב הבא הוא בדיקת מצב הכליות, בחשד למצב של אי ספיקת כליות. במסגרת ברור זה מבצעים:

  • בדיקת שתן - במטרה לעלות על גורם למחלה כלייתית שהביאה לירידה בתפקוד הכליה.
  • בדיקות הדמיה לכליה- בדיקות אולטרסאונד ובהמשך בדיקת CT ובדיקות נוספות, שמטרתן לגלות שינויים אנטומיים בכליה, שגרמו לירידה בתפקוד הכליה.

בדיקת קריאטנין לחולי כליות

רמת קריאטנין גבוהה היא סימן לאי תפקוד של הכליה ולצורך בביצוע דיאליזה

לחולי כליות נערכת בדיקת קריאטנין למעקב אחרי רמת תפקוד הכליה. בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות, רמת קריאטנין גבוהה היא סימן לאי תפקוד של הכליה ולצורך בביצוע דיאליזה.

196 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת israel.cotev
תרגום נוטריוני: ככה עושים תרגום נוטריון כל מה שחשוב לדעת לפני שמתחילים לחפש שירותי תרגום נוטריוני.
פורסם בקטגוריית חוק ומשפט, לפני 7 חודשים 6 ימים
4 הדברים שכל אחד יכול לעשות כבר כאן עכשיו על מנת לשפר מיקום האתר בגוגל מהם ארבעת הדברים שכל בעל אתר יכול לעשות כבר כאן עכשיו על מנת לשפר מיקום האתר בגוגל?
פורסם בקטגוריית קידום אתרים, לפני 9 חודשים 2 שבועות
מה שמים בקערת הסדר? אין ספק שחג הפסח מצריך מאתנו הכנות מרובות, אך בלי קערת הפסח, שולחן החג אינו שלם, ובין הכנת התבשילים, המרקים, הפשטידות והקינוחים חייבים לוודא שהיא כוללת את כל ברכות הסעודה הנקראות בהגדה. גם אתם תוהים מה מניחים בקערת הפסח? התשובה בשורות הבאות.
פורסם בקטגוריית יהדות, לפני 9 חודשים 2 שבועות
כתיבת תוכן לאתר, בואו נעשה את זה קרה לכם שאתם גולשים לפעמים לאתרים וחושבים... מה הם יודעים שאני עוד לא יודע? איך זה שיש לי מוצרים כל כך טובים, הלקוחות שלי מפרגנים אבל האתר שלי לא נחשף מספיק? אתם \"מגגלים\" על עצמכם ורק בדף שלישי מוצאים את האתר שלכם? רוצים להבין למה זה קורה?
פורסם בקטגוריית שיווק ופרסום, לפני 1 שנים 7 חודשים
טיפים חשובים לתרגום מאמרים לסטודנטים ברוכים הבאים לעידן הכפר הגלובלי! בעידן זה, מאוד נדיר להיתקל במישהו שלא דובר את השפה האנגלית כלל. ברוב חלקי העולם, בני אדם דוברים אנגלית ברמות שונות מה שהופך אותה לכלי תקשורת של ממש, המגשר בין דוברי שפות שונות. גם בעולם האקדמיה, האנגלית תופסת מקום של כבוד; זאת מכיוון שהעולם האקדמי כולו, מבוסס על מחקרים שונים ופיסות ידע של אקדמאיים מכל רחבי העולם.
פורסם בקטגוריית לימודים אקדמאיים, לפני 2 שנים 1 חודשים