לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3645 מאמרים 1075 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
ספורט כדורגל

תולדות הספורט בארץ ישראל

פורסם בתאריך 21/01/2021      /      נכתב ע"י צ.ב

אהדה לקבוצת ספורט היא תמיד קשר של דורות. אנחנו אוהדים קבוצת ספורט לא רק כי היא משחקת במקום שבו נולדנו, או בגלל מידת ההצלחה שלה בתקופה שבה אנו גדלים. אנחנו אוהדים קבוצת ספורט בעיקר משום שזאת הקבוצה של אבא שלנו, שאוהד את הקבוצה שאבא שלו אהד – וכך הקשר הדורי של האוהדים עובר מאבא לבן, ובשנים האחרונות לשמחתנו גם בין אמא לבת. האהדה שלנו לקבוצה היא ההיסטוריה שלנו – האישית, המשפחתית והלאומית – ולא סתם, למשל, אחד משירי האוהדים הידועים של הפועל תל־אביב (גילוי נאות: הח"מ אדום) נפתח במילים: "מהיום שבו אני נולדתי, אבא ככה לי אמר, שאני אוהב אותך הפועל, שונא מכבי ובית"ר" (שנאה ספורטיבית כמובן, שבשנים האחרונות התחלפה בקנאה בואכה מבוכה).

אם בעבר יכולנו רק לשמוע סיפורים על העבר של הקבוצה שלנו, או במקרה הטוב להיתקל בתמונת סטילס ישנה ודהויה, הרי שמאז שהאתר הזה קיים אפשר ממש לראות ולהרגיש הכל מקרוב, כאילו אתם יושבים באיצטדיון רמת־גן הישן ליד גולדה מאיר עם עוד 70 אלף איש ב-1956, צופים יחד במשחק ההיסטורי בין נבחרת ישראל לברית־המועצות בתקופת מסך הברזל. או לגלות אירועי ספורט נשכחים שאפילו חובבי ספורט אדוקים כמוני לא היו מודעים כלל לעצם התרחשותם, כמו למשל המשחק של נבחרת ישראל נגד ארסנל האנגלית, או משחק חגיגי מול נבחרת יפן במגרש בראש־העין. אבל לא רק ספורט מקצועני או פופולרי כמו כדורגל וכדורסל תוכלו למצוא בארכיון הנפלא הזה, אלא גם לא מעט סרטי ספורט עממי – שכן התנועה הציונית ניסתה וגם הצליחה לחדש בארץ את יהדות השרירים (בניסיון להתרחק ככל הניתן מדמות היהודי החלש מהגולה). תוכלו למצוא כאן למשל לא מעט סרטים תקופתיים שמתעדים את צליחת הכינרת מהשנים שבהן היא היתה ימה ולא שלולית, לצד סרטונים של ימי ספורט בקיבוצים ובבתי ספר מהתקופה שבה המוטו היה יותר נפש בריאה בגוף בריא ופחות פורטנייט ודוריטוס מול המסך בבית.

רוב הסרטים בארכיון שמורים באיכות מפתיעה. ניתן ללמוד מהם לא רק על ספורט בארץ, אלא גם על ההיסטוריה והחיים בישראל של פעם. גם כשהם מצולמים בשחור־לבן, את/ה מרגיש/ה בהם כל צבע וצבע.

לספורט הישראלי אין לצערנו יותר מדי הישגים מפוארים. למונדיאל הגענו רק פעם אחת אי אז בשנת 1970, כשעדיין שילמו בלירות ושייע פייגנבוים היה חלוץ עם חוש התמצאות ברחבה ולא מאמן "גולסטאר" עם התמצאות ביחסים בין דודו מעפולה לליאון שניידרובסקי. את המדליה האולימפית הראשונה שלנו השגנו רק בשנת 1992, ואנו מצטיינים בעיקר במכות (ג'ודו), בים (גלישה), או במכות בים, כפי שמוכיחים יותר מדי סרטוני ווטסאפ מהשנים האחרונות (שוודאי יוצגו בארכיון סינמטק ירושלים בעתיד הרחוק).
אז אמנם לא היינו וכנראה גם לא נהיה מעצמת ספורט, ואכן נכונה לא פעם הקלישאה שיהודים טובים יותר בלנהל ספורט מאשר ממש לעשות אותו, אבל עדיין תוכלו למצוא כאן חומרים לא פחות ממופלאים ומרגשים – מההיסטוריה הישראלית בכלל וההיסטוריה הספורטיבית בפרט. ואולי אפילו תאתרו את אבא או סבא שלכם ביציע הישן של איצטדיון בלומפילד בתקופה שבה נקרא איצטדיון באסה, אבל היתה בו הרבה שמחה. אז תעשו מתיחות ותתחילו לגלוש.

בעריכת דוד ליפשיץ

102 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת צ.ב
חיי הפועלים בחיפה 1938 - ארכיון הסרטים הישראלי סרטונים כמו זה, שבמקור נועדו לשרת את מאמצי ההסברה של היישוב העברי כלפי יהודי התפוצות (כפי שמעיד סגנון הצילום עתיר הפאתוס), הם כיום תיעוד היסטורי מרתק העומד בפני עצמו. כאן, למשל, אנו זוכים להצצה נדירה וייחודית לסביבתם וחייהם של הפועלים בחיפה בשנות ה-30 המאוחרות: המכוניות והאוטובוסים שהובילו אותם לעבודתם, עבודת הכפיים המייגעת של כריית החצץ וסלילת הכבישים, שגרת הטיפול בילדים ועוד.
פורסם בקטגוריית קולנוע, לפני 10 חודשים 2 ימים
לאן נעלמו יומני הקולנוע ? ארכיון הסרטים הישראלי הילדים שלי, בני טיפש־עשרה ברובם, הם צרכנים כבדים של מדיה חדשה: נטפליקס, יוטיוב, פודקאסטים ורשתות חברתיות החליפו אצלם את ערוצי הטלוויזיה, הרדיו והעיתון. אבל אף שהם אינם צרכנים של אמצעי התקשורת הוותיקים, הם בהחלט מכירים אותם: הם יודעים מה זה רדיו, ואילו סוגי מידע אפשר למצוא בעיתון. אך כששאלתי אותם מהם \\\"יומני קולנוע\\\" קיבלתי בתשובה מבטים תמהים. באותה מידה יכולתי לשאול אותם איך מפעילים את הפונוגרף של אדיסון. בעריכת רן לוי
פורסם בקטגוריית קולנוע, לפני 10 חודשים 1 שבועות