לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3426 מאמרים 965 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

23 שיטות טיפול רגשי לילדים, בני נוער ומבוגרים

פורסם בתאריך 14/02/2021      /      נכתב ע"י רותי פרגר-מאור

במידה והנכם שוקלים לפנות בקרוב לטיפול רגשי, חשוב שתכירו את שיטות הטיפול הרגשי המוצעות כיום למטופלים בגילאים שונים על ידי פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים.

להלן 23 שיטות טיפול רגשי נפוצות בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים:

1. טיפול אדלריאני

טיפול אדלריאני מבוסס על ההנחה שהחוויות שאנשים חווים בתחילת חייהם, במיוחד חוויות משפחתיות, משפיעות באופן ניכר על האופן בו הם תופסים את העולם ומגיבים למצבים שונים. למעשה, מטפלים אדלריאנים פועלים מתוך הנחה כי ההיגיון והמטרות שאנשים מפתחים בהיותם ילדים ממשיכים להשפיע על התנהגותם גם בתקופת הבגרות, על אף שהם אינם בהכרח מודעים לכך. באופן כללי, טיפול אדלריאני הינו גישה חיוביות ומעודדת שיכולה לעזור לכם או לילדיכם להבין מדוע אתם מתנהגים כפי שאתם מתנהגים ולמצוא דרכי פעולה חדשות ויעילות יותר. לדוגמא, מטפלים אדלריאנים יכולים לעזור לכם או לילדיכם להתמודד טוב יותר עם הפרעות חרדה והפרעות התנהגות.

2. טיפול באומנות

טיפול באומנות, סוג של פסיכותרפיה, עושה שימוש בתהליך היצירתי של האומנות כדי לחקור ולהביע תחושות, רגשות ומצוקות שאנשים עשויים להתקשות להביע בעל פה. כמו כן, טיפול באומנות, המכונה גם טיפול בהבעה ויצירה, מסייע בהפגת לחץ נפשי, בשיפור הרווחה הנפשית ובהגברת המודעות העצמית וכושר ההתמודדות של מטופלים באמצעות שימוש במגוון טכניקות של אומנות חזותית ויצירה אומנותית, כגון רישום, כתיבה, ציור, פיסול, צילום, דרמה, משחק, מוסיקה, מחול וכיוצ"ב.

3. טיפול התנהגותי

טיפול התנהגותי מבוסס על ההנחה כי התנהגויות לא רצויות או לא בריאות מהוות תגובה נרכשת לחוויות שאנשים חוו במהלך חייהם, לכן מטפלים התנהגותיים מתמקדים בבעיות הנוכחיות של מטופלים ועוזרים להם ללמוד התנהגויות חדשות וחיוביות יותר מבלי שיצטרכו לנתח לעומק את עברם הרחוק. לדוגמא, טיפול התנהגותי יכול לסייע לכם או לילדיכם להתגבר על פחדים, פוביות, התמכרויות והתנהגויות כפייתיות ואובססיביות.

4. טיפול קצר מועד

טיפול קצר מועד ממוקד במציאת פתרונות מיידים וביצוע שינויים חיוביים מהירים במקום בסיבות והגורמים שהובילו להתפתחותן של הבעיות בעבר, כך שמטפלים המתמחים בטיפול קצר מועד יעודדו אתכם או את ילדיכם להסתכל על מה שאתם כן מצליחים לעשות טוב, להגדיר יעדים מציאותיים ולהבין כיצד באפשרותכם להשיג אותם.

5. אימון אישי

אימון אישי מסייע למטופלים לפתח מטרות, למצוא פתרונות משלהם ולבצע שינויים משמעותיים בחייהם באמצעות פעולות מובנות, מכוונות ואינטראקטיביות המסייעות בהדגשת החוזקות הקיימות, בניית החוזקות המתפתחות, שיפור המודעות העצמית, הקניית מיומנויות לניהול עצמי והגברת תחושת המסוגלות העצמית שלהם. במרבית המקרים, מאמנים אישיים משלבים יחד מספר גישות טיפוליות על מנת לאפשר למטופלים להגיע לתוצאות הטובות ביותר בזמן המהיר ביותר.

6. טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT)

טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT) מסייע למטופלים לבחון חוויות ומערכות יחסים מהעבר במטרה להבין מדוע הם חושבים, מרגישים ופועלים כפי שהם חושבים, מרגישים ופועלים. חשוב לציין, כי טיפול קוגניטיבי-אנליטי (CAT) מסתמך על האמון של המטופלים בכך שהמטפלים יוכלו לעזור להם להבין את מצבם הנוכחי ולמצוא דרכים יצירתיות כדי להתמודד טוב יותר עם הבעיות שלהם.

7. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מאפשר למטופלים ללמוד איך לשנות את צורת החשיבה וההתנהגות שלהם, כאשר בבסיס הגישה עומדת ההנחה כי הדרך בה אנשים חושבים על מצבים שונים משפיעה על האופן בו הם מרגישים ומתנהגים במצבים אלה. בפועל, במקום לבחון את חוויות העבר, מטפלי CBT מתמקדים בבעיות הנוכחיות ובמציאת פתרונות מעשיים שיעזרו לכם להרגיש טוב יותר כבר בזמן הקרוב. לדוגמא, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) מומלץ במקרים של דיכאון, חרדה, לחץ, פוביות, אובססיות, הפרעות אכילה ומחשבות טורדניות.

8. טיפול קוגניטיבי

טיפול קוגניטיבי מבוסס על תפיסה מקצועית הגורסת כי חוויות מהעבר עלולות לפגוע באופן בו אנשים תופסים את עצמם ולהשפיע לרעה על עמדותיהם, רגשותיהם ויכולתם להתמודד כשורה עם מצבים מסוימים. באופן כללי, מטפלים קוגניטיביים יכולים לעזור לכם לזהות, לחקור ולשנות תפיסות שליליות שיש לכם על עצמכם וללמוד איך לראות את החיים מנקודת מבט אופטימית יותר.

9. טיפול ממוקד רגש (EFT)

טיפול ממוקד רגש (EFT) הינה גישה טיפולית המסייעת ליחידים, זוגות ומשפחות ליצור ולשמר מערכות יחסים בטוחות, יציבות ועמידות, כאשר מטפלי EFT עוזרים למטופלים להבין את הרגשות שלהם ושל הסביבה, לחזק את הביטחון העצמי, לטפל בקונפליקטים בין אישיים וללמוד איך לתקשר עם אנשים אחרים בצורה חיוביות ורגישה יותר.

10. הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים (EMDR)

הקהיה ועיבוד מחדש באמצעות תנועות עיניים, המכונה גם טיפול EMDR, הינה גישה טיפולית שפותחה במטרה להפחית את חומרת התסמינים הנובעים מחוויות חיים טראומטיות בקרב אנשים המאובחנים עם הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). באופן כללי, טיפול EMDR עוזר למוח האנושי לעבד את הזיכרונות הטראומטיים ולהפוך אותם למעיקים פחות.

11. טיפול משפחתי

טיפול משפחתי, להבדיל מטיפול פרטני, מערב את כל החלקים במערכת המשפחתית ובוחן את היחסים בין החלקים השונים במערכת זו - מה שמאפשר לכל בני המשפחה לבטא ולחקור מחשבות ורגשות קשים בבטחה, להבין את החוויות וההשקפות אחד של השני, להעריך את הצרכים האישיים של בני המשפחה השונים ולבנות יחד את החוזקות המשפחתיות.

12. טיפול גשטאלט

טיפול גשטאלט מתייחס לפרט בכללותו וביחס לסביבתו במקום להפריד אותו למספר חלקים, כאשר מטפלי גשטאלט עוזרים למטופלים להתמקד במחשבות, הרגשות וההתנהגויות הנוכחיות שלהם על מנת להבין טוב יותר איך הם מתייחסים לאנשים אחרים במצבים שונים. לדוגמא, טיפול גשטאלט יכול לסייע לאנשים המתמודדים עם לחץ, מתח, חרדה או דיכאון למצוא נקודת מבט חדשה וחיוביות יותר על הבעיות שלהם ולחולל שינויים משמעותיים בחייהם.

13. טיפול הומניסטי

טיפול הומניסטי מעודד מטופלים לחשוב על הרגשות שלהם ולקחת אחריות על המחשבות והמעשים שלהם, כאשר הדגש העיקרי בטיפול הומניסטי הינו על התפתחות אישית ומימוש הפוטנציאל הגבוה הטמון באנשים ולא על התנהגויות בעייתיות.

14. טיפול אינטגרטיבי

טיפול אינטגרטיבי מתחשב במכלול הצרכים הנפשיים, הרגשיים והגופניים של אנשים ומסייע להם לפתח מודעות עצמית, להגדיר בביטחון יעדים מציאותיים ולסגל התנהגויות חדשות כדי לשפר את שביעות הרצון שלהם מהחיים. באופן כללי, מטפלים אינטגרטיביים משלבים מספר טכניקות וכלים טיפוליים על מנת לספק למטופלים תועלת מרבית מתהליך הטיפול.

15. טיפול בין-אישי (IPT)

טיפול בין-אישי (IPT) הינו גישה טיפולית מובנית מאוד ומוגבלת בזמן המתמקדת בזיהוי דפוסים או בעיות במערכות היחסים של מטופלים עם אנשים אחרים ובפיתוח אסטרטגיות יעילות להתמודדות עם דפוסים או בעיות אלה. לדוגמא, מטפלי IPT יכולים לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם שינויים משמעותיים בחיים, שכול והפרעות מצב רוח, כגון דיכאון.

16. טיפול יונגיאני

טיפול יונגיאני הינו סוג של טיפול פסיכואנליטי שמטרתו לאזן בין המודע והלא מודע כדי לעזור למטופלים לחיות חיים מאוזנים ושלמים יותר באמצעות ניתוח חלומות, אסוציאציות מילוליות ופעילויות יצירה. כמו כן, טיפול יונגיאני מסייע לאנשים להבין טוב יותר את עצמם ולפתח כישורים והתנהגויות שיאפשרו להם לנהל את הקשיים האישיים, הרגשיים וההתנהגותיים שלהם באופן יעיל יותר.

17. ניתוב לשוני פיזיולוגי (NLP)

ניתוב לשוני פיזיולוגי (NLP) מבוסס על ההנחה כי החוויות שאנשים חווים מרגע לידתם משפיעות על הדרך בה הם רואים את העולם, כאשר מטפלי NLP עוזרים למטופלים לגלות מדוע הם חושבים ומרגישים כפי שהם חושבים ומרגישים כדי שיתאפשר להם לקבל בחזרה את השליטה על מעשיהם.

18. טיפול ממוקד באדם

טיפול ממוקד באדם מבוסס על התפיסה כי לכל בני האדם יש יכולת ורצון לצמיחה והתפתחות אישית בהינתן התנאים הנכונים, לכן מטפלים בגישה זו מציעים גישה חיובית ללא תנאי, אמפתיה וגמישות על מנת לאפשר למטופלים להשלים עם כל הרגשות השליליים שלהם, לשנות את גישתם לחיים ולהתפתח בדרכם שלהם.

19. טיפול במשחק

טיפול במשחק הינה גישה טיפולית המיועדת לטיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים צעירים. למעשה, מטפלים במשחק עושים שימוש במשחקים כאמצעי תקשורת המאפשר לילדים צעירים לבטא את רגשותיהם, להביע את מצוקותיהם וללמוד איך להתגבר על פחדים וחרדות.

20. טיפול פסיכואנליטי

טיפול פסיכואנליטי מבוסס על ההנחה כי בעיות פסיכולוגיות נובעות מחוויות העבר של מטופלים, כאשר פסיכואנליטיקאים מאמינים כי חוויות העבר משפיעות באופן ניכר על המחשבות, הרגשות וההתנהגויות הנוכחיות של אנשים. בשל כך, פסיכואנליטיקאים יעודדו אתכם לדבר על חוויות מהעבר ויעזרו לכם לנתח חלומות כדי לזהות רגשות או קונפליקטים מודחקים.

21. טיפול פסיכודינמי

טיפול פסיכודינמי מתמקד בבעיות הנוכחיות של אנשים במטרה לספק למטופלים מענה מהיר ככל שניתן, תוך הדגשת החשיבות של החוויות הלא מודעות מהעבר בעיצוב ההתנהגויות בהווה. לדוגמא, מטפלים פסיכודינמיים ישוחחו אתכם על היחסים עם ההורים שלכם ואנשים משמעותיים נוספים בתקופת הילדות. כמו כן, טיפול פסיכודינמי כולל שימוש באסוציאציות חופשיות ומתן פרשנות לרגשות וחוויות הקשורות למערכות יחסים משמעותיות מהעבר.

22. טיפול זוגי

טיפול זוגי מסייע למטופלים להכיר דפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים ולהבין איך לנהל טוב יותר את מערכת היחסים הזוגית שלהם.

23. טיפול ממוקד פתרון

טיפול ממוקד פתרון מאפשר למטופלים לקדם שינויים חיוביים בחיים במקום להתעכב על בעיות העבר, כאשר מטפלים בגישה זו מעודדים מטופלים להתמקד בדברים שהם מצליחים לעשות בצורה טובה, להגדיר יעדים מציאותיים ולעבוד על מנת להשיג אותם.

17 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת רותי פרגר-מאור