לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4427 מאמרים 1315 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
דיאטה ים תיכונית

דיאטה ים תיכונית

פורסם בתאריך 21/03/2021      /      נכתב ע"י sperel

הדיאטה הים תיכונית עשירה בקטניות, ירקות, שמן זית, דגנים וקל לממן את מצריכה. נוסף על כך, ייתכן שהיא תורמת לעלייה בתוחלת החיים. כך שאם נרצה לתמצת: אפשר לחיות יותר, לקנות בזול (יחסית), ולאכול הרבה דברים טעימים.

ראשית כל, נדבר על הסיפור עם תוחלת החיים. איך אנחנו יודעים שזה המצב? אנחנו לא באמת יודעים שזו האמת לאמיתה, אלא שמחקר שערך (דוקטור) אנסל קיס, אי שם בשנות השישים, מספר לנו שיש גברים מסוימים, שחיים לגילאים מאוחרים יותר, ספציפית באי כרתים. כאשר מדובר בגילאי 40-59, כאשר מדובר במחקר שנערך לפני שישים שנה.

שומנים בריאים בדיאטה הים תיכונית?

סייגים בצד, אנחנו רואים, שמתוך מחקרו של קיס, עלה שמרבית השמנים שנמצאו בתזונה של תושבי האי כרתים בתקופה ההיא, היא למעשה שומן חד בלתי רווי, ממקור של שמן זית (על פני, בשרים, שמנים וחמאה, לדוגמה). כך, שהחוקרים גילו למעשה, שיש אנשים שחיים יותר זמן, בקבוצת הגילאים (40-59), בקרב גברים, ועושה רושם שמה שמייחד את התזונה שלהם – היא נוכחות של שומן חד בלתי רווי, על פני שומנים רווחים. שומנים רווים, אגב, שהיה ניתן למצוא בשפע בתזונה של אותה קבוצת גילאים (אצל גברים) בפינלנד, שם הצטייר לו אחוז התמותה גבוה ביותר, מהמקומות שנבדקו במסגרת המחקר.

כך שנדמה היה, שתזונה שיש בה שומן חד בלתי רווי, תורמת או נמצאת בקשר מסוים לתוחלת החיים במסגרת הגילאים הזאת, בקרב המין הזכרי, באי כרתים. התזונה קיבלה שם, כדי שיהיה ניתן להתייחס אליה – והרי לנו, הדיאטה הים תיכונית.

אכילה לפי כללי התזונה של הדיאטה הים תיכונית

הדיאטה הים תיכונית, היא הצורה בה אנשים אוכלים, או מזינים את עצמם – במדינות שמגדלות זיתים, באזור הים התיכון. עקב כך שמדובר במדינות, ברבים, הרי שלכל אחת יש תפריט אחר, וצורה אחרת לאכול אותה (יש לפחות 16 מדינות שאפשר להכניס להגדרה עם הבדלים רבים ביניהן, בשלל רבדים אנתרופולוגיים), ועם זאת, יש מאפיינים שאפשר שחוזרים על עצמם, כדלקמן, שכן דיאטה ים תיכונית עשירה ברבדים הללו:

דגנים   (ומה שאפשר ליצור מתוכם – אם כי, בפסטה ולחם, וכיוצא בזה, יש גלוטן, וזה סיפור כשלעצמו, לדעתנו; שווה לברר באם כדאי לך לאכול מאכלים שיש בהם גלוטן)
אגוזים
תפוחי אדמה (במידה מסוימת)
פירות
קטניות
ירקות
שמן זית, כמקור שומן עיקרי
זרעים
קצת חלב ומוצריו, כאשר הדגש הוא על גבינות
קצת דגים ועופות
קצת ביצים (עד 4 ביצים בשבוע, אם רוצים, לפי ההמלצה של הדיאטה הים תיכונית)
קצת יין
מעט מאוד בשר אדום ומוצריו
מעט מאוד מתוקים

בשורה התחתונה, מדובר בדיאטה שיכולה לתמוך את איכות החיים, את תוחלתם וייתכן שיש לה הטבות בריאותיות אחרות. כתמיד, נמליץ לקורא המתבונן לעשות את המחקר שלו, בעצמו, גם כשזה נוגע לדיאטה הים תיכונית. באם משהו ממה שהיה כתוב כאן משך את תשומת ליבך, נשמח להמשיך לענות על שאלות ולהמשיך את השיח. תודה על קריאתך.

322 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת sperel
אי ספיקת לב אצל זקנים באופן עקרוני, אי ספיקת לב, לא אמורה להופיע טרם גילאים מאוחרים, וגם אז הוא לא אמור, אלא אם הוא כבר קורה, אזי שמדובר על טווחי גיל מאוחרים להפליא, שיש להם רקע של מחלות לב אחרות. כך שאם יש לאנשים מבוגרים, מצב בו הלב לא פועם בעצמה מספקת על מנת לתת לגוף את זרימת הדם הנכונה לו, אפשר לקורא לזה אי ספיקת לב. בעיקרון, המצב מגיע אחרי שהשרירים בלב, נחלשו במידת מה, ובאופן הדרגתי, אולי בעקבות מחלות לב, או התקפי לב, יתר לחץ דם או הפרעות קצב
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 2 שנים 2 חודשים
אשווגנדה – סופר פוד חובה בכל בית באופן עקרוני, אין באמת הגדרה יחידנית למושג מזונות העל (super foods), אלא ניתן להתייחס אליו כמותג שיווקי, המתייחס למזונות שאמורים להיות להם הטבות בריאותיות, יתר על המידה. כלומר, הם אמורים להיות בריאים במיוחד.
פורסם בקטגוריית אוכל, לפני 2 שנים 2 חודשים
האם כדאי לכתוב תוכן לאתר? אם בכל פעם שמחפשים תשובה לנושא מסוים עולים אותם אתרי חדשות עם כתבות בנושא, זה כבר נהיה מוגזם. כי זה פשוט מוקדים עם המון כוח שמשתלטים על מקומות ראשונים, ולא מאפשרים לאף אחד אחר להיכנס לשם.
פורסם בקטגוריית טכנולוגיה, לפני 2 שנים 2 חודשים