לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4572 מאמרים 1384 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הפריה חוץ גופית שאלות ותשובות

פורסם בתאריך 07/06/2021      /      נכתב ע"י PaulaN

מה זה אי פוריות?

אי פוריות הינו מצב שבו שני בני זוג לא מצליחים להיכנס להיריון בצורה טבעית לפחות לאחר שנה אחת של ניסיונות. אי פוריות יכול לנבוע מאחד מהצדדים או מהגבר או מהאישה בשל בעיות שונות שאותן יש לבדוק לעומק על מנת להגיע למקור הבעיה ולקבל את הטיפול המתאים

מה הסיבות לאי פוריות?

יש לא מעט סיבות לאי פוריות והן יתחלקו בין גברים לנשים. אחת הסיבות יכולה להיות בעיה חסימתית באיבר המין של הגבר או בעיה הורמונלית כמו איכות הביצית או איכות הזרע. אצל 20 אחוז מהזוגות שפונים לטיפול פוריות, יש אי פוריות ללא הסבר ברור והם מתחילים טיפולים שבעזרתם צולחים להביא ילד ראשון ואת יתר הילדים שלהם, הם מצליחים להביא באופן טבעי.

מתי מומלץ לפנות למומחית לפוריות?

יש לפנות לטיפול בכל זמן שעולה חשד לבעיה כלשהי, לרבות אם מדובר בגיל מבוגר של האישה. שכן, הגיל הינו גורם קריטי, ככל שהגיל מבוגר יותר, כך מומלץ יהיה לגשת לייעוץ לפוריות. לרוב מתחילים לברר על בעית אי פוריות לאחר שנה של ניסיונות שלא צלחו הריון.

איזה בדיקות עושים על מנת לבדוק פוריות?

בדיקת פוריות בקרב נשים - יש לבצע בדיקות מקיפות שכוללות בדיקה גינקולוגית ובדיקת שד, בדיקות דם הורמונליות וצילום רחם. בקרב גברים יש לבצע בדיקות אנמנזה ובדיקה גופנית, בדיקת דם הורמונלית ובדיקת זרע.

מהי הפריה חוץ גופית?

כיום תהליך הפריה חוץ גופית מיושם במקרים של אי פוריות שנובע מספירת זרע נמוכה של בן הזוג ובמצבים שטיפולי הפוריות הקודמים לא צלחו. הטיפול כולל 3 שלביםהשלב הראשוני מוציאים ביציות בשלות מהאישה, אחר כך מפרים אותן במעבדה על ידי הזרע של בן הזוג ו"משאירים לעוברים לגדול" בתוך מעבדה עד 72 שעות, בשלב הסופי משתילים אותם ברחם.

 מהם אחוזי ההצלחה ומה יכול להוות כישלון להפריה חוץ גופית?

הגורם המנבא שהוא משמעותי ביותר להצלחה של הפריה חוץ גופית הוא הגיל של האישה. ככל שהיא תהייה צעירה יותר, כך אחוז הסיכויים יהיה גבוה. לעומת זאת, אם האישה בת 40 ומעלה, הסיכויים יהיו פחותים בהרבה, כך שלא מומלץ לדחות את גיל ההולדה.

מעקב זקיקים - מה זה ומהי מטרת התהליך?

מעקב זקיקים זאת סדרת בדיקות אולטרסאונד שנעשית לצורך מעקב אחר מספרם של הזקיקים והגודל שלהם וכיצד הם למעשה מתפתחים בשחלה. מטרתו העיקרית של מעקב זקיקים הוא קבלת אינדיקציה ולקיחת החלטות רפואיות בהקשר להמשך הטיפול עצמו

כיצד שואבים את הביציות?

שאיבת הביציות תתבצע בחדר ניתוח שבמהלכו מחדירים מחט מיוחדת לשחלות דרך דופן הנרתיק, ובאמצעותה דוקרים זקיק אחר זקיק וכך גם שואבים את הביציות יחד עם הנוזל שבזקיקים. הנוזל מועבר למבחנה נשלחת למעבדה ושם נבדקת בשלותן של הביציות.

כמה זמן לוקח לשאוב את הביציות?

מדובר בהליך קצר שאורך עד 20 דקות לכל היותר. כמו כן, גם שלב ההתאוששות הינו מהיר. בנוסף, בשל ההרדמה ומאחר ומדובר בהליך כירורגי, יש צורך להישאר בהשגחה עד ארבע שעות מתום ההליך.

 כיצד מפרים את הביציות?

בתהליך המקובל כיום, הביציות שוהות בתוך צלוחית שיש בה נוזל מיוחד. לכל ביצית מוסיפים אלפי תאי זרע, בהנחה שאחד מהם יצליח לחדור ולהפרות אותה. הצלוחיות עם הביציות והזרעים ישמרו באינקובטור. בחלוף 24 שעות בודקים אם התקבל עובר בן שניים עד ארבעה תאים ואותם משתילים ברחם של האישה.

446 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת PaulaN
הריון בגיל מאוחר זה כבר לא מדע בדיוני הרבה נשים בימינו מעדיפות לכבוש את הפסגה מבחינת הקריירה ולשים בצד את הרצון שלהן להפוך לאימהות, ולדחותו כאשר יגיעו לגיל מאוחר יותר. זאת בזכות הקידמה והאפשרות להקפאת ביציות ותמרון השעון הביולוגי. פעם הדבר הזה לא היה אפשרי ונשים היו נכנסות להריון בגיל צעיר. כיום, בזכות האופציות הרבות הניתנות בידינו. הריון בגיל מאוחר זה ממזמן כבר לא מדע בדיוני.
פורסם בקטגוריית טיפולי פוריות, לפני 1 שנים 8 חודשים
בעיות פוריות אצל נשים - כל הסיבות הרבה דברים יכולים למנוע את כניסתה של אישה להריון. החל בבעיות פוריות שלה או של בן זוגה, וכלה בסיבות אחרות. על מנת לברר מהן הסיבות, הרבה פונות אל מומחה פוריות או רופאת נשים מומחית לפריון פרטיים על מנת להבין מהן הסיבות המקשות עליהן את הכניסה להריון. במאמר זה נעמוד על הסיבות לבעיות פוריות אצל נשים>>
פורסם בקטגוריית טיפולי פוריות, לפני 1 שנים 10 חודשים