לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3577 מאמרים 1044 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

אף פעם לא מאוחר מדי ליישור שיניים

פורסם בתאריך 08/08/2021      /      נכתב ע"י נופר מאור

יישור שיניים איננו מתאים, בדרך כלל, לילדים קטנים. אולם, עד כה רווחה ההנחה כי הפעולה הזאת לא מתאימה במיוחד גם לאנשים מבוגרים. כלומר, ההנחה הסמויה גרסה שמי שעבר את שנות גיל הנעורים או מקסמום את תחילת שנות העשרים, איחר את הרכבת. אבל המיתוס הזה נשבר. בזכות שיטות ייעודיות, ניתן לתקן שיניים עקומות, צפופות מדי או לא אסתטיות מכל בחינה אחרת, בכל גיל. אף פעם זה לא מאוחר מדי. 

 

השיטות החדשות שמתאימות למבוגרים: 

אם נדמה שניתן ליישר את השיניים אך ורק בשיטה הוותיקה והמסורתית, של סמכים או ברזלים, הרי שזה כבר לא ממש מדויק. נכון, ניתן עדיין להשתמש בפלטות של מתכת, על כל היתרונות והחסרונות שלהם, אבל הבשורה היא שפותחו דרכים נוספות. ככלל, ניתן לכנות את כלל השיטות הללו בתור יישור שיניים למבוגרים בצורה בלתי נראית. את הרעיון הזה ניתן לסכם בכמה דרכים:

  1.  יישור מותאם אישית – כלומר ניתן להתאים את תוכנית הטיפול למבנה השיניים ולמבנה הלסת, ולא משנה בין כמה אתם (או אתן). 
  2.  אסתטיות – כבר לא חייבים להסתפק בסמכים בולטים. במקום קוביות הברזל שהיו חלק בלתי נפרד מהתהליך ניתן להשתמש בחלופה בלתי נראית לעין. 
  3.  תוצאות יותר מהירות – השיטות שנועדו למבוגרים מהירות יותר מכפי שחשבתם. מדובר בטיפול מותאם אישית, שנשען על מבנה הלסת ומיקום השיניים, ממש אחת לאחת. המעבדה בחו"ל מייצרת סט של סמכים או קשתיות. התוצאה היא יישור מהיר יותר מהדרך המסורתית. 

 

יישור שיניים בלי לשנות את שגרת החיים 

השיטות היותר וותיקות של יישור שיניים קיימות עד היום. הן לרוב יותר זולות, אולם מאוד לא מתאימות למבוגרים. בין היתר, מכיוון שהן מפריעות מאוד לשגרת החיים ובעיקר, בולטות מאוד לעין. למי שלא רוצה שכל העולם יראה שהוא עובר יישור שיניים למשך חודשים ארוכים ארוכים, הפתרון הנסתר, הסמוי או השקוף מהווה חלופה נהדרת. ומלבד ההיבט האסתטי, בגיל מסוים לאנשים חשוב לשמור על איכות החיים ועל שגרת החיים. וגם בכך, השיטה הסמויה נושאת עימה בשורה. 

צורת היישור השקופה, שמתאימה מגיל 14 ועד לגילאים מבוגרים, נעשית על ידי קשתיות מיוחדות. דמיינו לעצמכם מתקן זעיר, סד שקוף שמולבש על גבי השיניים בצורה עצמאית. כן, זו לא טעות: לאחר הדרכה מרופא השיניים האורתודנט המטופלים יכולים להחליף בעצמם את הקשתיות בהינתן התאריך שתוכנן לכך. הביקורת התקופתית אצל הרופא אורכת בדרך כלל דקות ספורות בלבד. ומה שעוד ראוי לציון – את הפלטות השקופות ניתן להסיר מתי שרוצים. לדוגמא, כאשר רוצים לאכול, לשתות משהו חם או לצחצח שיניים, לנקות על ידי חוט דנטלי וכדומה, אין שום מניעה. אלה לא הפלטות שמפריעות לצחצח שיניים ואפילו פוצעות לעיתים ומעוררות אי נוחות ברמה כזאת או אחרת. 

 

התאמת התוכנית הטיפולית למטופלים

התאמת התוכנית נעשית לאחר מפגש עם האורתודנט והסבר על אפשרויות הטיפול. נעשית בדיקה של הלסת, סריקה ממוחשבת וביצוע הדמיה. לאחר מכן, יוצאת הזמנה למעבדה מוסכת לייצור הקשתיות המותאמות.  

32 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת נופר מאור