לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3593 מאמרים 1052 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
שטף קריאה כיתה א'

מה צריכים לדעת הורים על הוראת הקריאה

פורסם בתאריך 20/08/2021      /      נכתב ע"י OR SOFER

אייך נראית ונשמעת הוראת קריאה טובה בתוך כיתה?

מחקרים מראים כי תלמידים בכיתה א ובכיתה ב, זקוקים להדרכה פונטית ברורה ושיטתית, כדי ללמוד לקרוא באופן שוטף. הוראת הקריאה איננה קלה: מורים צריכים שיטת הוראה, שהןם מזדהים איתה ומאמינים בה, כדי שיוכלו ללמד מיומנות בסיסית זאת. על אף שגישות של מורים שונים, עשויות להיות שונות, המחקרים די ברורים במסקנותיהם לגבי הדרך הטובה ביותר ללמד ילדים לקרוא. אלה הדברים שעל הורים לחפש ולבדוק בחדר הכיתה:

אייך ילדים לומדים לקרוא בפועל:

מחקרים מראים כי ילדים לומדים לקרוא כאשר הם מזהים אותיות או צירופים של אותיות ומשייכים אותם לצלילים. יש כמובן מרכיבים נוספים כמו, שיוך משמעויות למילים ולמשפטים, אבל מודעות פונטית (הבנת הצלילים במילים מדוברות) והבנת הפונטיקה (הידיעה שאות מודפסת מקושרת לצליל), הם הצעדים הבסיסיים הראשונים בהקניית הקריאה.

אם ילדים אינם שולטים בפונטיקה, ההסתברות לקשיי קריאה גדלה. לכן, חוקרים מצהירים במפורש שהוראה שיטתית של פונטיקה חשובה; על מורים להוליך את תלמידיהם, שלב אחר שלב, דרך סדרה מסויימת של אותיות ועיצורים. ילדים שלמדו לפענח מילים יכולים להשתמש ביכולתם כדי לפענח מילים מורכבות יותר. ולבסוף להשיג שטף קריאה.

ילדים מסויימים צריכים יותר עזרה בהתמודדות עם בעיות פונטיקה, במיוחד כשהם מתפתחים. אך מומחים טוענים כי הדרכה פונטית, חיונית לקוראים צעירים כמו גם לקוראים מתקשים בגילאים מבוגרים יותר.

כיצד על בית הספר של הילד שלך ללמד קריאה?

יש מומחים הגורסים כי הקניית יש ליצור מודעות פונטית מגיל הגן ועד כיתה ב', וכי ניתן ליצור מודעות פונטית כבר בגיל הגן. אך, על הקניית קריאה לכלול דברים נוספים מעבר לפונטיקה. על ילדים להחשף לקריאה קולית, והבנת והפנמת הנקרא וכתיבה. ישנם מספר דברים שעל הורה לדעת:

דרך טובה כדי לדעת האם ביה"ס של ילדך מקנה לו קריאה בשיטה המבוססת על מחקר עדכני, היא לשאול את המורה מהי שיטת הקניית הקריאה.
על ילדים להשתתף בקריאה קולית משותפת עם המורה, כדי לפתח אוצר מילים והבנת תוכן. על הקריאה הקולית לכלול שיחה פעילה המגרה את התלמידים לחשוב על התוכן ועל אוצר המילים.
כאשר שיטת הקניית הקריאה היא מובנית, התלמידים מקבלים שיעורים במודעות פונטית, צלילי הברות, לימוד קדם כתיבה וכתיבה, הקניית אוצר מילים, וקריאה. מחקרים מראים שגישה מסוג זה, שהיא שיטתית ואינטנסיבית מכמה היבטים של אוריינות, יכולה להפוך ילדים המתקשים בקריאה, לקוראים ממוצעים ואף למעלה מכך.

ממה על בתי ספר להמנע כאשר הם מקנים קריאה:

מחנכים וחוקרים טוענים, שיש לעודד ילדים להשמיע מילים במקום לנחש אייך הן משמעות בשקט. על ילדים ללמוד להסתמך פחות על רמזים ויזואליים (תמונות); דבר, שייתמוך בשטף קריאה בהמשך הדרך. יש להמנע מקטלוג ספרים על פי רמות קריאה, כדי למנוע מתלמידים תסכול, שנגרם מקריאת טקסטים קשים מדי. זאת משום שמחקרים מראים, שדווקא טקסטים קשים ומאתגרים, גורמים לתלמידים להתאמץ וללמוד יותר. כמו כן, גם הפניית ילדים מתקשים לשימוש בספרים ברמה נמוכה מדי, יוצר פערי קריאה בין התלמידים.

41 צפיות
11 כניסות
מאמרים נוספים מאת OR SOFER