לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3707 מאמרים 1103 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

בדיקת נזילות טרמית - איך עושים את זה ואיך מאתרים נזילה בצנרת

פורסם בתאריך 09/01/2022      /      נכתב ע"י IturNezilot

לבדוק מאין מגיעה כל טיפה של מים

למי מאיתנו לא קרה שראינו כתם מים קטן ותמים על הקיר או התקרה ובחרנו לעצום עין עד שלא היתה ברירה אלא לטפל. לכן, כבר בתחילת המאמר קבלו עצה: אל תתעלמו. אם כרגע ישנו רק טפטוף של מים, הוא לא יפסק מעצמו אלא רק יחמיר. גיליתם כתם רטיבות לא ברור בקיר הסלון או החדר? מקור הנזילה לא חייב להיות בקרבת מקום. הכתם ייווצר במקום בו המים נתקלו במכשול ולא יכלו להמשיך לזרום. לכן, כדי לאתר את מקור הבעיה ולטפל בה יש להזמין מומחה לאיתור נזילות בצנרת תת קרקרעית.

רטיבות בקיר או בתקרה- מקור מפנימי או חיצוני

אמנם נושא המאמר הוא בדיקת נזילות בצנרת אך נציין שנזילה יכולה להגיע משני מקורות. אחד הוא אכן סדק בצנרת הדורש החלפה של חלק פגום בצינור. השני הוא מקור חיצוני כמו גשם או לחות המחלחלים אל תוך הקיר או התקרה בגלל בעיית איטום. הטיפול בבעיות אלה הוא שונה אך עם איתור נזילות מקצועי תוכלו לדעת האם נדרש איטום של הגג או הקיר או שהבעיה היא בצנרת.

איתור נזילות בסגנון הישן: הרס וצורך בתיקונים

בעבר  בדיקת נזילות בצנרת היתה דורשת שבירה של הקיר באזור בו התגלתה הרטיבות, אך כאמור לרוב הדבר לא הספיק כי מקור הנזילה יכול להיות באזור אחר לגמרי. לכן, נדרש הרס קירות עד שהיו מגיעים למקור הנזילה, מחליפים את החלק הפגום בצינור וצריכים לשפץ מחדש את הקיר. שיטה זו היתה כרוכה בהרס, בלגן, לכלוך ועבודה ארוכה וגם מחיר יותר גבוה. למזלנו היום עומדות לרשות מומחים בתחום כמה שיטות יעילות לאיתור נזילות.

מהן השיטות לאיתור נזילות ללא הרס?

  • איתור בעזרת מצלמה תרמית: שיטה נוחה ויעילה לאיתור הנזילה. ניתן לעבוד עם המצלמה התרמית בכל סוג של מבנה, בין אם זהו בית פרטי, משרד, מפעל או מרכז מסחרי גדול. המצלמה התרמית רגישה לגלי אינפרא אדום וקולטת הבדלי טמפרטורה מעבר לקיר/ תקרה/ רצפה. את הבדלי הטמפרטורה הנקלטים במצלמה היא מתרגמת לצבעים הנראים על גבי מסך. אזור הנתפס כקר מסביבתו באופן בולט (לרוב יהיה בצבע כחול על המסך) יהיה בד"כ מקור הנזילה.
  • איתור נזילה בגז: איתור נזילות בגז נעשה באמצעות החדרת גז שאינו מזיק לסביבה (95% ממנו הוא חנקן ו 5% מימן) אל תוך הצנרת. העיקרון עליו מבוססת השיטה הוא שבמקום בו תהיה נזילת המים תהיה גם דליפה של הגז. לאחר החדרת הגז לצנרת סורקים את השטח עם חיישן מיוחד המזהה את הגז הדולף. כך יודעים בצורה קלה ונוחה היכן ישנה בעיה בצנרת ונזילה. שיטה זו מעולה גם למקומות בהם המצלמה התרמית אינה יעילה מספיק, למשל כשהצנרת חבויה עמוק יותר, כאשר הרטיבות היא בחוץ והצנרת היא בעומק האדמה וגם קרני השמש מפריעות לזיהוי נקודה קרה יותר.
  • זיהוי בעזרת קורלטור: השיטה מיועדת לזיהוי נזילה בשטחים פתוחים. הקורלטור הוא מכשיר בו מחברים שתי אלקטרודות קצוות הצנרת. המכשיר מזהה את הדליפה באמצעות הרעש החריג שהיא משמיעה. המכשיר מחובר למחשב המעבד ומציג את הנתונים. השיטה יעילה לאיתור נזילות בחומרים שונים כמו בטון, מתכת ועוד.
  • מצלמת סיב אופטי: מיועדת לאיתור נזילות בצנרת הביוב על ידי החדרתה וכך קבלת תמונות של פנים הצנרת.

בדיקת נזילות טרמית - רק עם מומחים בתחום

אם חשבתם שאיתור נזילות הוא עניין של מה בכך ואם תשקיעו ברכישת מצלמה תרמית תוכלו לאתר נזילות בעצמכם זוהי טעות. איתור נזילות בצנרת ובכלל היא עניין למקצוענים בתחום. לא קל לקרוא היטב את הנתונים שמציגה המצלמה התרמית ומהם לדעת בוודאות מהו מיקומה המדויק של הנזילה, וגם אם כן, תיקון מקצועי תצטרכו בכל מקרה. מה גם שלא תמיד המצלמה התרמית מספיקה ויש להיעזר בשיטות נוספות שציינו.

15 צפיות
2 כניסות
מאמרים נוספים מאת IturNezilot