לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4599 מאמרים 1367 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הריון בגיל מאוחר זה כבר לא מדע בדיוני

פורסם בתאריך 13/03/2022      /      נכתב ע"י PaulaN

הריון בגיל מאוחר - נפוץ יותר מתמיד

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, גיל הילודה הממוצע לילד ראשון בישראל, אשר עמד בשנות התשעים על 25 שנים, עולה בהתמדה עם השנים, נקבע בתחילת שנות האלפיים על 28 שנים, וכיום עובר את גיל 30, בזכות האפשרות של הקפאת ביציות ושימור פוריות. השכלול והממוצע הללו מביאים בחשבון אוכלוסיות מיעוט אשר שומרות על גיל ילודה צעיר יותר, במגזר החרדי ובמגזר הערבי, מה שאומר שבבחינת הנתונים בקרב הציבור החילוני היהודי בלבד, גיל הילודה הממוצע הוא אף גבוה יותר.

סיבות להבאת ילדים בגיל מאוחר

הסיבות לדחיית הקמת המשפחה הן רבות, ונוגעות לשינויים תרבותיים וסוציו אקונומיים שחוות נשים. גיל הנישואין הממוצע עלה אף הוא, מה שמשפיע בצורה ישירה על גיל הילודה. רמת ההשכלה בישראל עולה בהתמדה, ונשים רבות בוחרות להשקיע ברכישת השכלה ולימודים גבוהים בטרם הקמת משפחה. משבר הנדל"ן והדיור נותן אף הוא את אותותיו, כאשר זוגות צעירים בוחרים במודע להשקיע את שנותיהם הראשונות יחד בביסוס המעמד הכלכלי ורכישת דירה בטרם יצרפו למשוואה ילדים צעירים, ובהתאמה גם אחוז הנשים המועסקות במשק שעולה אף הוא בהתמדה- משפיע הן על שיעור הילודה והן על גיל הלידה

השפעת פוריות האישה על הגשמת חלומות, פערי מעמדות ועוד

הסיבות האופרטיביות וההחלטה האישית של כל אישה ואישה לקבל את ההחלטה על המועד המתאים ביותר עבורה לחוות לראשונה את חוויית האמהות, אינן ברות השפעה על השעון הביולוגי המתקתק של הגוף. רבות הנשים שניסיונותיהן להיכנס להיריון בגיל מבוגר יותר נתקלו בקשיים, כאשר רמת הפוריות של הגוף יורדת עם השנים. חשש זה מביא נשים רבות לוותר על השקעה בקריירה כפי שהיו רוצות, או הרחבת והמשך הלימודים האקדמאיים, ויוצר פערי מעמד והשתכרות המקבעים אפליה בין נשים וגברים בשוק התעסוקה.

יחד עם זאת, ניתן לסייע לטבע ולהבטיח את ההורות במועד המתאים לאישה ולזוג, ללא הלחץ של תקתוק השעון הביולוגי, וזאת באמצעות תהליך פשוט יחסית ובהמלצת מומחית פוריות, של שימור הפוריות, באמצעות שאיבה והקפאה של ביציות.

שימור פוריות- מידע חשוב?

כל אישה נולדת עם מאגר ביציות, כאשר היקף המאגר וכמות הביציות בו מושפעים מתופעות גנטיות שונות, ואינם ניתנים לשינוי. אותן ביציות נמצאות בשיא מספרן ואיכותן בגיל צעיר, והולכות ומתמעטות ואיכותן נפגעת לאורך השנים. ריבוי ביציות איכותיות יגביר את הסיכוי להריון מהיר וללידת ילד בריא, בעוד שהפחתתה משמעותית והיחלשות באיכות הביציות תפגע בסיכוי הזה.

שאיבת ביציות איכותיות בגיל צעיר יותר והקפאתן, תוך ניצול טכנולוגיות חדישות המאפשרות זאת, יבטיחו שבהגעת המועד המתאים לכניסה להריון, ניתן יהיה לעשות שימוש אותן ביציות בשיא איכותן, ולא להיות תלויים בשארית הפליטה.

היתרון שבשאיבת ביציות ושימור פוריות על פני הריון ספונטני

בשונה מהריון טבעי, הריון המתבצע באמצעות הפריה של ביציות שאובות ומוקפאות, יבטיח הפריה של ביציות איכותיות בלבד, בידוד של ליקויים גנטיים, וסבירות גבוהה בהרבה ללידה של ילד בריא.

תהליך של שימור פוריות הוא תהליך רפואי מפוקח ומוקפד, אשר מאושר על ידי משרד הבריאות, ומיועד לנשים מגיל 30 ועד לגיל 41, ללא התוויה רפואית או סיבה מוגדרת, אלא בשל רצונן בלבד.

התהליך מאפשר לנשים את זכות הבחירה על גופן ועל המועד בו יבחרו להקים משפחה, ומתבצע בפיקוח רפואי, באחריות ובבטיחות.

האם ההמחיר של הקפאת ביציות שווה את זה?

חשוב לדעת כי מדובר בהליך רפואי פרטי, שלמרות שהוא מאושר ומפוקח, אינו מצוי בסל הבריאות ואינו ממומן על ידי קופות החולים. ביצוע ההליך מתקיים באופן פרטי ובליווי של רופאים מומחים מובילים. יחד עם זאת, השוואת הטיפול לעלויות האפשריות, לחשש ולתסכול של ניסיונות להביא ילד בגיל מבוגר ללא תהליך של שימור פוריות, מניסיונות הפריה ועד פונדקאות, הופך את העלות לבטלה בששים.

174 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת PaulaN
בעיות פוריות אצל נשים - כל הסיבות הרבה דברים יכולים למנוע את כניסתה של אישה להריון. החל בבעיות פוריות שלה או של בן זוגה, וכלה בסיבות אחרות. על מנת לברר מהן הסיבות, הרבה פונות אל מומחה פוריות או רופאת נשים מומחית לפריון פרטיים על מנת להבין מהן הסיבות המקשות עליהן את הכניסה להריון. במאמר זה נעמוד על הסיבות לבעיות פוריות אצל נשים>>
פורסם בקטגוריית טיפולי פוריות, לפני 1 שנים 8 חודשים
הפריה חוץ גופית שאלות ותשובות תהליך הפריה חוץ גופית - מה יכולות להיות הסיבות לאי פוריות, מתי פונים למומחה פוריות, כיצד מתבצע תהליך הפריה חוץ גופית, מהם אחוזי ההצלחה ועוד - כל השאלות לכל התשובות בנושא הפריה חוץ גופית
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 2 שנים 3 חודשים