לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4427 מאמרים 1315 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

בטחון לאומי ונשק גרעיני

פורסם בתאריך 09/07/2022      /      נכתב ע"י יעקב רוב

יעקב רוב

בטחון לאומי ונשק גרעיני

במרחב האזורי של ישראל וכן במרחב הגלובאלי מתחוללים שינויים בעלי משמעות אסטרטגית שמשפיעים על ביטחונה של מדינת ישראל, כמו מעורבות איראן בהכנת "נשק יום הדין". המרחב הגלובאלי מאופיין בין השאר בתופעות חזקות שמתגברות ומשפיעות על כלל היבשות בעולם, למשל עולם מולטי-משברי ומדינות לאום לעומת תת-מדינות, המשברים בתוך מדינות לאום, שחלקן הפכו להיות סביבה שבטית-עדתית, התחזקות העוצמה האידאולוגית, תפישה היסטוריוגרפית מודרנית, דתית, אתנית, שבטית-עדתית. המשבר הפנימי באסלאם גובר והוא חוצה כיום את היבשות כולן. ארצות הברית, עד לאחרונה מעצמת-על יחידה במרחב הגלובאלי, מאבדת מעוצמתה ומהשפעתה, ומעצמות כלכליות תופסות מקום קריטי בכלכלה העולמית ומתחרות על הגמוניה מרחבית ואזורית. במרחב האזורי גובר כוחן של עוצמות סוניות ושיעיות ומתרחבות המהפכות החברתיות-דתיות במרחב. מעמדו של הגבול המדיני בין מדינות לאום נשחק והוא מאבד ממשמעותו. בזירה האזורית של ישראל מתבססים שחקני מפתח גלובאליים המשנים את המרחב באופן קיצוני, למשל בסוריה ובעיראק. במציאות זו גלומים תהליכים ומאיצים היוצרים מפת תרחישים צפויים בזירה האזורית בטווח הזמן המידי, הקצר (2020) והארוך (2030). המטרה במאמר היא להכיר את נושא הנשק הגרעיני שיוצר אי סדר ואי ודאות במרחב ההתעניינות של מדינת ישראל בתחום הביטחון הלאומי, ובתת-האזורים הכלולים בזירה האזורית של המדינה. (מקור: לימודי תואר שני בביטחון לאומי באוניברסיטת חיפה, ד"ר גידי נצר).

לפי מממצאי מחקר חדש שפורסמו ב-14.06.22ynet, מספר ראשי הנפץ הגרעיניים בעולם הנו כלהלן : 1)רוסיה הינה המעצמה הגרעינית הגדולה ביותר, עם 5,977 ראשי נפץ גרעיניים שבהם היא מחזיקה נכון לתחילת 2022, ירידה של 280 בהשוואה לשנה שעברה. קיימת הערכה כי יותר מ-1,600 ראשי נפץ מוכנים לשימוש מבצעי באופן מיידי2)ארה"ב מחזיקה ב-5,428 ראשי נפץ גרעיניים, נכון לתחילת 2022. זו ירידה של 120 ראשי הנפץ שלעומת אשתקד. קיימת הערכה כי לארה"ב יש 1,750 ראשי נפץ מוכנים לשימוש מבצעי באופן מידי 3)לסין 350 ראשי נפץ גרעיניים 4) צרפת עם 290 ראשי נפץ גרעיניים 5) בריטניה עם 225 6) פקיסטן עם 165 7) הודו עם 160 8) ישראל עם 90 ראשי נפץ גרעיניים 9) לצפון קוריאה מחזיקה כעת ב-20 ראשי נפץ גרעיניים, ועל פי ההערכות יש לה די חומר לייצר כ-50 ראשי נפץ גרעיניים . יודגש כי מבין כל התשע שמחזיקות בנשק יום הדין , ישראל היא היחידה שאינה מאשרת רשמית שהיא מחזיקה בנשק גרעיני.

לסיכום: 9 מעצמות הגרעין, בהן ישראל, מחזיקות יחד ב-12,705 ראשי נפץ. השאלה היא האם מספר ראשי הנפץ הגרעיניים יגדל. לדעת הכותב, מכיוון שנשק גרעיני איננו יכול להשמיד מדינה שלמה, ומכיוון שעוצמת המכה השנייה מהטלת פצצות גרעיניות עלולה להיות קטלנית, וכמו כן עדיין קיים הזיכרון מהטלת פצצה גרעינית במלחמת העולם השנייה- לא תמהרנה מדינות עם נשק יום הדין להפעילו. כל זאת תחת הנחה שמנהיגי מדינות הינם שפויים?!

143 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת יעקב רוב
כוחה של תפילה תפילות סוחפות אנשים למערבולת של ניתוק מהמציאות אבל, איש באמונתו יחיה, ולמי שזה עושה טוב, מה טוב.
פורסם בקטגוריית פילוסופיה, לפני 8 חודשים 1 שבועות
קיומם של יותר ממיליארד בני אדם בעולם נמצא בסכנה תחת 10 קבוצות טרור בלבד תקציר הטרור מהווה מטרד גדול לממשלות זמן רב כמו ההיסטוריה שלו עוד מתקופת התנ"ך. עליית היטלר לשלטון בשנת 1932 עסקה בתכניות לרצח עם. אין בנמצא הגדרה טובה לטרור. למעשה, ייתכן שלא ניתן להגדיר זאת משום שהיא תהיה בלתי מוחשית והיא משתנה בהתאם להקשרים ההיסטוריים והגיאוגרפיים. נמצא כי הטרוריזם האתני הוא הסיבה העיקרית לטרנדים העולמיים של סכסוכים ומגמות טרור. כמו כן נמצא כי ארגונים שמטפלים באידיאולוגיה דמוקרטית נוטים פחות להיות מעורבים בטרור, וארגונים בעלי המאפיינים הבאים נוטים יותר לעסוק בטרור: הפרדה, רטוריקה המצדיקה אלימות, תמיכה זרה, דיכוי המדינה. כמו כן נמצא כי ארגונים שאין להם אידיאולוגיה דמוקרטית ויש להם את כל הגורמים הנ"ל הינם בעלי סבירות של 89% לעיסוק בטרור. העובדה כי 71% מהמצביעים האמריקאים בשנת 2014 היו מודאגים מהתקפת טרור על ארה"ב, מעידה על כך שארגונים אלימים כמו אל-קאעידה, המדינה האסלאמית ואל-קעידה בחצי האי ערב, עדיין מרחפים במוחם של אמריקאים רבים. אם תרצו או לא, הטרור ימשיך להיות בעיה עבור ארצות הברית, בנות בריתה ושאר הקהילה הבינלאומית. אי אפשר לבטל את הטרור - אפשר רק להשפיל אותו ולהגיע לנקודה שתאפשר לכל אחד לחיות את חייו בשלום יחסי. שתי דוגמאות לקבוצות טרור קטלניות פועלות כיום: מדינת עיראק האסלאמית וארגון "בוקו חראם " המהווה את הקבוצה הג'יהאדית בצפון מזרח ניגריה. אבל בוקו חראם מאיים כבר שנים על הקהילות הצפוניות של ניגריה. קיימים 10 ארגוני טרור שלבדם מאיימים על קיומם של יותר ממיליארד בני אדם בעולם . מושגי קרימינולוגיה, תיאוריה ושיטות יכולים לסייע להתחיל ולהבין את הטרור, שהוא בעיה גדולה שזקוקה לרעיונות מאנשים רבים עם פרספקטיבות שונות.
פורסם בקטגוריית בטיחות ובטחון, לפני 8 חודשים 2 שבועות
ארה"ב עלולה להיות משענת קנה רצוץ ולכן על ישראל לסמוך יותר על אירופה? על ישראל לקחת בחשבון "שייתכן כי עוד מעט לא תהיה לנו אמריקה להישען עליה".
פורסם בקטגוריית בטיחות ובטחון, לפני 9 חודשים 2 שבועות
ליקויים ברשויות המקומיות כלבנת היסוד של העורף הישראלי בעתות חרום ההיערכות למתן סיוע לאוכלוסייהבתחומים שונים אמורה להיעשות באמצעות המחלקות והאגפים של כל רשות ורשות שיפעלו במסגרת מכלול הטיפול באוכלוסייה. למרות קיומם של נהלים והנחיות באשר לטיפול באוכלוסייה.
פורסם בקטגוריית בטיחות ובטחון, לפני 9 חודשים 2 שבועות
החטאת רובץ ואלינו תשוקתו וימשול בנו : על הרוע שאף פעם לא נטש אותנו הרוע היה כאן מאז הפיכתו של האדם ממלקט פירות צמחוני לטורף. מאז היא טמונה בזיכרון האנושי ההיסטורי, תהליך המכונה "מאדם לזאב." ואיך להתמודד? השתדלו להיות ישרים ותורמים לחברה ולמדינה , אולם זכרו כי עדיף לחיות מכוער ולנצל את הרוע למען עשות טוב - מאשר למות יפה !
פורסם בקטגוריית פסיכולוגיה, לפני 9 חודשים 2 שבועות