לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4431 מאמרים 1316 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
נדל"ן

יש לי קצת כסף בצד: להשקיע במניות או בנדל"ן?

פורסם בתאריך 23/05/2016      /      נכתב ע"י dudish

מאת טיפים

שייקה:"תגיד לו שיביא הכסף, אם לא אני שורף הבנק!!!!"

פולי: "אני שמח לבשר לך שהחיסכון שלך עלה מ-1500 ל-4500".

שייקה: "לאן נעלמו 3000?!"

מתוך המערכון "חסכו ואמצו", הגשש החיוור.

אנחנו גדלנו על המערכונים של הגשש החיוור, קשה לדמיין את חיינו כישראלים ללא השלישייה הנפלאה הזו שסיפקה לנו מאות רגעים של צחוק, התרגשות וגם מראה. הם שיקפו ועדיין משקפים את הבעיות שמטרידות אותנו. ואחת הבעיות שמטרידות אותנו הישראלים עד היום היא מה לעשות כשיש לנו קצת כסף בצד?!

לשים מתחת לבלטות? בתוך המזרון? בקופת חזיר ורודה? בחסכון דב? איפה כדאי לנו לשים את הכסף כך שיניב לנו תשואה מקסימאלית ויחשוף אותנו למינימום סיכונים.  שאלה זו העסיקה אותנו אז בשנות ה-80 של המאה העשרים כשהגשש הוציא את המערכון והיא מעסיקה אותנו גם היום, במאה העשרים ואחת. נראה כאילו כלום לא השתנה, אבל הדברים השתנו...

כיום עומדות לפנינו כמה אפשרויות כאשר יש לנו קצת כסף שחסכנו: או לשים אותו בבנק – בחסכון עם ריבית מצחיקה, להשקיע בבורסה (מניות, אגרות חוב וכו') או לרכוש בו נדל"ן להשקעה. בשנים האחרונות נראה שרבים מעדיפים את שוק הנדל"ן, אולם האם הוא אכן בטוח ומניב יותר מהשקעות בבורסה? ננסה לענות על שאלה זו בשורות הבאות תוך שאנו מצביעים על היתרונות והחסרונות של כל אופציה.

להשקיע בנדל"ן?

יש משהו מיוחד בנדל"ן. אפשר ממש פיזית לגעת בו, לחוש אותו, להרגיש אותנו. זו אחת הסיבות שאנשים אוהבים להשקיע בו. אך זו לא הסיבה העיקרית. גם התשואה שנדל"ן מניב היא סיבה טובה להשקיע באפיק זה. אם ניקח את השנים 1978 עד 2004, נראה שמי שהשקיע בנדל"ן יצא עם תשואה ממוצעת של 8.5 אחוזים. במשך עשורים רבים השקעה בנדל"ן הביאה לתשואה יציבה וקבועה עבור מיליוני אנשים.

כאשר אנחנו מדברים על השקעות נדל"ן אז אפשר לחלק את המשקיעים ל-2: כאלו שמשקיעים בנדל"ן למטרות דיור וכאלו שמשקיעים בנדל"ן עסקי. כמו כן, ניתן לבצע עוד חלוקות. למשל, כאלו שמשקיעים בנכסים במצב ירוד, משפצים אותם ומוכרים אותם במחיר גבוה ומכאן הרווח שלהם. וכאלו שרוכשים נכסים במצב סביר עד מצויין ומשכירים אותם, כך שיוכלו ליהנות מהכנסה חודשית קבועה.

בגדול, אם יש לנו הרבה כסף ואנחנו מעוניינים להשקיע בנדל"ן, אז אין לנו בעיה גדולה. יש לנו גב כלכלי וגם אם השקעה מסוימת לא הייתה מוצלחת, נצליח לקום ממנה. יתרה מכך, נוכל גם לפזר את ההשקעות שלנו, כך שאם עסקה אחת כשלה, נוכל לכסות אותה עם הרווח על הנכס האחר שהשקענו בו. הבעיה שלנו תתחיל כאשר אין לנו הרבה כסף ואנחנו בכל זאת רוצים להשקיע בנדל"ן. יש לנו סכום מסוים אך אנחנו צריכים מימון חיצוני דוגמת משכנתא או הלוואוה. במקרים שאין לנו גב כלכלי ואנחנו עושים טעות קטנה אחת, אנחנו יכולים לצאת נפסדים ושקועים בחובות.

החסרון הבולט בהשקעה בשוק הנדל"ן הוא שמרגע שהשקענו בנכס אין לנו כסף נזיל. על פי רוב, יקח זמן עד שנמכור את הכנס ואם אנחנו רוצים לצאת ברווח, אז שומה עלינו להמתין כמה שנים שמחירי הנדל"ן יעלו בצורה משמעותית. עוד חסרונות הם המיסים שאנחנו משלמים כאשר אנחנו מוכרים וקונים נכסים (מס שבח, היטל השבחה, מיסי עירייה, דמי תיווך, שר עורכי דין ועוד). עוד חסרון הוא שיש מצבים שבהם מחירי שוק הנדל"ן עומדים במקום או יורדים (ע"ע משבר הסאב פריים בארה"ב 2008), ואז יש קושי לעמוד בהחזרי ההלוואה.
להשקיע במניות?

משנת 1978 ועד 2006 השקעה במניות הולידה תשואה של 13.5 בממוצע. מניות הן יותר תנודתיות משוק הנדל"ן אך אם מסתכלים על הטווח הארוך הם מניבות תשואות גבוהות יותר משוק הנדל"ן.

כאשר אנחנו משקיעים במניות אנחנו קונים בעלות חלקית בחברה. אם מדובר בזמנים טובים בחברה, הרי שהרווחנו. אך בימים של אתגרים כלכלים נראה את הרווחים שלנו יורדים. כדי להרוויח בבורסה צריך אורח רוח ומחשבה לטווח הארוך. מומלץ לחלק את ההשקעות ולאזן אותן, ואם פועלים נכון אז צפוי לנו, אפוא, רווח גדול יותר מבנדל"ן.
מבחינת חסרונות, אז המצב הוא דומה מאוד לנדל"ן. גם בשוק המניות אפשר לעבוד על הלווואת, מימון ומינוף. גם כאן אם יש לנו גב כלכלי איתן, זעזועים והפסדים בהשקעות מסוימות לא ישפיעו על חוסננו הפיננסי, אולם אם אנחנו נשענים על הלאוות ומימון חיצוני אז אנחנו יכולים לאבד את כספנו ולהשאר עם חובות. עוד חסרון שחשוב לציין הוא שנוטים לסווג השקעות במניות כהשקעות אמוציונאליות, כך שההחלטות לא נעשות על בסיס ראציונלי.

ומה היתרונות?. כאשר אנחנו שמים את הכסף בבורסה יש לנו כסף נזיל, כי אפשר למכור את המניות במהירות. יתרה מכך, מניות הן גמישות, אפילו ניתן להעביר אותן לחסכון פנסיוני ולהפחית את שיעור המיסים שנשלם על הרווח. עוד יתרון, אם מסתכלים על טווח של שנה והשקענו בחוכמה אז סביר שנרוויח יותר בשנה על מניות מאשר על נכס.
לסיכום. אפשר לומר באופן כללי שלהשקעה במניות יש יותר יתרונות מהשקעה בשוק הנדל"ן. אך נדל"ן נחשב להשקעה טובה יותר אם אנחנו מחפשים יציבות לטווח הארוך. כדי לפתור את הדילמה אפשר לשלב בין מניות, מניות שמושקעות בנדל"ן והשקעה בנדל"ן – כך תפוזר העוגה בצורה המיטיבית.

1387 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת dudish
Volcano וופורייזר מבית Storz & Bickel - חווית אידוי ברמה אחרת! אם אתם חובבי וופורייזרים ומעוניינים ליהנות ממכשיר אידוי ברמה הגבוהה ביותר אז אתם חייבים להכיר את הוולקנו, באנגלית: Volcano
פורסם בקטגוריית גמילה מעישון, לפני 5 שנים 2 חודשים
סקר שוק: מחירים של ציורי קיר צריך להבין ממה מורכבת הצעת מחיר לציור קיר כדי לדעת איך לדבר בשפה הנכונה עם אמן ציורי הקיר שמעוניינים לשכור את שירותיו
פורסם בקטגוריית אמנות, לפני 7 שנים 2 חודשים
הלבנת שיניים ביתית של Crest 3D White Whitestrips: אתם שאלתם, אנחנו משיבים ערכת הלבנת שיניים ביתית 3D White Whitestrips מבית היוצר של Crest הפכה לפופולרית מאוד בזמן האחרון מאחר והיא מעניקה פתרון נפלא לבעיה שרבים סובלים ממנה, שיניים צהבהבות ומוכתמות
פורסם בקטגוריית רפואת שיניים, לפני 5 שנים 5 שעות
תאורה לגידול צמחים בבית - טיפים לגנן הביתי בין אם מדובר בגידול תבלינים, פרחים או כל צמח אחר, חשוב להכין מראש תאורה בעלת תנאים מתאימים. כדי שתוכלו לבחור בחכמה את התאורה האידיאלית עבורכם, ליקטנו מהמומחים בתחום מספר טיפים רלוונטיים.
פורסם בקטגוריית גינון, לפני 4 שנים 6 חודשים
מזון לכלבים בררניים זה יכול לקרות במשפחות הכי טובות. רוב הילדים אוכלים מה שנותנים להם אבל יש ילד אחד שאכילה עבורו היא פעילות מומלצת בלבד, אופציונלית, לא משהו הכרחי לקיומו.
פורסם בקטגוריית חיות בית, לפני 5 שנים 2 חודשים