לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4096 מאמרים 1234 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
ריתוך ריתוכים רתכות

למה אסור להסתכל על ריתוך?

פורסם בתאריך 17/11/2022      /      נכתב ע"י abiee12

ריתוך היא פעולה שחייבת להתבצע על ידי בעלי מקצוע כדי למנוע סיכונים. יתרה על כך, אנשים שנמצאים קרוב מדי וללא ציוד מגן עלולים להיפגע. אז איך מונעים את זה ומה ההבדל בין סוגים שונים של עבודות בתחום? הנה המדריך המלא

הנחיות הבטיחות קובעות שכל מי שעובד עם מכשיר ריתוך חייב להרכיב משקפי מגן מיוחדים. המטרה של המשקפיים היא להגן על העיניים מפני פגיעה פיזית, בעיקר בגלל הנתזים שמגיעים ממקום הריתוך. כמו כן, המשקפיים יעילות בהגנה על העיניים מפני קרינת UV או קרינת אינפרא אדום. היות וקרינה מן הסוג הזה היא חלק בלתי נפרד מהריתוך, צריך להגן על העיניים ולהשתמש במשקפיים מתאימות.

מה לגבי אנשים שרק נמצאים ליד הרתך?

השאלה המתבקשת היא מה אמורים לעשות אנשים שנמצאים ליד עבודות ריתוך בזמן שהן מתבצעות. מצד אחד, ברור שגם אותם אנשים נמצאים בסיכון מסוים מבחינת החשיפה לנתזים או הקרינה. מצד שני, לעוברי אורח וגם לעובדי מפעל שלא אחראיים ספציפיים על רתכות לא תמיד יש את הציוד המגן הרלוונטי. לכן, הפתרון הוא להתרחק ממכשיר הריתוך ולשמור על כללי הבטיחות.

למה לא כדאי להתקרב למכונת הריתוך?

צריך להכיר את האופן שבו פועלות רתכות על מנת להבין מה ניתן לעשות על מנת להגן על הגוף ועל העיניים. הגיצים מהרתכת עלולים למשל להגיע עד לעין ולפגוע בה. הפגיעה הכי מסוכנת היא היפרדות רשתית, אבל יש גם פגיעות אחרות. יתרה על כך, הקרבה אל המכונה מגבירה את הסיכון לכוויה בקרנית – בעיקר בגלל הקרינה החזקה שנפלטת מהמכונה. זו פגיעה שגורמת לכאבים חזקים בעיניים, היא כוללת רגישות לאור והיא בעיקר מצריכה הגעה למיון לצורך טיפול רפואי.

לא לשכוח להיזהר מהאדים

אי אפשר להסביר למה אסור להסתכל על ריתוך בלי להזכיר את האדים. אמנם לא מדובר על פגיעה שנגרמת לעיניים, אבל אדי ריתוך מאוד מסוכנים לעור. הנה למשל כמה סכנות שקשורות לנושא ועלולות להיות רלוונטיות בגלל ריתוך שלא מבוצע בצורה מקצועית:

  • חשיפה נשימתית לאדים ועשן הריתוך
  • נשימת נדפי מתכות
  • נשימת נדפי גזים

למה מסוכן לנשום את האדים?

הסיבה לכך שצריך לבצע עבודות ריתוכים עם אמצעי זהירות ולהיערך גם עם ציוד מתאים עבור ריתוך ברזל קשורה לסכנות שנובעות מעצם החיבור בין סוגים שונים של מתכות. אם לדוגמא מבצעים ריתוך של פלדת אל חלד, או במילים אחרות נירוסטה, נחשפים אל נדפי ניקל וכרום. זו חשיפה שעלולה להיות מסוכנת, כי הכרום שקיים בתוך הנירוסטה ידוע כחומר מסרטן. לשם השוואה, בעת ריתוך של מתכות מגולוונות נחשפים למרבה הצער אל נדפי אבץ בכמויות גבוהות ואפילו אם מדובר על טמפרטורות יחסית נמוכות בגלל נקודת ההתכה הנמוכה. 

כל מה שצריך לדעת לפני שמרתכים

החדשות הטובות הן שבעלי המקצוע יודעים באיזה ציוד להשתמש ואיך לבצע את הריתוך על הצד הטוב ביותר. בשביל לשמור על הבטיחות שלהם ושל הסובבים, בעלי מקצוע צוברים מיומנות בעבודה עם רתכת ואף מתכננים היטב את הפרויקט. כמו כן, חברות שמגיעות מהתחום ומכירות אותו מסוגלות להתמודד עם סוגים שונים של עבודות כי הן מפעילות מערך בקרה משוכלל.

כך בוחרים שירותי ריתוך

אנשים פרטיים או גורמים עסקיים שצריכים לתאם שירותי ריתוך חייבים לוודא שהם עושים את זה מול חברה מקצועית ומיומנת. בשביל לוודא את המקצועיות של החברה, בודקים כמה זמן היא פועלת בתחום ואיזה ניסיון קודם כמובן יש לה.

 

28 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת abiee12