לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4259 מאמרים 1291 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

האם דוד שמש יכול להתפוצץ?

פורסם בתאריך 07/03/2023      /      נכתב ע"י nati1953

תרמוסטט ופורצי לחץ תקינים אמורים למנוע מדוד שמש להתפוצץ. עם זאת, הפעלת הדוד בכל מקרה דורשת בקרה, מומלץ לחבר אותו לשעון חשמל או אפליקציה להפעלה בשעות קבועות ומאוד כדאי לבצע תחזוקה שנתית על מנת לשפר את התפקוד ולבדוק את התקינות

דוד שמש הוא אמצעי החימום הנפוץ בישראל. יש בתים שבהם ניתן למצוא גם דוד חשמל, אבל הוא מיועד בעיקר לחורף. כל יתר השנה, הדוד אמור לתפקד בצורה מספיק טובה על מנת להבטיח לנו גישה מלאה ורצופה למים חמים בברזים. יתרה על כך, קבלנים שבונים דירות חדשות מקפידים על הוספת דודים מן הסוג הזה על מנת לסייע ללקוחות ולקהל היעד לחסוך אנרגיה ולצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה.

האמינות של דודי שמש

הסיבה העיקרית להצלחה של הדוד קשורה לאמינות שלו. זו מערכת סולארית פשוטה יחסית, שבה התפקיד של הקולטים הוא לקלוט את אנרגיית השמש ולאחר מכן לעזור להפוך אותה לאמצעי חימום. את המים החמים אוגרים בתוך מכל, שמחובר ישירות לצינורות של הבית. בזכות המערכת הפשוטה, דודי שמש אמינים לשנים רבות וכמעט לא דורשים שום סוג של התמודדות עם בעיות מיוחדות.

מרכיבים המשפיעים על בטיחות הדוד

יש שני מרכיבים עיקריים שנמצאים בכל דוד ואמורים למנוע ממנו להתפוצץ: תרמוסטט ופורק לחץ. התפקיד של התרמוסטט הוא להפסיק את פעולת הדוד, גם אם הדלקנו אותו ושכחנו לכבות, כאשר הוא מגיע לטמפרטורה מקסימאלית מסוימת. לעומתו, התפקיד של פורק לחץ הוא כמובן לפרוק את הלחץ וכך למנוע ממנו להצטבר בתוך המכל. כאשר התרמוסטט ופורק הלחץ פועלים בצורה תקינה, אין סיבה שהדוד יתפוצץ.

תקלות בתרמוסטט ופורק לחץ

דוד שמש עלול להתפוצץ אם התרמוסטט לא פועל בצורה תקינה או אם פורק הלחץ לא עושה את העבודה שלו. במקרים כאלה, יכול להיות שנזהה את הפיצוץ בדוד רק אחרי שנראה הצפה של כמויות מים גדולות על הגג או בתקרה החיצונית. עם זאת, יש לציין שבמקרים של תרמוסטט לא תקין מה שמתפוצץ הוא צינור המים החלוד. במידה והדוד עצמו מתפוצץ, זה לרוב כי המכל כבר חלוד ורקוב. 

איך מונעים פיצוץ צינור דוד שמש?

גם פיצוץ שמש של המכל עצמו וגם פיצוץ צינור דוד שמש ניתן למנוע באמצעות תחזוקה שנתית. עוד קודם לכן, כדאי לעלות לגג אחת לחצי שנה ולטפל בצינורות, לנקות את הפאנלים הסולאריים ולוודא שהמערכת תקינה. לאחר מכן, אפשר להזמין בעלי מקצוע על מנת שיבדקו גם את תקינות החלקים הפנימיים של הדוד. מעבר לכך, ניתן לדעת שהדוד כבר לא תקין כמו בעבר לפי זה שהוא לא מחמם את המים או שצריך לחכות זמן רב עד שמרגישים את המים החמים בברז.

איך מתקנים פיצוץ בדוד שמש?

השוואה בין סוגים שונים של דודי שמש מגלה שיכולים להיות הבדלים מבחינת הזמינות של חלקי חילוף מסוימים. בנוסף, המטרה של הזמנת בעלי מקצוע שמתמחים באינסטלציה היא לוודא שהם מזהים את המקור של התקלה ולא רק את הסימפטומים המופיעים על פני השטח. לכן יש גם הבדל בין תיקון של פיצוץ צינור לבין הצורך בהחלפת כל המכל. 

דוד שמש עם אחריות

החדשות הטובות הן שניתן לקבל אחריות על דודי שמש שונים ולהשתמש בה גם אם חלילה מתרחש פיצוץ. אמנם אין סיבה שהדוד יתפוצץ כל עוד הוא חדש ומבצעים בקרה על פורקי הלחץ והתרמוסטט, אבל עדיין שווה להעניק עדיפות לדגם עם אחריות על ההתקנה והביצועים.

30 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת nati1953
קולטי שמש - כל מה שצריך לדעת לפני בחירת קולט לדוד תפוקת הקולט, נפח הדוד והרגלי הצריכה של המשפחה משפיעים על האופן שבו נרצה לבחור קולט חדש לדוד שמש.
פורסם בקטגוריית דודי שמש, לפני 6 חודשים 1 שבועות