לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4259 מאמרים 1291 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

המדריך המקיף ביותר ברשת על בית הדין הרבני ומה שצריך לדעת לגביו

פורסם בתאריך 16/03/2023      /      נכתב ע"י myknowlagde

 

מהן סמכויות בית הדין הרבני?

 

בתי הדין הרבניים הם בני סמכות ייחודית לדון בנושאים של גירושין ונישואין בין בני זוג יהודים. בתי הדין הרבניים מחזיקים בסמכות מקבילה לבתי המשפט לענייני משפחה לדון בנושאים אשר נכרכים לתביעת גירושין, כגון ענייני רכוש, משמורת, מזונות אישה והסדרי ראייה.

 

עם זאת, בית הדין הרבני יקנה את סמכותו לדון בעניינים אלו רק כאשר כריכתם לתביעת הגירושין הייתה כנה ולא הוגשה תביעה דומה קודם לכן על ידי בן הזוג האחר לבית המשפט לענייני משפחה. בתי הדין הרבניים שלא כבתי המשפט לענייני משפחה, הפוסקים על בסיס התפיסה החילונית-ליברלית קובעים את פסיקותיהם על בסיס הדין העברי. לפיכך בהגשת תביעה לבית הדין הרבני יש לפנות לייעוץ משפטי לעורכי דין המתמחים בתחום כדי לבחון אם הערכאה הדתית היא הערכאה המתאימה בנסיבות המקרה.


 

מהן סמכויות בית הדין הרבני בהקשר לגירושין?

 

בידיו של בית הדין הרבני נתונה הסמכות הבלעדית להכריע בענייני גירושין. זאת להבדיל מנושאים כדוגמת הענקת משמורת על הילדים וחלוקת הרכוש בגירושין, שבהם בית הדין הרבני מחזיק בסמכות חופפת לסמכות הנתונה בידיו של בית הדין לענייני משפחה. 

 

מצב זה יוצר את התופעה המוכרת של ''מרוץ סמכויות'' המשמש לתיאור של מצב שבו סכסוך בין שני צדדים יכול להגיע לדיון באחת משתי מערכות משפט נפרדות. במצב כזה, פעמים רבות לצדדים המעורבים יש נטייה להניח כי ההכרעה במחלוקת שנתגלעה ביניהם תושפע במידה ניכרת מהבחירה בערכאה השופטת שתטפל בתיק.

בתרחיש מעין כזה, נהוג להעניק לערכאה הראשונה שהתביעה הגיעה לפתחה, את הסמכות לדון ולהכריע בה, ומכאן השימוש במינוח "מירוץ הסמכויות". מכאן, לבית הדין הרבני ניתנת הסמכות לפסוק בתיקים הניתנים לדיון בבית דין לענייני משפחה, אך ורק כשמדובר על סוגיות הנוגעות לתביעת הגירושין. 

 

מה ההבדל בין בית דין רבני לבית משפט לענייני משפחה?

 

בבית הדין הרבני, המשפט מתבצע על פי דין תורה ומערכת החוקים הדתית היא זו המנחה את הפסיקה בו. הדיינים בבתי הדין הרבניים נדרשים מתוקף תפקידם להיות פרואקטיביים בעת מתן ההכרעה בעניין שנידון בנוכחותם. חלה עליהם חובה מוחלטת להגיע ל"דין אמת" – קרי, הכרעה חד משמעית שניתנה אך ורק לאחר שנבחנו כל הראיות שהובאו בהקשר הנדון, ונשאלו כל השאלות שיסייעו להוציא את האמת לאור. בהינתן שיטת פסיקה זו, בדיונים בבתי הדין הרבניים, סופיות הדיון אינה מהווה שיקול המנחה את אופן התנהלות ההליכים, ומכאן שיש להם פוטנציאל להתארך. 

 

מנגד, בבתי הדין לענייני משפחה נהוגה השיטה האדברסרית, שמחייבת את השופטים המטפלים בתיק להיות פסיביים, ולאפשר לצדדים לטעון את טענותיהם בפניהם. פירוש הדבר הינו כי השופטים בבתי הדין לענייני משפחה, מנועים מלפעול על מנת לחשוף ראיות שלא הוצגו בפניהם ביוזמת הצדדים בתביעה. בהתאם לכך, ישנה סופיות לדיון בבית המשפט, וישנו הליך מובנה המסדיר את אופן גילוי המסמכים והצגת הראיות הנוגעות לתיקי גירושין. 

האם מי שהתחתן נישואים אזרחיים צריך להתגרש דרך בית הדין הרבני? 

 

כאמור, במדינת ישראל ישנן 2 ערכאות משפטיות המוסמכות לדון בנושאים שונים של ענייני המשפחה וביניהם הגירושין – בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. אלא, שעל נושא הגט ומתן התוקף לגירושין עצמם אמון אך ורק בית הדין הרבני. מסיבה זו גירושים אזרחיים כוללים היבטים משפטיים שיכולים לעבור דיונים בשתי הערכאות גם יחד, אך הגט עצמו יינתן תמיד (מלבד מקרים מיוחדים) בבית הדין הרבני שכאמור, מוסמך לטפל רק בפניות של יהודים. הליך זה כולל את הסדר הנושאים השונים של פירוק הקשר הזוגי הממוסד (מזונות אישה וילדים, חלוקת רכוש, הסדרי ראייה, משמורת וכו') ולאחר מכן הגשת תביעת גירושין. יש לציין כי במידה ומדובר בזוגות גאים, זוגות מעורבים (כאשר אחד מבני הזוג יהודי והאחר אינו) וחסרי דת (אתאיסטים) הרי שלמרות שנישאו במסגרת האזרחית בחו"ל, אין בית הדין הרבני מוסמך להעניק להם גט ועליהם לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה להתיר את נישואיהם, או לעשות כן בחו"ל, במדינה בה נישאו. 

יש לך שאלות נוסף על בית הדין הרבני ? אשמח לעזור!

 

אמיר בר-לב, 

עורך דין גירושין בקריות


 

17 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת myknowlagde
כן קיימת כזו תופעה והיא מזעזעת; ניכור הורי ניכור הורי היא תופעה בה ילד מתנכר לאחד מהוריו. אין לה כלל צידוק, כאשר היא מתרחשת על רקע של פרידה או יחסים מתוחים בין בני זוג ו/או כאשר אין לה כל עילה או היא נמשכת בלי גבול. תופעה זו קיימת משחר היסטוריה, אבל המונח נטבע רק ב-1985 על ידי פרופ' ריצ'רד גארדנר מארצות הברית. הוא הגדיר אותו כמצב שבו ילדים מגיעים לנתק מהורה אחד (הורה מנוכר), תוך תהליך של הסתה ושטיפת מוח של ההורה השני (הורה מנכר). התופעה ידועה ומקבלת הד במאמרים ומחקרים אקדמיים עדכניים, כמו על ידי מערכת המשפט, וגם מוכרת בקרב אנשי מקצוע בתחומי הפסיכולוגיה והמשפט.
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 2 ימים 16 שעות
המדריך המלא - איך לזהות עורך דין מקצוען בדיני משפחה? עורך דין לענייני משפחה עוסק במגוון התחומים הקשורים להקמה, ניהול ופירוק משפחה. תחומים אלו הם רבים ומגוונים ועוסקים בין היתר בהסכמים בין בני זוג, ניהול מעמד ידועים בציבור, טיפול בצוואות וירושות, ענייני משמורת ואפוטרופסות, ייפוי כוח מתמשך וכמובן ניהול והובלה של הליכי גירושין. הצורך בעורך דין מקצועי ומנוסה אשר מבין בכל הפרטים הקטנים והמורכבים בתחום הוא גדול.
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 1 שבועות 2 ימים
חלוקת רכוש בגירושין חלוקת רכוש היא חלק מכל הליך גירושין, והיא שלב לא פשוט שכל זוג וזוג הבוחרים להתגרש יצטרכו לעבור, בו יש צורך לחלק באופן המוסכם או ההוגן לטעם בית המשפט, את הממון, החסכונות, הנכסים ושאר האספקטים הפיננסים בחיי הזוג.
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 3 שבועות 1 ימים
9 טיפים למתגרשים ששווים זהב! 28 שנים בדיני משפחה אפשרו לי ליצור מאגר של טיפים ורעיונות איך להתחיל את הצעדים הראשונים בעולם הגירושין הלא פשוט. אז בבקשה: הכירו את ארגז הכלים למתגרשים טריים, שיהיה שווה לכם לא פחות מזהב.
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 3 שבועות 5 ימים
שלא תזדקקו אבל כדאי שתכירו: קצבאות מחלה ונכות דרך ביטוח לאומי דרך אתר ביטוח לאומי אפשר להכיר ולקרוא את כל המידע הדרוש על מנת לדעת איך פונים למוסד, מה מגיע לכל אחד, מה ההנחיות והחוקים אשר נוגעים לתחום של קצבאות למחלות או נכות וכמובן איך להתנהל במידה וסבורים שהמצב הקיים הוא כזה שממש דורש פניה ובקשה לסיוע בצורת קצבה, בין אם זמנית ובין אם קבועה. כל הפרטים בכתבה!
פורסם בקטגוריית ביטוח לאומי, לפני 4 שבועות 1 ימים