לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4427 מאמרים 1315 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

כן קיימת כזו תופעה והיא מזעזעת; ניכור הורי

פורסם בתאריך 27/03/2023      /      נכתב ע"י myknowlagde

המאפיינים העיקריים של התסמונת על פי גארדנר:

1.הילד המתנכר עסוק באופן כפייתי בביזוי ההורה המנוכר, והוא מפנה כלפיו ביקורת לא מציאותית או מוגזמת.

2. ההורה המנכר משפיע על התפתחות השנאה של הילד כלפי ההורה המנוכר באמצעות גורמים מודעים, מודעים למחצה או לא מודעים.

3. בהשמצות הילד יש מידה מסוימת של זיוף, דבריו נשמעים כדקלום או כשחזור. הביטויים שלו אינם בשפתו הטבעית של הילד.

4. הילד מצדיק את התנכרותו באמצעות סיפורים על אירועים פעוטים וחסרי חשיבות. כאשר מוצגת השאלה כיצד באמת נפגע מן ההורה, הוא אינו יכול לספק תשובה עניינית.

5. ההורה המנכר תומך בסיפורים האלה ורואה בהם סיבה מוצדקת לשנאה ולהתנכרות.

6. התייחסות הילד להורה המנוכר חסרת אמביוולנטיות : ההורה המנוכר הוא כולו "רע", וההורה המנכר הוא כולו "טוב".

7. הילד אינו מגלה כל אמפתיה או התחשבות ברגשותיו של ההורה המנוכר וגם לא צער ותחושת אשמה.

8. התפשטות העוינות לאחרים או למשפחה המורחבת של ההורה השני.

 

רמות של ניכור הורי

התופעה נחלקת ל-3 רמות:

ניכור הורי קל, המתאפיין בשיתוף פעולה עם ההורה כלפיו יש ניכור, אך בביקורת כלפיו ובהזדהות עם ההורה בעל המשמורת העיקרית.

ניכור הורי בינוני, המלווה בחוסר כבוד ובחוסר יחס מצד הילד להורה כלפיו מבוטא הניכור.

ניכור הורי חמור, המגיע לעיתים לכדי אלימות מצד הילדים, פחדים מההורה אליו פיתחו ניכור ולעיתים- סירוב מוחלט להיפגש עימו.

 

ניתוק הילד מהוריו

במקרים רבים הילד יתעקש כי הנתק מההורה נעשה מיוזמתו בלבד. הילד יצדיק את הנתק באמצעות טיעונים שהושאלו מדברי ההורה המנכר (לדוגמא, ילד בן עשר הטוען כי אמו היא "הפרעת אישיות לא בשלה" או "אבא שלי פדופיל"). לחלופין, הילד עלול להצדיק את הנתק באמצעות טיעונים בלתי רציונליים כגון "ניתקתי איתו את הקשר כי הוא איחר לקחת אותי מהחוג בכמה דקות".

כמו כן, הילד יפגין אדישות לרגשותיו של ההורה הדחוי ואף הבעת הנאה לסבלו של ההורה המנוכר ("שמחנו שהוא ישב במעצר") ולניסיונותיו לחדש עמו את הקשר, ובמקרים רבים ינתק את הקשר גם עם משפחתו המורחבת של ההורה הדחוי.  הטיפול בניכור הורי אינו יכול להיות וולונטרי שכן הילד וההורה מתנגדים לחידוש קשר ומפעילים מאמצים לסיכול כל סממן של הצלחה. לפיכך, קיימת חשיבות מכרעת לטיפול פסיכו-משפטי תחת צו בימ"ש המחייב את ההורה המנכר להביא את הילד לחידוש קשר.  ללא טיפול ייעודי מסוג זה סיכויי חידוש הקשר הנם נמוכים מאוד ואף קלושים.

 

מה ניתן לעשות במקרה של ניכור הורי?

בתי המשפט רואים בחומרה תופעה של ניכור הורי, הן משום שיש במעשה זה חוסר הבנה אודות צרכיו הרגשיים של הילד, הזקוק לשני הוריו והן משום הפגיעה בזכותו של ההורה לקיים קשר יציב עם ילדיו. גישתם של בתי המשפט היא לבחון כל מקרה לגופו, על פי דרגת החומרה של הניכור ההורי.

במקרים קלים יותר, ניתן לטפל בבעיה על ידי קביעה מדויקת יותר של הסדרי הראייה, הקפדה על קיומם (ומתן קנסות בגין הפרת הסדרי הראייה) ולעיתים אף הרחבת היקף המפגשים, על מנת לאפשר להורה לשקם את הקשר עם הילדים.

כמו כן, לא פעם מחייב בית המשפט את ההורים לפנות לטיפול מקצועי, במסגרתו ניתן יהיה להבין מהם הגורמים לניכור ההורי, לטפל בהם ואולי להביא לשינוי חיובי ביחסים בין הצדדים. במצבים קיצוניים של ניכור הורי, בית המשפט ישקול לשנות את הסדר המשמורת ולהעביר את הילד מההורה המסית להורה השני. 

 

פרויקט חידוש קשר

לזמן יש חשיבות רבה מאוד בכל הקשור לטיפול בנושא של ניכור הורי, וידוע שמשך הזמן עד שתיקים מגיעים לפני שופט הוא ארוך. ככל שהטיפול בניכור הורי מתעכב, התוצאה מחמירה, וקשה יותר להחזיר את הגלגל לקדמותו. כמו כן הפגיעה הנפשית בילד מועצמת.

על כן במהלך נוסד פרויקט חדש בבית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב, שבו מתנהלים תיקים בנושא של ניכור הורי ונתק בין הורה וילד במסלול מיוחד. הפרויקט נקרא "פרויקט חידוש קשר" במסגרת המסלול המיוחד התיק מקבל טיפול מזורז על ידי שופט "מיקוד". כלומר, אם השופט ה"רגיל" שמטפל בתיק של המשפחה אינו פנוי הטיפול הנקודתי בניכור עובר לשופט אחר שמרכז את הטיפול בנושא הזה בלבד. כל זה בתוך 14 ימים.

 

לשאלות בנושא ניכור הורי, אני תמיד זמין עבורכם!

אמיר בר-לב

עורך דין גירושין בקריות

 

43 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת myknowlagde
יצאתי לבדוק וחזרתי עם מסקנות: איך עובדות חלוקות המשמורות בגירושין? מהו עקרון טובת הילד? מהי משמורת פיסית? מהי משמורת מלאה? מהי משמורת משותפת? ובאיזה מצבים נדרש להגיש תביעת משמורות. קריאה מהנה!
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 3 שבועות 1 ימים
שירותים מיוחדים שאפשר לקבל דרך איזור אישי של ביטוח לאומי למרות שעבור רוב האזרחים במדינה המוסד לביטוח לאומי יהיה בעל השפעה מינורית על החיי היומיום שלהם – מומלץ מאד להכיר את אופן הפעילות של המוסד ולדעת איך הוא פועל ומה עומד לנגד עיניהם של אלה שמנהלים אותו.
פורסם בקטגוריית ביטוח לאומי, לפני 3 שבועות 2 ימים
12 טיפים איך לבחור עורך דין לענייני משפחה בעלי המקצוע הם רבים. אז איך בוחרים? כתבתי את 12 עצות הזהב שלי לבחירת עורך דין לענייני משפחה ברמה גבוהה.
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 1 חודשים 1 ימים
10 טיפים לקבלת שירות לקוחות טוב יותר לפני שמגיעים לדבר עם נציג או נציגה של שירות לקוחות, חשוב להיות מוכנים! אספנו עבורכם 10 טיפים חשובים חשובים שכדאי ליישם בכל פעם שפונים לשירות לקוחות של חברה גדולה.
פורסם בקטגוריית טלפונים סלולריים, לפני 1 חודשים 1 שבועות
חלוקת רכוש בגירושין - עדכני ל-2023 חלוקת רכוש היא חלק מכל הליך גירושין, והיא שלב לא פשוט שכל זוג וזוג הבוחרים להתגרש יצטרכו לעבור, בו יש צורך לחלק באופן המוסכם או ההוגן לטעם בית המשפט, את הממון, החסכונות, הנכסים ושאר האספקטים הפיננסים בחיי הזוג. כל הפרטים המעודכנים לשנת 23 בכתבה הבאה!
פורסם בקטגוריית גירושין, לפני 1 חודשים 2 שבועות