לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4447 מאמרים 1318 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

פורסם בתאריך 28/06/2016      /      נכתב ע"י rimonclinicco

לא מעט אנשים סובלים ממצוקות או קשיים הפוגעים בתפקוד שלהם במישורים שונים בחיים, כגון לימודים, חיי חברה, זוגיות, התפתחות בעבודה ועוד. קשיים אלה נובעים לרוב מדפוסים מחשבתיים והתנהגותיים שהשתרשו אצל האדם ואשר מונעים ממנו להגיע למלוא מיצוי הפוטנציאל הגלום בהם. האדם יחווה מצבים שחוזרים על עצמם ומחשבות או חרדות אשר מעקבות אותו מלעשות שינוי או התקדמות בחיים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מהווה דרך יעילה המאפשרת להתגבר על קשיים אלה, באמצעות הקניית כלים שימושיים המאפשרים להתגבר על הדפוסים. הטיפול מתאים לאנשים מכל שכבות האוכלוסיה ובכל הגילאים המעוניינים לשפר את השיגיהם בתחומים שונים וליצור אורח חיים בריא ומאושר יותר. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - מה זה?

הטיפול נועד להפחית מצוקה נפשית ביעילות ובמהירות על מנת לאפשר לאדם תפקוד תקין באספקטים שונים בחייו. הטיפול מתמקד בהפחתה של דפוסי התנהגות הגורמים למצוקה, כגון: מחשבות, אמונות, תפיסות, החלטות והתנהגויות. המטופל מהווה חלק חשוב בטיפול ונחשב לשותף פעיל לאורך כל הדרך. הטיפול מותאם לכל אדם באופן פרטני על סמך הבעיה והצרכים הייחודיים שלו. חלק ניכר מהמפגשים מתמקדים בבחינת סיטואציה בעבר, הווה ועתיד ובשינוי דפוסים התנהגותיים, מחשבתיים ורגשיים הקשורים למצבים אלה. בסיום כל טיפול יש בחינה משותפת של הנושאים שעלו במהלך המפגש. הבנה של מכשולים ומודעות לקיומם תסייע להתגבר עליהם וליצור שינוי בחיים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתקיים במסגרת טיפול פסיכולוגי, במידה ונמצא כי זו השיטה שתתאים ביותר לפתרון הבעיה אתה הגיע המטופל. 

לאילו מצבים מתאים הטיפול?

לטיפול יש יכולת לסייע במגוון גדול של בעיות, הכוללות, חרדות, פוביות, דיכאון קליני או דיכאון אחרי לידה. הטיפול מתאים לכל מצב בו האדם סובל מקושי או מצוקה בעקבות דפוסים שהשתרשו. 

האם הטיפול יעיל?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי קיבל תמיכה מחקרית רבה בארץ ובעולם ונמצא כיעיל מאוד להפחתת מצוקות רגשיות וסיוע בשינוי דפוסים מחשבתיים והתנהגותיים שאינם מקדמים את האדם. הטיפול מבוסס בצורה נרחבת על שיתוף הפעולה בין המטפל למטופל בנוגע לטכניקות טיפול, תובנות, כלים שבהם ייעשה השימוש, ייעדים ותהליכים. פתיחות זו מאפשרת למטופל להרגיש חלק חשוב מהתהליך ומסייע בהיענות שלו ובהצלחה של טיפול. 

מהי מטרת הטיפול?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, או בשמו האחר - טיפול CBT, מקנה למטופל כלים המאפשרים לו להתגבר על בעיות וקשיים המונעים ממנו להתקדם בחיים או גורמים לו למצוקה רגשית. הטיפול יאתגר את התפיסות והאמונות של המטופל בנוגע לעצמו ולעולם הסובב אותו, כדאי לסייע להתגבר על אלמנטים החוזרים בחיים והמונעים התקדמות או השגת מטרות. 

1328 צפיות
3 כניסות
מאמרים נוספים מאת rimonclinicco
פסיכולוג קליני פסיכולוג קליני נותן מענה למצבים רגשיים הפוגעים בתפקודו התקין של האדם במישורים השונים בחיים. קבלת טיפול מתאים יכולה לסייע להתגבר על הקושי ולהגיע להישגים אישיים טובים יותר.
פורסם בקטגוריית פסיכולוגיה, לפני 7 שנים 8 חודשים
מהי חרדה וכיצד מטפלים בה? חרדה היא בעיה שיכולה להתבטא בכל גיל, מקום ומצב סוציו אקונומי. הבעיה משפיע על התפקוד בתחומי חיים שונים ומתבטאת בתופעות רגשיות וגופניות שונות. קיימים מספר סוגים של חרדות המטופלות באופן קצת שונה זו מזו.
פורסם בקטגוריית בריאות נפשית, לפני 6 שנים 4 חודשים
מתי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ זוגי? ייעוץ זוגי מהווה כלי חזק ועוצמתי המאפשר לבני הזוג להתגבר על קשיים אישיים וזוגיים על מנת להתגבר על בעיות במערכת יחסים.
פורסם בקטגוריית זוגיות, לפני 7 שנים 3 חודשים