לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3655 מאמרים 1082 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

נדיבות: איך היא משפיעה עלינו ועל זולתנו?

פורסם בתאריך 10/10/2016      /      נכתב ע"י ירון שור

מה יכולה להיות נדיבות עבורנו ועבור אחרים?
דון מיגל רואיז, בספרו "דרך האהבה", מחבר בין אהבה, אושר ונדיבות ואומר שמה שגורם לנו להיות מאושרים הוא האהבה השופעת מתוכנו, ואם נחלוק את אהבתנו בנדיבות, הכל יאהבו אותנו. אם נהיה נדיבים, כך רואיז, לעולם לא נהיה לבדנו.
נתינה לאחרים היא הזרע שדרכו אנחנו מקבלים חזרה. "מה שאתה זורע הוא מה שאתה קוצר". דיפאק צ'ופרה, בספרו "ההצלחה בשבעה חוקים רוחניים", מראה זאת בדרך הבאה: "ככל שתרבו לתת, כן תרבו לקבל, מפני שכך תוודאו כי שפע היקום יזרום בלי הרף בחייכם. הכוונה שמאחורי הנתינה היא החשובה ביותר – היא צריכה לגרום אושר לנותן ולמקבל, ואז האנרגיה שמאחורי הנתינה תגדל עשרות מונים."
מתי אנשים מפסיקים להיות נדיבים? בדרך כלל כאשר הם עסוקים בהישרדות. כשמאמנים אנשי עסקים שנמצאים במצוקה כלכלית, בין אם מצוקתם היא עובדה קיימת או שהיא מתבססת על הרגשתם בלבד, רואים שפעמים רבות הלחץ שבו הם נמצאים גורם להם לאבד קודם כל את הנדיבות שלהם. אם הם היו מקשיבים לצ'ופרה, רואיז, ופילוסופים רבים שמראים את הקשר הברור בין נדיבות ושפע, סביר להניח שהם היו משנים את דרך קבלת ההחלטות שלהם.
סיפור שמעורר בי השראה על נתינה ונדיבות, ומראה לי איזו דרך ארוכה עלי לעבור כדי להיות נדיב באופן יוצא דופן, הוא סיפור שהביא הרמב"ם, שתיאר 8 רמות של צדקה או נתינה לזולת. הרמב"ם מתאר אדם שנותן מעיל לאדם עני שנמצא בקור ומבקש עזרה. ברמה הכי בסיסית של נדיבות הוא קונה לו מעיל בנוכחות אחרים ומצפה לתודה. ברמה הבאה הוא עושה כנ"ל רק בלי לחכות לתודה. ברמה 6 אותו הדבר מבלי לחכות לבקשת העזרה של העני. רמה 5 היא מתן בסתר, לתת בטרם נתבקשת. ברמה 4 האדם נותן את מעילו שלו ולא מעיל שקנה. ברמה 3 המקבל מכיר את הנותן, אך הנותן אינו מכיר את המקבל. ברמה 2 כנ"ל, אך הפוך: הנותן מכיר את המקבל, אך המקבל לא מכיר את הנותן. ברמה הראשונה, הטהורה ביותר, הוא נותן את מעילו בעילום שם, כך שהמקבל והנותן אינם מכירים איש את רעהו. זוהי הנתינה העמוקה ביותר, כמו שפרחים מדיפים את נינוחם.
איך כל אחד מאיתנו יכול לתרגל נדיבות? ע"י כך שנשחרר בתוכנו את המקומות השופטים, המבקרים אחרים, ובמקום זה נפתח את לבנו לכל אחד, בוודאי לאלו שזקוקים לכך. ע"י כך שננתק את עצמנו מהמשוואה הרווחת שחייב להיות קשר בין נתינה לקבלה. מניסיון אישי, אני יכול להעיד שככל שהנדיבות שבי הולכת וגדלה, כך אני מרגיש יותר טוב עם עצמי. ואולי, יום אחד, אוכל גם אני להגיד, שאני מיישם את סיפורו של הרמב"ם וחיי את חיי כך שאני נותן לאחרים עוד ועוד, בעילום שם, מבלי לצפות מהם לתמורה כלשהי.

 

היכולת שלנו להיות נדיבים קשורה ביכולת שלנו לשחרר את המחשבות השליליות ובביטחון העצמי שלנו.

רוצה להעלות את הביטחון העצמי שלך?

מזמין אותך להוריד מדריך שכתבתי: "איך תחזקו את הביטחון העצמי שלכם ב-10 צעדים":

להורדת המדריך: goo.gl/Wfq4mn

940 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת ירון שור
אמנות ההקשבה ואיך היא יכולה להשפיע על הביטחון העצמי של הילדים שלך הקשבה היא אומנות והיא נרכשת. כשאנחנו מקשיבים למישהו עד הסוף ואחר כך משקפים אותו - מקשיבים למה שנאמר כפי שנאמר וחוזרים על מה שהוא אומר - בלי לתקן, בלי להוסיף, בלי לשנות, בלי לגרוע, בלי לפרש - הקשבה כזאת ושיקוף נותנים תוקף למה שנאמר - שזה בסדר, אני מבין אותך ומקבל אותך כפי שאתה. ולכל אחד, ולילדים שלנו בפרט, חשוב מאד שיקשיבו להם וישקפו אותם, ובכך יתנו תוקף למי שהם. למידע נוסף: 054-8070309
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 5 שנים 1 חודשים
איך להתקרב לאנשים? שבע דרכים עיקריות להתקרב לאנשים רובן ככולן נשענות על מחקרים
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 3 שנים 11 חודשים
מה אמר לי בני בן ה-6 ששימח אותי מאד איך לחיות את החיים הללו בלי לפגוע באחרים אך גם בלי לפגוע בעצמנו זה אחד האתגרים הגדולים בחיים
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 4 שנים 5 ימים
מי אחראי על התוצאות העסקיות שלך? מי שאחראי על התוצאות העסקיות שלנו זה אנחנו. יש לנו 100% אחריות על התוצאות שלנו.
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 4 שנים 3 חודשים
כמה ה-well-being משפיע על העבודה שלכם? ה-well-being שלנו כולל תזונה, שינה, פעילות גופנית, בריאות, יחסים ופנאי. הוא משפיע בצורה ניכרת על העבודה שלנו.
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 4 שנים 4 חודשים