לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4255 מאמרים 1289 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

הצלחה, כישלון ומה שביניהם

פורסם בתאריך 10/10/2016      /      נכתב ע"י ירון שור

כשאני חושב על מה זו "הצלחה" דרך העיניים "המערביות" שלנו, אני רואה משהו שקשור לכסף, עשיית דברים באופן יוצא דופן והערכה רבה מהסביבה. מילון אבן שושן מגדיר הצלחה כך: שגשוג, הישג, הצטיינות, מצוינות, הגעה להישגים, השגת תוצאה טובה.
במהלך הלימודים שלי, שמעתי הגדרה יפה להצלחה: הצלחה היא היכולת לפעול על פי הערכים שלך ולהיות אדם שפועל מתוך שיקולים של נדיבות, חופש, טוב לב וכבוד. במילים אחרות, לא רק התוצאה חשובה, אלא גם הדרך. הגדרה אחרת  להצלחה שאהבתי מצאתי אצל רובין שארמה, ב"מדריך למצוינות": "הצלחה היא הימצאות בתהליך מהנה של יצירת חיים שמשקפים את ערכינו הנעלים, את אמונותינו העמוקות ואת חלומותינו הנשגבים."
 
בואו נחשוב רגע על הדימוי שיש לנו לגבי "מצליחנים", אנשים "שעשו את זה בגדול". מה יש להם? מה יש בהם? האם הם אנשים הישגיים? האם הם שאפתניים? אנוכיים? כוחניים? אם התשובה לאחד מהם היא כן, אז כדאי להטיל ספק במידת הצלחתם, שכן סביר להניח שלאנשים הללו אין שלווה פנימית. עפ"י העיקרון הראשון של האימון ההוויתי, כולנו שואפים להרמוניה, רווחה אישית ושקט נפשי. אז מה שווה הצלחה אם אין שקט נפשי?
בצד השני של הרצף יש כישלון. לעתים קרובות, הפחד מכישלון הוא פחד מצמית, פחד משתק. פחד שחוסם את הדרך להצליח. פאולו קואלו, בספרו "האלכימאי", כותב ש"מי שחי את הייעוד שלו יודע כל מה שהוא צריך לדעת. רק דבר אחד עושה את החלום לבלתי אפשרי: הפחד מכישלון." גישה דומה לגבי הצלחה וכישלון מדגים רובין שארמה, בספר אחר שלו, "הנזיר שמכר את הפרארי שלו". שארמה טוען ש"הדבר היחיד שמפריד בין רוב האנשים לחלומות שלהם הוא הפחד להיכשל, אבל כישלון הכרחי ע"מ להצליח ולגדול. כל חץ שפוגע במרכז המטרה הוא תוצאה של מאה החטאות. ירידה לצורך עלייה היא חוק יסוד של הטבע."
אחת המתאמנות שלי חוותה "תקיעות" ואי יכולת לזוז בחיים שלה. כשהתבוננו יחד על המקום הזה, פעם אחר פעם, היא הבינה שה"שיתוק" שלה מקורו בפחד שלה להיכשל. הפחד מכישלון היה רוחבי: בעסקים, בחיים האישיים, בכל החוויות שלה. לאחר שחרור מהפחדים הללו, היא הצליחה לצמוח תוך זמן קצר וחוותה תחושה של עוצמה גדולה וכייף אדיר, התחושה המוכרת לכולנו מדי פעם של "ואוו". הצמיחה, כמובן, היתה בכל תחומי החיים.
אולי, בעצם, אפשר להסתכל על זה קצת אחרת. לא להסתכל על הצלחה וכישלון כנמצאים על אותו ציר, ומהווים דיכוטומיה, בבחינת "מי שלא מצליח, נכשל", אלא להסתכל על כך שאין באמת אפשרות להיכשל. כל "כישלון" הוא הזדמנות ללמוד, להפיק לקחים ולהשתפר לקראת הפעם הבאה. כמו תינוק שמתחיל ללכת, נופל וקם, נופל וקם, עד שהוא מתחיל לרוץ... נדמה לי, שגישה כזאת, מאוזנת ובריאה יותר, תאפשר למיליוני אנשים ברחבי העולם להעז, לקחת סיכונים ולהצליח, כי הרי, כפי שלמדו בוגרי הסיירת המיוחדת שלנו מהסיסמה שלהם, "רק המעז מנצח".

 

הצלחה קשורה בביטחון עצמי.

רוצה להעלות את הביטחון העצמי שלך?

מזמין אותך להוריד מדריך שכתבתי: "איך תחזקו את הביטחון העצמי שלכם ב-10 צעדים":

להורדת המדריך: goo.gl/Wfq4mn

1280 צפיות
2 כניסות
מאמרים נוספים מאת ירון שור
אמנות ההקשבה ואיך היא יכולה להשפיע על הביטחון העצמי של הילדים שלך הקשבה היא אומנות והיא נרכשת. כשאנחנו מקשיבים למישהו עד הסוף ואחר כך משקפים אותו - מקשיבים למה שנאמר כפי שנאמר וחוזרים על מה שהוא אומר - בלי לתקן, בלי להוסיף, בלי לשנות, בלי לגרוע, בלי לפרש - הקשבה כזאת ושיקוף נותנים תוקף למה שנאמר - שזה בסדר, אני מבין אותך ומקבל אותך כפי שאתה. ולכל אחד, ולילדים שלנו בפרט, חשוב מאד שיקשיבו להם וישקפו אותם, ובכך יתנו תוקף למי שהם. למידע נוסף: 054-8070309
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 6 שנים 5 חודשים
איך להתקרב לאנשים? שבע דרכים עיקריות להתקרב לאנשים רובן ככולן נשענות על מחקרים
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 5 שנים 3 חודשים
מה אמר לי בני בן ה-6 ששימח אותי מאד איך לחיות את החיים הללו בלי לפגוע באחרים אך גם בלי לפגוע בעצמנו זה אחד האתגרים הגדולים בחיים
פורסם בקטגוריית אימון אישי, לפני 5 שנים 3 חודשים
מי אחראי על התוצאות העסקיות שלך? מי שאחראי על התוצאות העסקיות שלנו זה אנחנו. יש לנו 100% אחריות על התוצאות שלנו.
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 5 שנים 7 חודשים
כמה ה-well-being משפיע על העבודה שלכם? ה-well-being שלנו כולל תזונה, שינה, פעילות גופנית, בריאות, יחסים ופנאי. הוא משפיע בצורה ניכרת על העבודה שלנו.
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 5 שנים 7 חודשים