לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4245 מאמרים 1288 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

מהי חרדה וכיצד מטפלים בה?

פורסם בתאריך 27/01/2017      /      נכתב ע"י rimonclinicco

ישנן בעיות האופייניות במיוחד לעידן המודרני שבו אנו חיים. קצב החיים, לחץ להצליח וחוסר פרטיות יוצרים מציאות שבה החרדה הפכה לאחת הבעיות הנפוצות ביותר. חרדה יכולה להופיע בקרב אנשים מכל קצוות העולם, בכל הגילאים ומכל שכבות האוכלוסיה. היא אופיינית הן לצעירים והן למבוגרים. לרוב החרדה יוצרת קשיים בתפקוד המתבטאים במישור הלימודי, חברתי, תעסוקתי, זוגי, ועוד. בטבע חרדה אינה נחשבת בהכרח לבעיה - היא ההגנה הטבעית של הגוף מפני מצבים המסוכנים עבורנו. תחושה זו הופכת לבעיה כאשר נוצרת תגובה מתמשכת למצבים שאינם מהווים איום אמיתי. 

כיצד החרדה באה לידי ביטוי?

אדם הסובל מחרדה יחוש שילוב של תופעות רגשיות וגופניות. תופעות אלה לרוב מקשים על התפקוד ומהווים גורם משמעותי למצוקה. למשל: דאגה, מחשבות מציפות ובלתי נשלטות, חוסר שקט, עצבנות, דפוסי מחשבה קטסטרופליים, תגובות גופניות המתבטאות בכאבים באזורים שונים בגוף, קשיי שינה, התנהגות המנעתית, חשש מהתקפים נוספים ועוד. במקרים רבים תחושות אלו אינן חולפות מעצמן ויש צורך לפנות לאיש מקצוע לקבלת טיפול בחרדה

מהם סוגי החרדה הנפוצים וכיצד הם באים לידי ביטוי?

קיימים מספר סוגי חרדה המתבטאים באופן שונה ומשפיעים על האדם באופן שונה. האופייני לכולם היא תחושת חרדה מפני מצב מסוים, בו האדם אינו חש בנוח ומתקשה לתפקד. 

פוביה - מתאפיינת בפחד בלתי נשלט ממצבים או חפצים שאינם בהכרח נחשבים למאיימים או שלא בהכרח מסכנים אותם, כגון: פחד מבלונים, ליצנים, גבהים, נהיגה, חרקים, פרפרים, בעלי חיים שונים, חושך וביטויים נוספים. 

הפרעת פאניקה - תחושת פחד חזק וקיצוני מאוד ללא שהיה לכך טריגר מבחוץ. ההתקף יכול לקרות בכל מקום וגם לעיניי אנשים אחרים. פעמים רבות יש צורך לפנות את האדם לטיפול בבית חולים על מנת להוציא אותו ממצב זה. הסכנה העיקרית במצב זה היא התפתחות פחד מפני יציאה החוצה, מתוך חשש לקבלת התקפים נוספים במקום ציבורי או מחוץ לבית. 

חרדה חברתית - מתבטאת בחשש של אדם מפני מצבים חברתיים שונים מתוך חשש לחוסר הבנה או מבוכה מצד הסביבה. אנשים אלו מצמצמים או נמנעים מפעילות וקשרים חברתיים מחשש לדחייה או מבוכה. הבעיה מאופיינת מאוד בהמנעות מטיפול והמנעות מהתגברות על המצב. 

חרדה מכוללת - הגדרה לאדם הסובל מחרדה מתמשכת במשך תקופה ארוכה, המתבטאת בסימנים גופניים ורגשיים שונים - כאבי גוף שונים, נדודי שינה, שינויים במצבי רוח, ועוד. 

כיצד ניתן לטפל בחרדה?

קיימים שיטות וגישות שונות לטיפול ולכן מומלץ לפנות למטפל שאתו מרגישים הכי בנוח ומתחברים לשיטת העבודה שלו. בין השיטות הנפוצות קיימת שיטת CBT או טיפול קוגניטיבי התנהגותי. כשהבעיה בקרב ילדים ניתן לשלב הדרכת הורים לקבל כלים נכונים להתמודדות עם המצב והעזרה לילד. 

1019 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת rimonclinicco
פסיכולוג קליני פסיכולוג קליני נותן מענה למצבים רגשיים הפוגעים בתפקודו התקין של האדם במישורים השונים בחיים. קבלת טיפול מתאים יכולה לסייע להתגבר על הקושי ולהגיע להישגים אישיים טובים יותר.
פורסם בקטגוריית פסיכולוגיה, לפני 7 שנים 6 חודשים
טיפול קוגניטיבי התנהגותי אנשים רבים סובלים מקשיים ומצוקות המונעים מהם להתקדם בחיים או להגיע להישגים רצויים. הקשיים יכולים לבוא לידי ביטוי באספקטים שונים, הכוללים לימודים, חיים חברתיים, ועוד. הטיפול מאפשר להתגבר על דפוסים מחשבתיים והתנהגותיים המעקבים את האדם.
פורסם בקטגוריית בריאות נפשית, לפני 6 שנים 8 חודשים
מתי מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ זוגי? ייעוץ זוגי מהווה כלי חזק ועוצמתי המאפשר לבני הזוג להתגבר על קשיים אישיים וזוגיים על מנת להתגבר על בעיות במערכת יחסים.
פורסם בקטגוריית זוגיות, לפני 7 שנים 4 שבועות