לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3469 מאמרים 986 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח

טיפול רגשי לילדים ככלי לחיזוק, צמיחה והעצמה אישית

פורסם בתאריך 18/06/2017      /      נכתב ע"י Droxit - בניית אתרים חכמים וקלים לניהול

טיפול רגשי נותן לילדים כלים לשינוי דפוסי התנהגות וכלים להתמודדות עם קשת רחבה של מצבים נפשיים בחיים, החל מפחדים, בעיות שינה וחרדות חברתיות וכלה בטראומות ואובדן

סימנים ראשונים המצריכים התייעצות 

ילדים לרוב מתקשים להגדיר את הקשיים הגורמים לשינוי התנהגותי או תפקודי העובר עליהם ולכן, כבר עכשיו תשאלו את עצמכם האם קיימת נסיגה משמעותית ותמידית בהתנהגות ילדכם? האם נסיגה זו גורמת קושי חברתי וסביבתי לילדכם? האם אתם חוששים שמדובר בשינויים חריגים לעומת בני גילו? אם כן, מומלץ כבר עכשיו לפנות והתייעץ עם אנשי המקצוע בתחום הטיפול הרגשי לילדים. יש לציין, כי טיפול רגשי לילדים יכול להינתן במצבים כגון גירושים, מחלה של קרוב משפחה ואובדן וכמו כן, במצבים שכיחים בהתמודדות היום יומית, כגון פחדים וקשיי שינה. לכן, צריך ורצוי להרגיש נח ונעים בעת פנייה לטיפול הרגשי, הרי כולנו בשלב מסויים בחיים נעזרים בתוכניות המסייעות להתמודד עם מצבים נפשיים. בהתאם לצרכים ולהתפתחות המשתנים, קיים שוני בטיפול רגשי בקרב ילדים ומבוגרים. 

האם קשיים רגשיים בקרב ילדים יחלפו מעצמם?
כאשר ילדים נתקלים בקשיים רגשיים, בדומה למבוגרים, הם באופן טבעי מפתחים אמצעים להתמודד איתם. השאלה היא האם דרכי ההתמודדות העצמית יתרמו להם או יזיקו להם בטווח הקצר והרחוק. הניסיון לשרוד בכוחות עצמנו מצבים רגשיים קשים, יכול להוביל לסבל יותר מאשר לתועלת. מאידך, באמצעות טיפול רגשי לילדים, ניתן למנף כל התמודדות ולצאת עם כלים לחיים, באמצעות התגברות על דפוסי התנהגות הפוגעים בכישורי ובאיכות החיים היום יומיים. לכן גם, טיפול רגשי לילדים, הוא כלי לצמיחה וחיזוק הנפש. 

כיצד מתבצע טיפול רגשי לילדים?

טיפול רגשי לילדים יכול להתקיים פעם או פעמיים בשבוע ולרוב נמשך כ-45 דקות, כאשר מספר הפגישות משתנה ממטופל למטופל. אמצעי הטיפול הם מגוונים ורבים ותלויים בקצב האישי של המטופל, ברמת שיתוף הפעולה והרצון שלו לעבור את התהליך ובגורמים חיצוניים כגון בני המשפחה, המחנכים והסביבה המלווה אותו. בעת הפגישה, ניתן חופש פעולה לילד והוא יכול לבחור את הדרכים לבטא את עצמו, באמצעות משחקים, צעצועים, שיחה וכדומה. ישנם טיפולים המשלבים פעילות כגון שחייה, רכיבה על סוסים ועוד. שיטות הטיפול משתנות והן יכולות להתבסס על שיטות קוגניטיביות, התנהגותית ודינאמיות, בעזרתן מייצרים שינוי בדפוסי התנהגות. טיפול רגשי לילדים חייב להיות תהליך המבוסס על יצירת אמון בין המטופל למטפל, על מנת שניתן יהיה לזהות קשיים ולטפל בהם בהתאם. להורים ולסביבה החינוכית יש חלק חשוב בתהליך הטיפול הרגשי לילדים, הן מבחינת העברת מידע לגורם המטפל, היכולת להכיל את הילד, ללוות אותו ולתת בידיו כלים משלימים להתמודדות עם השלכות ותוצאות הטיפול, שכאמור, מצריך משאבים והתמודדות רגשית לא פשוטה. צריך לזכור שאין קיצורי דרך ואם הילד יעבור תהליך מלא ומקיף, הוא יכול לצאת מחוזק ומצוייד בכלים לחיים. 

טיפול רגשי לילדים כאמצעי מצמיח ומעצים

הטיפול הרגשי לילדים מתמקד בקשיים רגשיים, שכולנו חווים בעוצמה כזו אחרת במהלך החיים. אלא שבגיל צעיר, הוא יכול להיות כלי של ממש לצמיחה והעצמה אישית. בין היתר הטיפול הרגשי לילדים עוסק בקשיי שינה, פחדים מחיות, מחושך, מוות, הפחד להיות לבד וכדומה. חרדות וקשיים חברתיים הם עוד תחום שמקבל מענה בטיפול הרגשי, כגון ביישנות קיצונית, נידוי חברתי,  פגיעה בתפקוד כתוצאה מחשש לביקורת חברתית, חרדות מיצירת קשרים חברתיים, חוסר ביטחון באשר למראה ולדימוי העצמי וכדומה. הטיפול הרגשי לילדים מסייע גם במצבים חריגים יותר, דוגמת טראומות רגשיות ופיזיות והתמודדות עם אובדן של אדם קרוב. בנוסף לכל התופעות הרגשיות המתוארות, יש לשים לב למצבים שכיחים של דיכאון קליני, היכול לבוא לידי ביטוי בעצבות קבועה ומתמשכת, הסתגרות, עצבנות, התבטאויות שליליות וקיצוניות על האני העצמי של הילד ועד לחוסר מעש תמידי והימנעות מפעולות שגרתיות.  יש לציין עוד, שחיזוק והעצמת ילדים הם כלים חשובים בתהליכי הטיפול הרגשי, המסייעים להם לחזק את הביטחון העצמי. 

להתייעצות דיסקרטית עם מומחים בטיפול רגשי לילדים יש לפנות למרחב אישי - מכון רב תחומי לטיפול בילד ובמשפחה.

893 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת Droxit - בניית אתרים חכמים וקלים לניהול
מה זה וובינר ואיך עושים את זה? שאלות ותשובות מרכזיות למתחיל
פורסם בקטגוריית עסקים, לפני 3 שנים 6 חודשים
עיצוב מדויק ופונקציונלי – 3 טיפים של מעצבת דירות יוקרה 3 טיפים של מעצבת מעצבת דירות יוקרה - ענת רגב
פורסם בקטגוריית עיצוב פנים, לפני 2 שנים 11 חודשים
מרחיבים: כך תהפכו תוספת בינוי לפנינה עיצובית השפעת עיצוב הפנים על תוספות חדרים והרחבת הבית
פורסם בקטגוריית עיצוב פנים, לפני 3 שנים 11 חודשים
מה יכול לגרום לכאב גב תחתון צד שמאלי? הגורמים והדרכים למניעת כאבי גב תחתון בצד שמאל
פורסם בקטגוריית כירופרקטיקה, לפני 3 שנים 9 חודשים
מדפים מעוצבים משלימים את סגנון העיצוב של הבית מדפים מעוצבים מברזל כאלמנט אמנותי ופרקטי ליצירת חלל מרווח עם אמירה אישית
פורסם בקטגוריית עיצוב פנים, לפני 3 שנים 11 חודשים