לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3369 מאמרים 941 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

פוקוס

פורסם בתאריך 22/08/2018      /      נכתב ע"י business elevations

פוקוס

גורם העיקרי השכיח ביותר שקורה ברוב העסקים ובעיקר בשלבים הראשונים, הוא הפוקוס. בעל בעסק משקיע ימים כלילות בעסק, מנהל את הכספים, מבצע מכירות, מנהל את העובדים מתנהל מול הספקים, ומתפעל את המדיה. מצב שגורם לחוסר התמקצעות בדברים החשובים,בעיות בניהול הזמנים נכון, עומס, שעות נוספות, תקלות. ואז כל המוטיבציה הגבוהה שהיתה לו כשפתח את העסק יורדת. וזה קורה כמעט לכל בעל עסק. ועדיף לזהות את זה בעיקר בשלבים הראשונים. ליצור סביבת עבודה מסודרת ומנוהלת הייטב רק תרים אותך מעלה.

חוסר מיקוד ,פוקוס, גורם לבזבוז זמן הכרחי ומונע התעסקות בדברים החשובים שיכולים לקדם ולשפר את העסק. אותו בעל עסק שהתחיל עם מוטיבציה גבוהה בפתיחת העסק, עם המון תפקידים חלקם חדשים, עם עומס השעות, חוסר בזמן למשפחה או לדברים אישיים, מהר מואד מאבד את המוטיבציה ומגלה את הדברים הפחות טובים בלהיות בעל העסק של עצמו. עם הזמן הוא מוצא את עצמו עושה את הכל כדי להציל את העסק מקריסה, וגם אם העסק מצליח הוא מוצא את עצמו שקוע בפיתוח והשימור של העסק.

ריבוי התפקידים וההתעסקות בעסק גורמת להרגשה המזוייפת שאין אף אחד יותר טוב ממני, ושאין מישהו שיכול לעשות זאת כמוני. לרוב זה מאופיין בעסקים חדשים , אבל לא רק, אלא גם בגופים ותיקים , ששם הצוות משדר פעילות עסקית טובה תוך עומס על בעל העסק שכל האחריות מוטלת על כתיפיו, והוא לא יכול להתפנות לדברים החשובים בחייו.

כדי הלימנע מהתחלה בבעיה זו ישנם שני דרכים עיקריות שבתוכם אפשר לשלב המון תהליכים;

הראשונה- והכי פחות ייעילה היא פשוט לא להקים עסק לבד(שותפים)  או לקחת איתך את האנשים הנכונים מההתחלה, מה שכמעט ולא קורה שמקימים עסק. כדאי להבין שרוב העסקים שקמו ע"י בנאדם אחד ינוהלו יותר טוב על ידו. ולכן חשוב להכין את עצמנו מראש להיות מוכנים לעבודה קשה בהתחלה ולפחות זמן פנויי.

רק לא לשכוח שזו לא המטרה. כי זו הבעיה של רוב העסקים שעובדים קשה. כולנו ,בעלי העסקים פותחים עסק כדי להצליח בו. כי זה משהו שאהבת, כי זה משהו שבער בך,כי זה משהו שאתה יודע הכי טוב ,כי זה מה שיביא לך חופש תעסוקתי, כלכלי,אומנותי, ידע, נסיון, הזדמנות שלא חוזרת וכו’. זה מה שגרם לך להתחיל את כל הדבר הזה. עסק הוא כדי למלא את הרצונות שלנו ולא אנחנו את שלו ,וכל אחד עם הרצון האישי שלו. כל עסק הוא אינדיווידואל למטרות של הבעלים שלו, וכל עסק אמור בסופו של דבר להשיג לך את מה שבגללו פתחת את העסק. בטוח שלא פתחת עסק כדי לעבוד קשה ולהיות בחוסר זמן ומתוסכל, אלא כדי שהעסק יתן לך חופש. בין אם הוא כלכלי ובין אם הוא תעסוקתי כדי להביא את עצמך לעסק או כדי שיהיה לך יותר זמן פנויי.

הדרך השניה -  ע"י שאלת שתי שאלות, שהתשובות עליהן יבצעו לך ניהול זמן ופעולות מסודר ומדוייק. השאלה הראשונה שאתה צריך לשאול את עצמך היא: מה חייב לקרות כדי שהמטרה תופק?- מהם הדברים ההכרחיים, שאם אחד מהם לא יקרה לא תשיג את המטרה. מכלל הפעולות שאני עושה כיום בעסק כדי לקדם מטרה מסויימת, מהם הדברים שבלעדיהם לא היה עסק. שאלה שניה- מה עוד בא לי לעשות? אני קורא לזה WISHLIST, כל הדברים שקורם כרגע או שאני רוצה שיתחילו לקרות בעסק, אבל, הם לא מוכרחים לקרות כדי שעסק יקרה. שגם בלעדיהם העסק ימשיך להתקיים. הם יכולים להיות דברים מצוינים לעשות לעסק, אבל בגלל כל הפעולות שחייבות לקרות בעסק, תוספת שלהם תעמיס עליך ותמנע ממך לראות סכנות או זמן להתמודד עם הדברים שבאמת חשובים. יש לנו רעיונות טובים ויש לנו אפשרויות קידום שונות לעסק, אבל חוסר פוקוס בדברים  החשובים יכול לגרום לקריסה של העסק ולעבודה קשה. תמנע מעצמך את הדברים הלא חשובים אבל תרשום אותם ברשימה מיוחדת להם. ככה שכאשר יהיה לך יותר זמן תוכל להתעסק בהם או אפילו להעביר לעובדים לעשות אותם בשבילך.

WHERE FOCUSE GOES ENERGY FLOWS - משפט חכם ונכון, לאיפה שהפוקוס שלנו הולך האנרגיה זורמת.  וכאשר אנחנו במקסימום אנרגיה בעשיה אנחנו נגיע למטרה ונגשים אותה.

לקוח שליויתי מפעל לייצור תיקים ומוצרי עור עם חנות מפעל קטנה , עסק עם מוניטין של 30 שנה. בעל העסק שיחסית מבוגר עושה כמעט הכל בעצמו. יש לו 8 עובדי יצור בעסק , שאחת מהם גם מדי פעם כשניכנס מישהו לחנות הולכת ומנסה לבצע מכירות בחנות. בעל העסק מנהל את הייצור, מפתח מוצרים, מנהל חשבונות והזמנות, יוצא לפיזורי סחורה לחנויות, מבצע את המכירות בעסק, עובד מהבוקר ועד השעות המאוחרות של הלילה. לא הגיוני שעסק שמנוהל בצורה הזו מחזיק כל כך הרבה זמן.  בפגישות שלנו היינו נפגשים ב9 בלילה בבית העסק שלו. בדרך כלל הייתי מחכה לו כי הוא היהי חוזר מסיבוב פיזור ומכירות היומי שלו. בקיצור אין חיים, לא רואה את האופק וגם לא מאמין בשינויים שיצליחו. נסיון העבר שלו עם איש מכירות שגנב אותו ולא ביצע מספיק מכירות, גרם לו להחליט שאף אחד לא יכול לעשות זאת טוב ממנו ושאי אפשר לסמוך על אף אחד. החלטתי שהוא צריך יותר פוקוס ופחות פעולות בעסק. התחלנו במכירות, שגורמות לו לצאת מהעסק ולוקחות ממנו הרבה זמן חשוב. בנינו נהלי עבודה לאיש מכירות, יצרנו תסריט שיחה מותאם לשיטות מכירה שלו, שדרך אגב עובדות ומצוינות, אבל לא יכול להיות שיתבססו על אדם אחד. גייסנו עובד ראשון שתואם את נהלי העבודה שלו והתנאים. לימדנו אותו את תסריט השיחה, והוצאנו אותו החוצה לשטח. אותו בעל עסק באותו הזמן לא האמין שזה יעבוד והחליט להמשיך בדרך שלו בתוספת של אותו עובד מכירות. בסוף החודשיים לאחר גיוס איש המכירות, אני מגיע לעסק ואני רואה אותו יושב ומנהל את עובדי הייצור בחיוך, בלי לחץ ועוד בשעה 16:00 בצהריים. דבר  שלפני כן לא היה קיים. בשעות האלו הוא היה על האפנוע שלו מסתובב בין חנויות. אותו עובד מכירות שעשה את עבודתו לפי אותם נהלים ושיטות מכירה, לא רק שתחזקו את אותם חנויות שהיו קיימות כבר לעסק, אלא, העלה את כמות הלקוחות חדשים בכ15%.

קחו את המטרה שלכם בעסק, תמקדו אותה לפעולות החשובות ותגלו כמה זמן פנויי יש לכם להמשיך ולהתעסק ולפתח עוד רעיונות שירימו אותכם למעלה בלי תסכול ולחץ.

http://elevations.business/

עודד אליהו

ייעול עסקי

0547233368

593 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת business elevations
עסק טוב זה עסק שכל הגורמים שמעורבים בפעילותו מקבלים ערך גבוהה ממה שהם משקיע החשיבה והבנה של מה זה ערך ואיך הוא קשור בעסק שלנו ובאיך שאנחנו מוכרים לכל הגורמים שסביבנו (לקוחות, עובדים, ספקים) מעלה משמעותית את החיבור שלהם והם הופכים להיות לקוחות נלהבים
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 2 שנים 5 חודשים
תפקידו של בעל העסק כל בעל עסק תפקידו הוא לקבל החלטות, לקחת אחריות ולהפעיל אנשים, כל פעולה נוספת שהוא עושה בעסק הופכת אותו לפועל בעסק של עצמו.
פורסם בקטגוריית אימון עסקי, לפני 2 שנים 5 חודשים
עסק טוב זה עסק שכל הגורמים שמעורבים בפעילותו מקבלים ערך גבוהה ממה שהם משקיע החשיבה והבנה של מה זה ערך ואיך הוא קשור בעסק שלנו ובאיך שאנחנו מוכרים לכל הגורמים שסביבנו (לקוחות, עובדים, ספקים) מעלה משמעותית את החיבור שלהם והם הופכים להיות לקוחות נלהבים
פורסם בקטגוריית עסקים, לפני 2 שנים 5 חודשים
איך לבצע יותר מכירות בעסק בלי להשקיע שקל! רוב העסקים שיצא לי לפגוש אומרים שכדי להצליח בעסק הם צריכים לגייס יותר לקוחות, לשווק יותר טוב, גם ישנם שאומרים אנחנו צריכים להוסיף עוד מוצרים לעסק. אני אומר שהם צודקים, אבל לא בהכרח כרגע. את העסק הזה שעובד כמו שצריך אפשר לייעל ולשפר בעשרות אחוזים.
פורסם בקטגוריית עסקים, לפני 2 שנים 5 חודשים
תפקידו של בעל העסק כל בעל עסק תפקידו הוא לקבל החלטות, לקחת אחריות ולהפעיל אנשים, כל פעולה נוספת שהוא עושה בעסק הופכת אותו לפועל בעסק של עצמו.
פורסם בקטגוריית עסקים, לפני 2 שנים 5 חודשים