לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3556 מאמרים 1024 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
יועץ אינסטלציה

יועץ אינסטלציה ונושאי לימוד בתהליך ההכשרה שלו

פורסם בתאריך 30/06/2019      /      נכתב ע"י safetysol

מכון התקנים הישראלי הוא גוף שמטרתו היא בין היתר להגן על הצרכן מפני מוצרים פגומים. בפועל, הדרך של מכון התקנים להבטיח את בריאותו של הציבור היא להכשיר אנשי מקצוע לתחומים מסוימים. כמו כן, במכון התקנים קובעים את התקן עבור מערכות אינסטלציה ולכן מעורבים בהגדרת נושאי הלימוד לאנשי מקצוע שרוצים לעבוד בתור יועצים, מתכננים וקבלני מערכות אינסטלציה.

המטרה של קורס לימודים ייעודי שבסיומו אפשר לקבל תעודה של יועץ אינסטלציה היא להקנות ידע תאורטי. הידע המקצועי נוגע בנושאים שונים כגון מתקני תברואה, תכנון ופיקוח והוא מתעדכן לפי חידושים מהתחום ומהענף. עם זאת, חלק גדול מהקורס כולל דגש על פתרונות בפן המעשי וזאת על מנת לדאוג שאנשי המקצוע שיגיעו לשטח יספקו את השירות הטוב ביותר עבור קבלני בניין והצרכן הסופי.

נושאי לימוד בולטים להסמכת יועץ אינסטלציה

יועץ אינסטלציה חייב ללמוד את כל הנושאים הרלוונטיים בשביל להציע את השירות שלו עבור כל מי שבונה בניינים, קבלנים ומנהלי מרכזים מסחריים.

קודם כל, היועץ עובר קורס מבוא למערכות שרברבות ולומד על ההבדלים ביניהן. בשלב הזה של ההכשרה לומדים על הבדלים בין מערכות מים קרים וחמים ומכירים גם את המבנה של משאבות צנטריפוגליות.
הנחת המוצא של מסלול הלימודים היא שתחום האינסטלציה נוטה להיות דינאמי ולהשתנות לעיתים קרובות. לפיכך, השאיפה היא לתת ליועצים של העתיד כלים שיאפשרו להם להרחיב את הידע גם תוך כדי העבודה. זה אומר שכבר בקורס עצמו לומדים על שיקולים בבחירת משאבות, על האופן שבו מתקינים משאבות שונות ועל דרישות משרד הבריאות.
היבט תאורטי ולא פחות חשוב בהסמכתו של מומחה אינסטלציה כולל את השיעורים שעוסקים במערכות נקזי שפכים, במערכות נקזים ובמערכות ביוב ותיעול. כיום ברור שלמערכות כאלה יש השפעה מהותית על בריאות הציבור, מה גם שקיימים תקנים בין-לאומיים שקשורים לאיכות הסביבה. אם רוצים שהיועץ יבצע את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר, צריך לוודא שהוא מכיר את הרקע התאורטי של הנושאים הללו כבר בשלבים המוקדמים של ההסמכה.

מלבד האמור לעיל, יועץ שמתמחה במערכות אינסטלציה לומד על מערכות כיבוי אש, ניקוז מי גשם ומערכות סולאריות. על פניו אין קשר בין המערכות הללו, אך הלימודים עצמם מוכיחים שהן קשורות אחת לשנייה: כאשר מערכת הניקוז או המערכת הסולארית לא מותאמת לצרכים של המבנה, התוצאה עלולה להיות בזבוז אדיר של כסף ואנרגיה.

שילוב בין ידע תאורטי ופרקטי

התכנים בקורסים של קבלני מערכות אינסטלציה נקבעים גם על ידי נציגים של מכון התקנים וגם על ידי גופים אובייקטיביים וחיצוניים. כחלק מאותו שיתוף פעולה, הוחלט למשל שיש צורך לשלב בין ידע תאורטי ופרקטי. את השילוב הזה בין הידע התאורטי והפרקטי מבצעים באמצעות מפגשים והרצאות פרונטאליות של היועצים והקבלנים עם החברות שעוסקות בתחום.

מתכננים, מהנדסים ואדריכלים שרוצים להקים מערכת אינסטלציה ולוודא שהיא עומדת בדרישות של מכון התקנים צריכים להתייעץ עם גורם מוסמך. בתהליך הבחירה של אותו גורם, כדאי לבדוק איזה הסמכה הוא קיבל והאם היה בה אלמנט פרקטי. כמו כן, רצוי לתת עדיפות ליועץ שהוא מהנדס בטיחות עם תואר שני. העובדה שיש למהנדס הבטיחות תואר שני מעידה על המקצועיות שלו ומוכיחה שמדובר ביועץ אינסטלציה שאפשר לסמוך עליו - גם כאשר מקימים מערכות אינסטלציה מורכבות וגדולות במיוחד.

415 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת safetysol