לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3123 מאמרים 856 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

גידול הידרופוני: לא בלי דשנים!

פורסם בתאריך 23/05/2016      /      נכתב ע"י dudish

גידול הידרופוני מאפשרים לנו לגדל כמעט כל צמח ללא כל תלות בשטח או בזמינות של קרקע. הם מהווים פתרון נהדר לגידול ביתי וגם לגידולים מסחריים ויש ביכולתם לפתור בעיות רבות בעולם שלנו. כדי להצליח בגידולי הידרו אנחנו לא צריכים הרבה, אבל יש כמה אלמנטים ופעולות שבלעדיהם לא נזכה לקצור את הפירות שגידלנו. אחד מהאלמנטים החיוניים האלו אלו הם דשנים הידרופוניים.

כמונו, בני האדם, גם צמחים זקוקים ל"תזונה" שתטען אותם באנרגיות חדשות. ומאחר ואנחנו מגדלים בטכניקה זו צמחים ללא קרקע שבאופן טבעי יש בה דשנים, יש להוסיף דשנים לגידולים שלנו. המצע שעליו אנחנו מגדלים בשיטת הידרו אינו כולל את הדשנים האלו וכדי שנזכה ליבולים מוצלחים עלינו להעשיר את התמיסה בדשן.

מה בעצם מכילים הדשנים?

דשנים כוללים בין היתר: נחושת, ברזל, מנגן, ניקל, אבץ, כלור, בירן, מוליבידן, זרחן, חנקן, אשלגן, גופרית, מגנזיום, מימן, פחמן וחמצן. חלק מן המינרלים נדרשים בכמות גדולה למשל: מימן, חמצן ופחמן, בעוד אחרים נדרשים בכמויות קטנות יותר, למשל: ברזל, אבץ ונחושת.

חשוב להבין שכדי למקסם את התוצאות לא רק שיש להתאים לכל צמח וצמח את הדשן המתאים ביותר עבורו כי אם גם להתאים לשלב שבו נמצא הצמח. לצמח בראשית דרכו נדרשים תנאים מסוימים ולצמח בשיא פריחתו נדרשים תנאים אחרים.

בחירת דשנים לגידולים הידרופניים:

כפי שציינו הצמח ההידרופוני תלוי לגמריי בדשנים שניתן לו והוא זקוק להם על בסיס קבוע. אז איך בוחרים דשנים מבין מבחר הדשנים שמוצעים לנו כיום לגידולי הידרו? על כך נרחיב.

מומלץ להתשמש בדשן נוזלי, דשנים אחרים עשויים ליצור סתימות במערכת ההשקייה.
העדיפו דשן שמכיל מלחים איכותיים וטהורים. דשנים שאינם טהורים עלולים לגרום להרעלת הצמחים.
וודאו שהדשן שאתם רוכשים הותאם לאקלים הארצישראלי. יש חברות שמציעות דשנים המותאמים למדינות שונות, לאקלים הייחודי שלהן ולתנאי הסביבה, וזה יתרון חשוב.
בדקו שהדשן שאתם רוכשים אוחסן כראוי, אטום וסגור הרמטית, כך שהוא עמד בהצלחה בתהליך השילוח.

משרד החקלאות הישראלי בודק את איכותם וטיבם של דשנים שמגיעים לישראל. הוא מאשר דשנים איכותיים ואוסר על אחרים. לכן חשוב לשים לב שיש תקן ואישור של משרד החקלאות על הדשנים שאתם רוכשים.

עקבו אחר הצמח ושורשיו לאחר הדישון. אם הצמח מתפתח כראוי, מעולה. אך אם אתם רואים צמח קמל או נובל, זה סימן שכדאי להחליף את הדישון. אחידות הדשן הוא אלמנט שיש לתת עליו את הדעת. אם דשן מסוג מסוים טוב לצמח מסוים, אז שינוי של הרכב הדשן עשוי לפגום בהתפתחות הצמח. על כן, שימו לב שהחברה מקפידה על אחידות הדשן ומחוייבת לו (באמצעים אוטומאטיים למשל קו ייצור קבוע), זאת על מנת שתוכלו ליהנות מיבול יציב ואחיד בכל מחזורי הגידול.

קראו היטב את האותיות הקטנות והתוויות שעל מארזי הדשן. אם משהו לא ברור לכם התייעצו עם מומחים.

2792 צפיות
11 כניסות
מאמרים נוספים מאת dudish
איך שומרים על תזונה נכונה בחופשה בחו"ל? הנה לך יקירה כמה עצות כיצד תוכלי לשמור על תזונה נכונה ככל האפשר גם כשאת בחופשת החלומות שלך (לא, זה לא יהיה קל, אבל תזכרי שלכל שבת – יש מוצאי שבת ):
פורסם בקטגוריית תזונה, לפני 4 שנים 2 חודשים
מזון לכלבים בררניים זה יכול לקרות במשפחות הכי טובות. רוב הילדים אוכלים מה שנותנים להם אבל יש ילד אחד שאכילה עבורו היא פעילות מומלצת בלבד, אופציונלית, לא משהו הכרחי לקיומו.
פורסם בקטגוריית חיות בית, לפני 2 שנים 4 חודשים
הלבנת שיניים ביתית של Crest 3D White Whitestrips: אתם שאלתם, אנחנו משיבים ערכת הלבנת שיניים ביתית 3D White Whitestrips מבית היוצר של Crest הפכה לפופולרית מאוד בזמן האחרון מאחר והיא מעניקה פתרון נפלא לבעיה שרבים סובלים ממנה, שיניים צהבהבות ומוכתמות
פורסם בקטגוריית רפואת שיניים, לפני 2 שנים 2 חודשים
פרשת השבוע - הכהנים של אז ושל היום הנושא העיקרי של פרשת השבוע - הפרשה השמינית בחומש 'ויקרא', הלא היא פרשת 'אמור' - הוא רשימת הציוויים שניתנו לכוהני ישראל.
פורסם בקטגוריית אמונה, לפני 2 שנים 3 חודשים
עוגת תפוזים בחושה אני לא יודעת בני כמה אתם, אבל מאחר ואני אישה – לא אחשוף גם את גילי (הרי לא מנומס לשאול גברת לגילה). בכל אופן, אני סבורה שהסיפור הקטן שיש לי לספר אודות ישראל היפה והטובה ותפוזים בוודאי יסגיר את הגיל שלי (אבל אל תגלו לאף אחד, כן?).
פורסם בקטגוריית אוכל, לפני 1 שנים 11 חודשים