לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
4581 מאמרים 1388 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

למה מבחנים לדוגמא יעילים לצורך למידה ואיך הכי יעיל ללמוד באמצעותם?

פורסם בתאריך 07/10/2023      /      נכתב ע"י mayadaskal

סטודנטים בכל מקצועות הלימוד מוצאים את עצמם בעומס מטורף. יש עומס של לימודים וקורסים, מטלות, עבודה, ואסור לשכוח שגם צריך לחיות תוך כדי: לבלות, להיפגש עם חברים ומשפחה, לעסוק בפעילויות פנאי אהובות וגם לצאת לחופשות. מה שמשאיר מעט מאוד זמן ללמוד לבחינות, ולכן חייבים לעשות זאת ביעילות, כדי ללמוד כמה שיותר חומר בכמה שפחות זמן.

 

למה מבחנים לדוגמא יעילים לצורך למידה?

אחד הכלים היעילים ללמידה למבחנים הוא שימוש במבחנים לדוגמא. למבחנים לדוגמא יש כמה יתרונות משמעותיים על פני סתם לקרוא שוב ושוב את החומר. כשקוראים את החומר הרבה פעמים הריכוז אובד והסטודנט שם לב שהוא קורא אבל לא זוכר מה הוא קרא כרגע. החומר פשוט נקרא ונעלם, ולא נשאר בזיכרון. זה טבעי מכיוון שהקריאה היא פאסיבית. לעומת זאת אם הסטודנט בוחן את עצמו באמצעות מבחנים לדוגמא הוא נעשה פעיל, שם לב טוב יותר לחומר, והלמידה מתרחשת מהר יותר מבלי לאבד זמן יקר על קריאה שוב ושוב של אותה פסקה.
למבחנים לדוגמא יש יתרון נוסף והוא היתרון הפסיכולוגי. מעבר לעובדה שהם מסייעים לסטודנט להתמקד בלמידה של החומר הדרוש לצורך פתרון המבחן, הם עוזרים לו גם להבין איזה סוג שאלות הולכות להיות במבחן ויש לכך יתרון פסיכולוגי עצום בזמן המבחן עצמו. הסטודנט כבר מכיר את סוג השאלות ולכן הוא רגוע יותר במבחן עצמו, רוגע שעוזר לפתור את המבחן בקלות ובריכוז גבוה יותר.
מבחנים לדוגמא עוזרים לא רק ללמוד טוב יותר את החומר (מכיוון שהם מסייעים לסטודנט למצוא בחומר את החלקים הדרושים ולהתמקד בהם), אלא גם לתרגל פתרון שאלות. התרגול חשוב מאוד מכיוון שאפילו אם הסטודנט יודע את החומר באופן מושלם, זה לא בהכרח אומר שהוא יידע לענות בצורה נכונה על השאלות בזמן הבחינה. לכן חשוב גם התרגול ולא סתם תרגול – אלא תרגול של סוג השאלות שצפוי להופיע בבחינה.

 

איך הכי יעיל ללמוד באמצעות מבחנים לדוגמא?

הדרך היעילה ביותר ללמוד באמצעות מבחנים לדוגמא היא למצוא מבחנים לדוגמא שיש בהם גם את התשובות הנכונות. כך הסטודנט שלומד יכול לבדוק את עצמו ולקבל פידבק מיידי האם הוא ענה נכון לשאלה. הפידבק עוזר מאוד ללמידה: אם התשובה הייתה נכונה, הסטודנט יכול להמשיך הלאה. אם התשובה לא הייתה נכונה, כדאי לעבור שוב על הפרק הספציפי שבו עסקה השאלה. מה שחשוב בשימוש בתשובות נכונות זה לא להציץ בהן לפני שמנסים לפתור את השאלה. אם מציצים בתשובות הופכים שוב לקוראים פסיביים ואז נוצרת התופעה שזוכרים את התשובה ברגע שרואים את השאלה, אבל אם שמים אותה בצד לרגע – מיד שוכחים. לכן חשוב קודם לתרגל ולענות לבד, ורק לאחר מכן להציץ בתשובה וככה לבדוק את עצמנו.

בהצלחה!

64 צפיות
1 כניסות
מאמרים נוספים מאת mayadaskal
האבולוציה של העריכה הלשונית בעידן הדיגיטלי מתי התחילה העריכה הלשונית? כיצד השתנתה לאורך השנים ובמיוחד לאור ההתפתחויות בעידן הדיגיטלי והאינטליגנציה המלאכותית? ומה צופן העתיד לתחום?
פורסם בקטגוריית לימודים אקדמאיים, לפני 2 חודשים 5 ימים