לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3204 מאמרים 881 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר

עיניים שחוזרות לראות עם ניתוח קטרקט

פורסם בתאריך 20/09/2016      /      נכתב ע"י globanr

עיניים שחוזרות לראות עם ניתוח קטרקט

עיניים הן איבר רגיש ומורכב ביותר שנתון לפגעי הסביבה וגם עובר שינויים טבעיים עם הזמן. אחד משינויים אלו הוא ירידה ברמת הצלילות של העדשה, אשר התפקיד שלה הוא לרכז קרני אור שמגיעות אליה, למקד אותן ולהציג אותן על הרשתית. כלומר, אם רמת הצלילות יורדת גם קרני האור שמגיעות אל הרשתית פחות חזקות וממוקדות, וכתוצאה מכך נפגמת הראייה עם מספר במשקפיים שרק הולך ועולה. למצב רפואי זה קוראים בעברית ירוד ובלועזית קטרקט, וחשוב להבין כי לא מדובר במחלה אלא בתהליך טבעי. יחד עם זאת, אם הקטרקט אינו מטופל הוא ילך ויחמיר עד כדי עיוורון, ולכן מבוצעים כיום ניתוחים נפוצים מאוד להחלפת העדשה הפגומה.

כיצד מבוצעים הניתוחים

ניתוחי עיניים לטיפול בקטרקט עשויים להתבצע בגישות ובמכשירים מעט שונים, אך העיקרון תמיד זהה: בהתחלה עושים חתך קטן מאוד בעין שאליו מחדירים מעין מחט קטנטנה וחלולה. המחט הזו גם יודעת לרעוד בתדירות גבוהה מאוד ובכך היא מפרקת את העדשה שאיבדה מצלילותה. אחרי שהפירוק מסתיים אפשר לשאוב דרך אותה מחט את החלקיקים של העדשה שנותרו, ובכך מפנים מקום לעדשה חדשה. כלומר, בשלב הבא שלאחר השאיבה תוחדר עדשה מלאכותית העשויה מפלסטיק מיוחד כשהיא מקופלת, ולאחר שהיא מגיעה למקומה בתוך העין היא יודעת להיפתח ולהיאחז במקום הנכון. כעת השתלנו למעשה עדשה תוך עינית, בניגוד לעדשות הרגילות שאנשים מרכיבים, והיא מקנה פתרון לצרכי המטופל.

אילו פתרונות נותנת העדשה

הפתרון שיושג בניתוחי עיניים לטיפול בירוד תלוי בסוג העדשה הושתלה. כלומר, ישנן עדשות רגילות שנותנות מענה לראייה לרחוק או לקרוב, המונעות את הצורך במשקפיים למרחקים אלו (כמו לנהיגה או לקריאה), או לפחות מקטינות מאוד את המספר ואת תדירות החלפתו. יחד עם זאת, ישנן גם עדשות פרימיום שהינן יקרות יותר, ויתרונן ביכולת לתת מענה לשני המרחקים כאחד. אלו הן עדשות רב מוקדיות (לקרוב ולרחוק) אשר השתלתן מונעת במקרים רבים הצורך במשקפיים או בעדשות, ובמקרים אחרים משפרת מאוד את הראייה כשישנה עדיין הזדקקות מסוימת למשקפיים. יש לציין כי מדובר באחד הניתוחים הנפוצים בישראל, שנחשב גם בטוח מאוד ובעל שיעורי הצלחה גבוהים במיוחד, אך כדי להשיג את התוצאות הללו יש לפנות אל מכונים בהם פועלים מנתחים מנוסים.

1085 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת globanr
בחירת רופא שיניים אין ספק שחלק מהותי משמירה על בריאות השן דורשת מכם לאתר רופא שיניים טוב ומתאים. בחירה זו מורכבת ממספר קריטריונים שחשוב להכיר וליישם בעת חיפוש אחר מרפאה:
פורסם בקטגוריית בריאות ורפואה, לפני 4 שנים 1 חודשים