לוגו אתר מאמר.נט
שלום אורח
התחבר לאתר או הרשם לאתר מאמר.נט
3645 מאמרים 1075 כותבים 447 קטגוריות הוספת מאמר
מילות מפתח
חיפה ישראל קולנוע

חיי הפועלים בחיפה 1938 - ארכיון הסרטים הישראלי

פורסם בתאריך 26/01/2021      /      נכתב ע"י צ.ב

סרטונים כמו זה, שבמקור נועדו לשרת את מאמצי ההסברה של היישוב העברי כלפי יהודי התפוצות (כפי שמעיד סגנון הצילום עתיר הפאתוס), הם כיום תיעוד היסטורי מרתק העומד בפני עצמו. כאן, למשל, אנו זוכים להצצה נדירה וייחודית לסביבתם וחייהם של הפועלים בחיפה בשנות ה-30 המאוחרות: המכוניות והאוטובוסים שהובילו אותם לעבודתם, עבודת הכפיים המייגעת של כריית החצץ וסלילת הכבישים, שגרת הטיפול בילדים ועוד.

עיר חיפה. רחובות בלב העיר- אנשים הולכים, חנויות, מכוניות, אוטובוסים. הגשר של ואדי סאליב. מחצבה של סלעים וסיד. פועלים עובדים במחצבה. קרונות רכבת עם החצץ בתוכן. סלילת כבישים. בנייה של בתים ובניינים. יהודי סלוניקי עובדים ברציף נמל חיפה. מעמיסים ופורקים סחורות, נושאים על גבם שקים מלאים. אונייה מפליגה ועוזבת את הנמל ופועלים עובדים בתוך סירות. מלחים נמצאים בסירות. מפעלים ובתי חרושת, ארובות עשן של בתי החרושת. עיבוד מתכות, פועלים עובדים עם המתכות. יוצקים אמבטיות. מפעל לייצור כאבלים וחוטים חשמליים. בית חרושת שמן לייצור שמן וסבונים. גברים ונשים עובדים במפעל. נשים מסדרות את הבקבוקים על פס הייצור. הפועלים עוזבים את המפעל ועולים לאוטובוסים משוריינים בסיום עבודתם. בשערי המפעל עומדים נוטרים/ גפירים מהמשטרה היהודית. שכונות הפועלים בקרית עמל. שכונת הפועלים החדשה בקרית עמל. טיפול בילדים- תינוקות, פעוטות בבתי ילדים. בנין ההסתדרות בעיר. בניינים נוספים – קולנוע, אמפיתיאטרון. תהלוכת העובדים עם דגלים. נוף של העיר התחתית בחיפה, הים, הכרמל, בתי העיר.

 

בעריכת רן לוי

100 צפיות
0 כניסות
מאמרים נוספים מאת צ.ב
תולדות הספורט בארץ ישראל אהדה לקבוצת ספורט היא תמיד קשר של דורות. אנחנו אוהדים קבוצת ספורט לא רק כי היא משחקת במקום שבו נולדנו, או בגלל מידת ההצלחה שלה בתקופה שבה אנו גדלים. אנחנו אוהדים קבוצת ספורט בעיקר משום שזאת הקבוצה של אבא שלנו, שאוהד את הקבוצה שאבא שלו אהד – וכך הקשר הדורי של האוהדים עובר מאבא לבן, ובשנים האחרונות לשמחתנו גם בין אמא לבת. האהדה שלנו לקבוצה היא ההיסטוריה שלנו – האישית, המשפחתית והלאומית – ולא סתם, למשל, אחד משירי האוהדים הידועים של הפועל תל־אביב (גילוי נאות: הח"מ אדום) נפתח במילים: "מהיום שבו אני נולדתי, אבא ככה לי אמר, שאני אוהב אותך הפועל, שונא מכבי ובית"ר" (שנאה ספורטיבית כמובן, שבשנים האחרונות התחלפה בקנאה בואכה מבוכה).
פורסם בקטגוריית קולנוע, לפני 10 חודשים 1 שבועות
לאן נעלמו יומני הקולנוע ? ארכיון הסרטים הישראלי הילדים שלי, בני טיפש־עשרה ברובם, הם צרכנים כבדים של מדיה חדשה: נטפליקס, יוטיוב, פודקאסטים ורשתות חברתיות החליפו אצלם את ערוצי הטלוויזיה, הרדיו והעיתון. אבל אף שהם אינם צרכנים של אמצעי התקשורת הוותיקים, הם בהחלט מכירים אותם: הם יודעים מה זה רדיו, ואילו סוגי מידע אפשר למצוא בעיתון. אך כששאלתי אותם מהם \\\"יומני קולנוע\\\" קיבלתי בתשובה מבטים תמהים. באותה מידה יכולתי לשאול אותם איך מפעילים את הפונוגרף של אדיסון. בעריכת רן לוי
פורסם בקטגוריית קולנוע, לפני 10 חודשים 1 שבועות